Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 48 часа Районна прокуратура - Царево постигна осъждане на пет лица за противозаконно подпомагане на чужденци да пребивават в страната ни



На 24.06.2016 г. Районна прокуратура – Царево е постигнала споразумение, одобрено от съда, с което на Борислав Николов – извършител и Янко Христов, Христо Христов, Румен Христов и Трайчо Захариев – помагачи, са признати за виновни и осъдени за това, че на 22.06.2016 г. в землището на гр. Приморско, обл. Бургаска и по ВП ІІ-99 в посока гр. Приморско – гр. Созопол, с цел да набавят за себе си имотна облага, противозаконно подпомогнали група чужденци – 17 лица, граждани на Афганистан, да пребивават в страната в нарушение на закона. Деянието е извършено чрез използване на моторно превозно средство – лек автомобил марка Крайслер, модел Вояджър - престъпление по чл.  281, ал. 2, т. 1, предл. първо, т. 4 и т. 5, вр. ал. 1, вр. чл. 20 НК, съобщават от Главна прокуратура.

На извършителя Борислав Николов е наложено наказание - 10 месеца лишаване от свобода при строг режим и глоба в размер на 5000 лева. А на помагачите му Янко Христов, Христо Христов, Румен Христов и Трайчо Захариев наказанието е по три години лишаване от свобода, с пет годишен изпитателен срок и глоба от 5 000 лева.

Със споразумението в полза на държавата е отнет лек автомобил марка „Крайслер“, модел Вояджър, с който са превозвани чужденците.

На 27.06.2016 г. Районна прокуратура – Царево привлече и задържа до 72 часа Григор Г., за това, че на 27.06.2016 г., в землището на с. Синеморец, обл. Бургаска и по ТП ІІІ-99 с цел да набави за себе си имотна облага противозаконно подпомогнал група чужденци - 66 /шестдесет и шест/ лица, граждани на Афганистан и Ирак, чрез извършване на превоз от землището на с. Синеморец, обл. Бургаска към вътрешността на страната, като деянието е извършено чрез използване на Моторно превозно средство – автобус марка Ман, модел РХ 402 - престъпление по чл. 281, ал. 2, т. 1, предл. първо, т. 4 и т. 5, вр. ал. 1 от НК.

Използваният автобус е приобщен към доказателствата по делото, тъй като законът предвижда неговата конфискация, в случай на осъждането на извършителя.

До 7 дни разследването по този случай ще бъде внесено в Районен съд - Царево. 

За 7 дни Районна прокуратура – Царево образува 73 бързи, незабавни и досъдебни производства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима бургаски полицаи с отличия за проявен професионализъм

Петима служители на Пето районно управление – Бургас бяха отличени за бърза реакция и професионализъм в две кризисни ситуации. Младши инспектор Мима Михайлова и младши инспектор Добромир Атанасов получиха признание за оказаната помощ на 14-годишно дете, припаднало на булевард „Стефан Стамболов“ в Бургас на 27 февруари. При липса на свободна линейка,..

публикувано на 19.03.25 в 17:24

Нова организация в Бургас ще се бори с насилието над животни

В Бургас се създава нова неправителствена организация, посветена на борбата с насилието над животни. Инициативата беше представена на среща между Неда Недина от сдружение „Милосърдни сърца“, директора на ОДМВР – Бургас старши комисар Владимир Маринов и комисар Марин Димитров от „Охранителна полиция и КАТ“.  Актуализирани са контактите на зоополицаите в..

публикувано на 19.03.25 в 17:18
ст. комисар Николай Николаев, РСПБЗН - Бургас

Ст. комисар Николай Николаев: Заключеният втори изход е най-честото нарушение в заведенията

Съвместни проверки на службите за пожарна безопасност и защита на населението и на ДНСК започват от тази седмица. Целта е спазване на нормите на пожарната безопасност в питейни и увеселителни заведения. Тези проверки започват и в региона, каза за БНР Бургас старши комисар Николай Николаев, директор на Регионалната служба „Пожарна безопасност и..

публикувано на 19.03.25 в 15:15

Задържаха контрабандни цигари, тютюн и дрехи на ГКПП „Лесово“

452 800 къса цигари, 310 килограма тютюн за пушене и 1430 облекла с обозначения на световни марки задържаха митническите служители на ГКПП „Лесово“ при проверка на товарен автомобил, съобщиха от Агенция „Митници“. Превозното средство с чужда регистрация е пристигнало на пункта на 12 март на вход в страната. Водачът е турски гражданин. Той е декларирал,..

публикувано на 19.03.25 в 10:30

Катастрофа край Дебелт на пътя Бургас-Средец

Движението по път II-79 Бургас – Средец в района на Дебелт се осъществява двупосочно в една лента поради катастрофа, информират от Агенция "Пътна инфраструктура".  Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.  Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 19.03.25 в 08:29

Мъж и жена от Бургас са в ареста за нарколаборатория в "Меден рудник"

Мъж и жена от Бургас са арестувани за 24 часа заради разкрита в жилището им мобилна нарколаборатория. Тя е била в апартамент в бл. 205 в комплекс "Меден Рудник", обитаван от мъжа, който е на 42 години. Това е третата нарколаборатория в най-големия бургаски комплекс, разкрита от криминалисти в областната дирекция на МВР в рамките на 20 дни...

публикувано на 19.03.25 в 08:25
Изображението е илюстративно и е създадено с Изкуствен интелект AI.

Автомобил се запали в движение в бургаския комплекс „Меден рудник“

Лек автомобил се е самозапалил в движение в бургаския жилищен комплекс „Меден рудник“. Инцидентът е станал на 17 март около 9:00 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР – Бургас. По данни на шофьора, пламъците са тръгнали от предната част на колата.  30-годишният бургазлия успял да отбие и да паркира, след което сигнализирал компетентните служби...

публикувано на 18.03.25 в 14:00