Решението за приемане на България и Румъния в Шенген отновоще се отложи и няма да се обсъжда тази седмица от вътрешните министри на ЕС, съобщи Българското национално радио, позовавайки се на европейски източници.
Българското правителство се надяваше на редовното заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8-и и 9-и октомври да се гласува решение за частично присъединяване към европейската зона без вътрешни граници. В дневния ред обаче са залегнали проблемите с бежанците и граничния контрол.
Разширяването на Шенгенската зона не е била включено като точка в дневния ред на министрите на вътрешните работи, потвърдиха за българското радио представители от Люксембургското ротационно председателство на Съвета.
На едно от последните заседания на ниво посланици в ЕС не е бил постигнат консенсус за това. Сред мотивите са натоварената програма с мерки за охрана на външните граници и справяне с кризата с бежанците, които ще се дискутират в Люксембург в четвъртък и петък.
Очакванията на българското правителство бяха заполитическо решение през октомври за поетапно отпадане на въздушните граници на Шенген за българската страна.
Вчера премиерът на Румъния Виктор Понта заявил пред парламента на Букурещ, че иска отлагане разглеждането на въпроса. Той дори прогнозира, че Шенгенското членство ще сеотлага и през 2016 година.
Нима вярвате, че под председателството на Холандия ЕС ще гласува за разширяването на Шенген? Съмнявам се, особено след като холандците винаги казваха, че са против, пояснил той.
Холандия обвързва ветото си с положителни резултати в докладите на ЕК за реформите в правосъдието и вътрешните работи. Страната ще бъде ротационен председател на заседанията на вътрешните министри от януари до юни следващата година. Тя обаче не е била единствената, която е поискала отлагане на въпроса тази седмица, допълниха източниците от Люксембург. Резерви са изразилипредставители на още няколко европейски столици.
По програма следващото редовно заседание, на което членството на България и Румъния в Шенген би могло да се обсъжда формално, е през декември.
Национален протест се проведе в София на партия "Възраждане". Предварителната информация бе, че той ще се проведе пред БНБ, участниците обаче се насочиха и към сградата на представителството на Европейската комисия. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя, яйца и пиратки. Те се опитаха да подпалят вратата на сградата, предадоха..
Бургаският депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев оглави новосъздадената временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки за намаляване до минимум на..
Два важни за Бургас и региона проекти не намериха финансиране в проектобюджета за тази година, който ни беше предложен от управляващите. За това алармират народните представители на "Възраждане" Борис Аладжов и Александър Койчев. Редовното правителство, също не предвиди средства за детската болница в Бургас. Необходимите 45 милиона лева,..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Няма осигурено финансиране за пречиствателната станция за питейни води на язовир “Ахелой”. Това става ясно след питане на народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев към министъра на регионалното развитие, съобщават от партия "Възраждане". Загубите на водопреносната мрежа на питейна вода са проблем с национално значение. В бургаска..
Хълми Зекерие е новият кмет на руенското село Билка. Той бе единствен кандидат, издигнат е от партия Движение за права и свободи - ДПС. За него са гласували 208 души на частичните местни избори вчера. До тях се стигна след кончината на досегашния кмет Мехмед Мустафа. Само един кандидат на частните местни избори в село Билка При 518..
Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..
Национален протест се проведе в София на партия "Възраждане". Предварителната информация бе, че той ще се проведе пред БНБ, участниците обаче се насочиха..
Бургаският депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев оглави новосъздадената временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата...