Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъждат преработения вариант на ОУП – Царево

Снимка: tzarevo.net

До края на годината би трябвало е готов преработеният общ устройствен план на Царево. Той засяга най-голямата защитена територия у нас – тази на природен парк „Странджа“. А апетитите към това парче земя у нас са, че засяга и крайбрежната част от Ахтопол до Резово. Сагата с документа започва още от 2006 г., когато е възложено изработването на изменението му. Зад плана стои името на известния арх. Калин Тихолов, който дори за малко да стане и министър на неуспешното министерство на инвестиционното проектиране по времето на правителството на Орешарски. Различни експерти по биоразнообразие атакуват определената като скандална екологична оценка и доклада по нея. Еколозите откриват и правна недопустмост, сред които строителство на вилни, жилищни и курортни сгради в Защитената местност „Устие на Велека“. Режимът в нея е определен още през далечната 1992 г, припомнят от фондация „Биоразнообразие“. Отделно, МРРБ предлага разлиочни територии да бъдат включени или изключени от Природния парк. И не само. ОУП на Царево предвижда почти 100% застрояване на крайбрежната част на Природен парк Странджа и узаконяване на спрения и в последствие разрушен незаконен строеж на комплекс "Златна перла“ край с.Варвара в природния парк. От Фондация „Биоразнообразие“ допълват, че Планът предвижда още:

- да удвои застроената площ в границите на парка до над 9000 декара. За пример посочват, че на един жител от Варвара ще се падат по 12 дка хотели и вили.

- да се построят 42 000 апартамента, което прави средно по 14 апартамента на жител, като за село Резово на един жител се падат по 50 апартамента, а в с. Синеморец по 25 апартамента.

- планът определя 32 локализации за курорти и курортни комплекси, 44 за вилни зони – вкл. във вътрешността на общината.

- да се построят хотели с 15 000 легла

- нови 100 000 легла в Парка

Според еколозите, ако този план бъде реализиран, ¼ от защитените зони от Натура 2000 ще бъдат засехнати, а местообитанията за гнездене и за почивка на птици по маршрута Виа Понтика ще бъдат унищожени.

Съдебните спорове за плана продължават над 5 години, докато през 2014 г., ВАС допуска влизането му в сила. Няма и месец след това, регионалният министър, тогава Десислава Терзиева от БСП, спря общия устройствен план, нареди неговото пълно изменение, както и изготвянето на цялостна екооценка. По неофициална информация на Медиапул, това е станало след натиск от Брюксел, упражнен върху тогавашният екоминистър от квотата на ДПС Искра Михайлова. Причината е заплаха от наказателна процедура срещу страната ни. Отново по информация на агенцията, това, обаче, е оставило възможността общинските съвети да одобрява ПУП, което да легитимира строежите. Така се стигна до миналата година, когато МРРБ обяви нова поръчка за изменение на общия устройствен план на Царево. Към момента, той трябва да влезе на работни групи в министерствата. Още в този начален момент, обаче, вече има забележки.

Асоциацията на парковете изрази становище против т. нар. задание на екологичната оценка и оценката за съвместимост на преработения общ устройствен план на Царево. Включени строежи, които още не са изградени и неясни граници на природен парк „Странджа“. Това са част от забележките. Според Тома Белев от асоциацията, има нужда от преработка

На него няма нанесени границите на природния парк „Странджа“. Тоест – вътрешните граници – между населените места, територии във и извън парка, което за нас е проблем. Бяха нанесени като съществуващо застройка или имоти, които не са застроени. Или територии, които се твърди, че имат ПУП, но, публично, пред обществото, няма документи, че тези ПУП са преминавали задължителните екологични оценки, преценка за необходимост, ОВОС или оценка за съвместимост“

Тези строежи са влезли в т. нар. нулев вариант и трябва да бъде промена базовата карта, по която да се прави ОУП, добави Тома Белев.

Според кмета на Царево, Георги Лапчев, Общият устройствен план на общината е закъснял с години. Лапчев е категоричен, че документът ще им позволи, Царево да се развива като туристическа дестинация, а бъдещото застрояване ще е съобразано със законите и ще останат като най-зелената община на Черноморието.

Интервюта с Тома Белев и Георги Лапчев можете да чуете в прикачените файлове.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт събира средства за 132-годишния храм в с. Долно Ябълково

Благотворителен концерт събира средства за възстановяването и реставрацията на църквата в средетското село Долно Ябълково. Храмът е над сто годишен и притежава ценни икони и богата история, разказа оперната прима на бургаската опера Мария Цветкова – Маджарова. Идеята за благотворителното събитие е на нейната майка - Наска Цветкова, която е..

публикувано на 23.04.24 в 16:42

Заради ВиК, променят движението по част от ул. "Одрин" за 17 дни

Въвежда се нова временна организация на движението по част от ул. "Одрин". Причината е  извършването на реконструкция на съществуващ водопровод там.  Ограничението се въвежда от 24.04.2024 г. до 10.05.2024 г. за  североизточното платно на ул. „Одрин“, в участъка от ул. „Цар Калоян“ до новоизградената част на улицата от страната на завод „Победа“...

публикувано на 23.04.24 в 16:31

Несебър се обединява да помогне на малкия Марти

В навечерието на светлите празници Община Несебър и Сдружението на занаятчиите и творците отново се обединяват в благотворителна инициатива в помощ на дете от Несебър. Сдружението и ДГ ,,Моряче“, които са „моторът“ на настоящото хуманно начинание, с подкрепата на Община Несебър,  стартират кампания на доброто на датите 26, 27, 28 април на площад..

публикувано на 23.04.24 в 14:57
Сдружение

Светият синод да преразгледа списъка си за Сливенски митрополит

Сдружение "Православен зов" се обяви против списъка на Светия синод с кандидати за Сливенски митрополит. В него липсва името на епископ Йеротей. От сдружението ще изпратят декларация до синода с молба да ревизират списъка. Те обмислят да сигнализират и парламентарната комисия по вероизповедния.  Епископ Йеротей не е в новия списък с..

публикувано на 23.04.24 в 14:17

Подписаха договор за финансирането на пътя за с. Бродилово

Рамково споразумение бе подписано за финансиране на пътят за с. Бродилово в Министерство на регионално развитие и благоустройството. “Имаме проведена обществена поръчка и избран изпълнител, имаме възможност след получаване на аванс да започне основният ремонт на цялата отсечка” заяви кметът Марин Киров. Община Царево беше одобрена с пет..

публикувано на 23.04.24 в 14:10
Старият град на Братислава, Словакия

Старият град на Братислава и Бургас ще се побратимяват

Бургас има дългогодишни приятелски взаимоотношения с администрацията на словашката столица. Тече комуникация и подготовка на бъдещо побратимяване. То ще е със Старе Место – историческият център на Братислава. Днес местният парламент в Бургас подкрепи предложението на кмета Николов да се пристъпи към подписване на споразумение за сътрудничество...

публикувано на 23.04.24 в 13:39

Отложиха гласуването по докладната записка с искането на Фондация "Лили Иванова"

Общинският съвет в Бургас отложи гласуването по докладната записка, свързана с искането на Фондация „Лили Иванова“ за предоставянето на общински имот в Морската градина и превръщането му в културен център. Става въпрос за сградата на бивше заведение, което фондацията иска да стопанисва за срок от 10 години. То се намира до Летния театър с площ..

публикувано на 23.04.24 в 13:08