В началото на най-отпускарския месец август-къде цените на чадърите и шезлонгите удрят по джоба летовниците и как Министерството на туризма ще принуди концесионерите да намалят скъпите плажни принадлежности - темата на фокус поставяме днес в ефира на радио Бургас. Петя Янакиева провери какъв е актуалният ценоразпис по Южното Черноморие:
Ако си мислите, че цените на чадърите и шезлонгите са най-високи в „Слънчев бряг“, ще ви изненадаме – 40 лева ще ви струва комплектът чадър плюс два шезлонга на плаж „Черноморец – Изток“. Ивицата се прочу това лято след оплакване на наемателя, че новият собственик на паркинга в съседство възпрепятства достъпа до плажа.
По традиция „Слънчев бряг“ държи високи цени на сянката и удобството – и на трите ивици в курорта те струват десет лева, с два повече от миналия сезон.
Същата е цената и на къмпинг „Оазис“ и това е ТОП 3 на удрящите по джоба плажни артикули.
Ценорзписа вече представи сайтът на министерството на туризма – в специален раздел, той е придружен с карта на ивиците. От ведомството се застраховат, че информацията се актуализира след всяка инспекция на място, но е възможно да има и несъответствия. Пет лева е средната цена за чадър и шезлонг нап лажовете в община Приморско, толкова е и в Царево, Поморие и Равда се спират на шест. Най-евтина е сянката на Севернияп лаж в Бургас – само три лева. Четири искат на „Дюни“ и Сарафово…
Поглеждаме и към оборотните къмпинги по Южното черноморие и техните ивици.Най-висока е цената на чадъра и шезлонга в „Златна рибка“ – по осем лева. Следват „Арапя“ със седем и скромните пет лева на „Смокиня“.
Цените ще бъдат намалени, но от догодина, горещо ни обещава Министърът на туризма Николина Ангелкова. И това ще стане възможно с приетата от правителството методика, по която ще се определя минимален размер на концесионното плащане на морските плажове:
„От следващото лято цената на чадъри и шезлонги ще бъдат по два-три, …четири лева – базисната цена, която ние предлагаме, два лева за населени места под 10 000 души, три за над 10 000, четири за националните курорти, като в минималните критерии за оценка и избор на концесионер сме включили 40% тежест на критерия минимална цена на един брой чадър и един брой шезлонг. Така че да гарантираме, че тези услуги ще бъдат достатъчно приемливи, което да промени качеството на продукта“.
чуйте в звуковия файл репортажа на Петя Янакиева
От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в тези населени места, ще бъде с влошено качество. Тя ще има намалена прозрачност и различна степен на мътност. Причината за това е, че през този период ще се извършва профилактика на..
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...
Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие. Неговата реализацията има за задача да..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..
60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия..
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са..