Служители на община Царево и екипи от още 6 държавни институции извършват проверка за незаконно къмпингуване в местността Корал. Десетки палатки, каравани и дървени бунгала буквално образуват селище, което започва от плажната ивица и обхваща цялата гориста местност зад нея. В района е осигурен ток и вода, а междувременно частната фирма собственик на терена твърди в декларация до общината, че мястото не се използва.
Община Царево продължава битката си срещу безразборно разпръснати палатки и каравани на къмпинг „Корал“. Наричат го къмпинг, но местността няма такъв статут.
Първо общинският съвет в Царево прие наредба, с която се забранява нелегалното къмпингуване, а сега, в разгара на сезона, действията сеп рехвърлиха на терен. Днес близо 30 общински служители, полицаи и представители на още пет ведомства буквално атакуваха плажната ивициа и близката гора.
Марио Тенев от Пловдив всяко лято поставя караваната си на метри от плажа в частен имот на испанската фирма инвеститор, която закупи терена преди десет години.
Според общината собственикът е обявил пред общината, че имотът не се ползва. Според Тенев това не е проблем:
„Имаме устна договорка със собственика. И тук сме вече доста години подред. Ползваме имота, но нищо не плащаме на този собственик. Водата и токът са на партида на частно лице – Васил от велико Търново, който ми е приятел. Накрая на сезона, колкото ми е токът и водата – имаме си електромер и си го плащаме. Доколкото знам, Васил стопанисва имота близо двадесет години.
Ние, хората с караваните сме готови да сип латим някакъв данък – няма никакъв проблем за това нещо, въпросът е, че никой не идва да ни каже.
Аз не се крия, не се притеснявам, нека ми напишат акт, аз ще го обжалвам. Ще стигнем до съд, в съда има с какво да доказвам, че тук съм с разрешение от когото трябва.“
В крайбрежното селище, което наричат къмпинг палатки и каравани има не само в гористата местност, а и на плажа – директно върху пясъчните дюни.
Община Царево вместо да ни съдейства, само ни заплашва, казаха хората, които се грижад доброволно за чистотата на плажната ивица.:
„Години наред са взимали пари от концесията на този плаж и продължават да взимат от други плажове. Вместо да сложат две-три тоалетни, да направят някакви елементарни условия за хората, които плажуват…Чистим плажа ежедневно и събираме всичките боклуци из гората, които са сто процента от хора, които идват и няма къде да огидат до тоалетна, защото всички хора, които спят тук са си наели химически тоалетни.това е истината. И кметът, понеже тези хора много му пречат да застрои уединственото незастроено място, всеки път към тях е насочена атаката, защото тук всички пскат и не дават да се строи.“
Няма наредба или закон, по който да ни санкционират, казаха туристите, настанили се в палатки на плажната ивица:
„В закона няма никаква формулировка за къмпингуването, за къмпирането, за палатки и за каравани. „
Не само че ще наложим санкции, но ще изискаме прокурорска проверка за незаконна дейност каза кметът на Царево Георги Лапчев:
„Община Царево има своите наредби.Всеки има право да обжалва всичко, каквото пожелае в тази държава, затова има компетентен съд, той трябва да се произнесе.
Най-голямото наршуние е в имота на фирмата Ибедрола, която е заявила, че този имот няма да бъде използван, заради което общината я е освобидла от част за такса „смет“. В тези имоти зад плажа има цяло едно селище, което е водоснабдено, електрифицирано а сега разбирам, че има някаква микроканализация, която си се излива дииректно в пясъка или в гората, а най-притеснително е, че някой събира пари! За пореден път чуваме репликата "Ние си платихме на Васил". Кой е този Васил, има ли платежни документи, с които той се отчита. Полицията трябва да го разследва този случай и да проверим кой си е позволил да излъже общината в своята данъчна декларация за това, че няма да ползва един имот.“
С поправка в закона депутатите въведоха понятието „морски плаж за природосъобразен туризъм“, какъвто е Корал. Там е забранена стопанската дейност, на за палатките и караваните регламент няма.
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа днес до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..
Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение. При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
"Последно платих 400 лева като в същата компания след две седмици беше 700 и продължава нагоре и продължава всеки ден да се вдигат. И когато отиде..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа днес до 18 часа на..