Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъждат преработения вариант на ОУП – Царево

Снимка: tzarevo.net

До края на годината би трябвало е готов преработеният общ устройствен план на Царево. Той засяга най-голямата защитена територия у нас – тази на природен парк „Странджа“. А апетитите към това парче земя у нас са, че засяга и крайбрежната част от Ахтопол до Резово. Сагата с документа започва още от 2006 г., когато е възложено изработването на изменението му. Зад плана стои името на известния арх. Калин Тихолов, който дори за малко да стане и министър на неуспешното министерство на инвестиционното проектиране по времето на правителството на Орешарски. Различни експерти по биоразнообразие атакуват определената като скандална екологична оценка и доклада по нея. Еколозите откриват и правна недопустмост, сред които строителство на вилни, жилищни и курортни сгради в Защитената местност „Устие на Велека“. Режимът в нея е определен още през далечната 1992 г, припомнят от фондация „Биоразнообразие“. Отделно, МРРБ предлага разлиочни територии да бъдат включени или изключени от Природния парк. И не само. ОУП на Царево предвижда почти 100% застрояване на крайбрежната част на Природен парк Странджа и узаконяване на спрения и в последствие разрушен незаконен строеж на комплекс "Златна перла“ край с.Варвара в природния парк. От Фондация „Биоразнообразие“ допълват, че Планът предвижда още:

- да удвои застроената площ в границите на парка до над 9000 декара. За пример посочват, че на един жител от Варвара ще се падат по 12 дка хотели и вили.

- да се построят 42 000 апартамента, което прави средно по 14 апартамента на жител, като за село Резово на един жител се падат по 50 апартамента, а в с. Синеморец по 25 апартамента.

- планът определя 32 локализации за курорти и курортни комплекси, 44 за вилни зони – вкл. във вътрешността на общината.

- да се построят хотели с 15 000 легла

- нови 100 000 легла в Парка

Според еколозите, ако този план бъде реализиран, ¼ от защитените зони от Натура 2000 ще бъдат засехнати, а местообитанията за гнездене и за почивка на птици по маршрута Виа Понтика ще бъдат унищожени.

Съдебните спорове за плана продължават над 5 години, докато през 2014 г., ВАС допуска влизането му в сила. Няма и месец след това, регионалният министър, тогава Десислава Терзиева от БСП, спря общия устройствен план, нареди неговото пълно изменение, както и изготвянето на цялостна екооценка. По неофициална информация на Медиапул, това е станало след натиск от Брюксел, упражнен върху тогавашният екоминистър от квотата на ДПС Искра Михайлова. Причината е заплаха от наказателна процедура срещу страната ни. Отново по информация на агенцията, това, обаче, е оставило възможността общинските съвети да одобрява ПУП, което да легитимира строежите. Така се стигна до миналата година, когато МРРБ обяви нова поръчка за изменение на общия устройствен план на Царево. Към момента, той трябва да влезе на работни групи в министерствата. Още в този начален момент, обаче, вече има забележки.

Асоциацията на парковете изрази становище против т. нар. задание на екологичната оценка и оценката за съвместимост на преработения общ устройствен план на Царево. Включени строежи, които още не са изградени и неясни граници на природен парк „Странджа“. Това са част от забележките. Според Тома Белев от асоциацията, има нужда от преработка

На него няма нанесени границите на природния парк „Странджа“. Тоест – вътрешните граници – между населените места, територии във и извън парка, което за нас е проблем. Бяха нанесени като съществуващо застройка или имоти, които не са застроени. Или територии, които се твърди, че имат ПУП, но, публично, пред обществото, няма документи, че тези ПУП са преминавали задължителните екологични оценки, преценка за необходимост, ОВОС или оценка за съвместимост“

Тези строежи са влезли в т. нар. нулев вариант и трябва да бъде промена базовата карта, по която да се прави ОУП, добави Тома Белев.

Според кмета на Царево, Георги Лапчев, Общият устройствен план на общината е закъснял с години. Лапчев е категоричен, че документът ще им позволи, Царево да се развива като туристическа дестинация, а бъдещото застрояване ще е съобразано със законите и ще останат като най-зелената община на Черноморието.

Интервюта с Тома Белев и Георги Лапчев можете да чуете в прикачените файлове.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинският съвет на Бургас е пример за публичност и отчетност

Общински съвет Бургас и местната администрация получиха висока оценка в изследването на Асоциация "Прозрачност без граници“ за Индекс на местната система за самооправление. Специално внимание бе обърнато на сайта на местния парламент като изключително информативен и лесно достъпен. Сериозен акцент изследването поставя върху прозрачността и..

публикувано на 20.11.24 в 13:25

Украинска делегация посети регионалното техническо звено за Черно море на GFCM в Бургас

Украинска делегация от Министерството на аграрната политика и храните на Украйна, заедно с представители на Държавната агенция за развитие на мелиорацийте, рибарството и хранителните програми, посети Регионалното техническо звено за Черно море на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM), разположено в Бургас, България. Ефективното..

обновено на 20.11.24 в 13:12

КЗК се самосезира за поскъпването на "Гражданска"-та за такситата

Комисията за защита на конкуренцията се самосезира за възможно картелно споразумение при поскъпването на  застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Протестът на такситата в Бургас, Сливен и Ямбол (снимки и видео) "В рамките на своите правомощия, КЗК ще извърши проучване на причините за повишаването на цените на..

публикувано на 20.11.24 в 13:01

Бургас стартира проект „Сини порти” за синята трансформация на Черноморския басейн

Община Бургас стартира изпълнението на проект в подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - „Сини порти”. Той предвижда създаване на транснационален Черноморски клъстер за синя икономика  и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии, както и съвместното използване  на  напреднали приложения с изкуствен..

публикувано на 20.11.24 в 12:55

Протестът на такситата в Бургас, Сливен и Ямбол (снимки и видео)

Над 500 таксиметрови коли от Бургас, Слънчев бряг и Созопол, автомобили на „Пътна помощ“ и товарни автомобили се включиха в протеста на таксиметровия бранш в Бургас. Те подкрепят националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност". 2 колони от автомобили, дълги над 2 километра, затрудняват движението по светофари и кръгови кръстовища в..

публикувано на 20.11.24 в 11:37

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

публикувано на 20.11.24 в 11:05

Таксиджиите в Ямбол: "Искаме мораториум върху определянето на гражданската отговорност"

В Ямбол около  200 таксиметрови шофьори се събраха на протест срещу  поскъпването на задължителната  застраховка "Гражданска отговорност".  В следващите два часа те ще затруднят движението по централните улици в града и ще преминат по  автомагистрала „Тракия“  в участъка от пътен възел „Хаджидимитрово“  до  пътен възел „Зимница“. "Настояваме за..

публикувано на 20.11.24 в 09:52