Несебър стана първата община у нас, която въведе такса „сувенир“. Тя е за за всички търговци, които продават сувенири с изображения на забележителностите в Несебър. Своеборазният данък за артикулите с елементи от Старият град, е 20 ст. за сувенир. Основание за таксата е Законът за културното наследство и наредбата, която определя условията за въпроизвеждане на културни ценности, реплики и предмени за търговия. Вече месец търговците са призовани да се явят в морската администрация и да сключат договори, срещу които получават холограмни стикури за сувенирите. "Никой не иска да плаща. Още повече, че около таксата има много неясноти", каза за радио Бургас Ивайло Ляхович от сдружение „Старият Несебър“:
“Не са уточнени още самите паметници на културата като статут – кои сгради. Второ, таксата, която ще се събира, а тя вече се събира, как ще бъде възвърната в общинския бюджет. Преди всичко трябваше да се направи един фонд Културно наследство към община несебър, който да си генерира приходи от тази такса и да се знае после къде ще отидат по предназначение…
Иначе нямаше някакво разгласаване за тази такса, доколкото знам, служители на общината споменавали по търговските обекти и са предупреждавали търговците да си подадат заявления в общината за определен брой такива хологамни стикери, които да си закупят спрямо сувенирите…
Например Мелницата, за която от години се знае, че е извадена от паметниците на културата. По документи тя не е част от паметниците на културата, но като цяло е част от архитектурния резерват. Как може един търговец да знае кое точно е паметник на културата? За мен трябваше да има един списък от паметници, в който да бъде описано, че ако бъде произведена снимка или картина от този паметник на културата, тя влиза в този списък.
Друго е интересното – все пак това е общинска наредба, която засяга община Несебър. Но се задава въпроса ако, а то има, доста картички и информационни материали, които се продават извън общината, там как стоят нещата?Така се получава, че в община Несебър гостите трябва да плащат такъв холограмен знак, а извън община Несебър никой не задължава никого защото няма да има никакъв контрол. По принцип решението на общинския съвет може да е правилно, но трябва да се знае цялата процедура. “
В Закона за културното наследство е регламентирана възможността собственикът да изисква такса за търговията с предмети, които съдържат изображения на културни паметници, обясни пред радио Бургас кметът на Несебър Николай Димитров. Няма да налагаме драстични глоби още от самото начало, но призоваваме търговците да подадат заявления в общината, уточни кметът Николай Димитров. По думите му проекта за такса „сувенир“ е представен пред министъра на туризма Николина Ангелкова и тя е коментирала, че може да се мисли за подобна такса и при държавните паметници на кулутрата.
Благотворителната коледна кампания „Доброто продължава - Да дарим УсмиВка на възрастните хора в Бургас “ продължава до 30 ноември. 700 възрастни хора в Бургас ще получат хранителни продукти, като от Сдружение „Усмивка“ посочват, че всеки може да се включи доброволно в даренията. По желание, освен хранителни продукти от първа необходимост,..
В Ямбол започна изграждането на два центъра за настаняване на възрастни хора. Преустроени ще бъдат две детски градини с отпаднала необходимост. В двете бивши детски градини ще могат да бъдат настанени 64- ма потребители, в условия максимално близки до домашна среда, обясни Галина Караджова от общинската администрация: „Настоящият проект се..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не разполага с необходимите средства за лечението. През 2023г. тя е диагностицирана със злокачествен аденокарцином на шийката на матката Последвали са хистеректомия, четири курса химиотерапия и 25..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост. Иконом Стелиян Кунев от храм "Света Богородица" в Бургас каза, че постът е подготовка на тялото, той е очакване. " Поста е време, в което ние натягаме малко повече нашите сили, за да се обърнем към..
Няма проблем с осигуряването на дърва за жителите на община Малко Търново и всяко едно домакинство, което си е поръчало има с какво да се отоплява тази зима, това съобщи кметът Илиян Янчев. Той добави, че тази година благодарение на добре свършената работа на горските стопанства в Малко Търново, Звездец и Граматиково доставките са..
Постановката “Ритуали на Душата” ще бъде поставен в Бургас на 22 ноември в НХК. Той е създаден от б ургаската танцова компания “Дюн”. Спектакълът е с над 60 представления в България и участие в 7 международни фестивала. Той е носител на награда "ИМПУЛС" 2022 за оригинална хореография и награда "ИМПУЛС" 2022 на Радослав Йорданов за танцов..
Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е 40 дни. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември, напомнят от Светия синод на Българската православна църква. През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни..
Две фирми ще осъществяват зимното поддържане на улици и обществени места в община Бургас. Консорциум „Почистване Бургас“ /бившата „Нелсен/ ще..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост...