Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атакуват в съда несебърската наредба за такса „сувенир“

Наредбата, с която общинският съвет в Несебър наложи от това лято плащането на такса „сувенир“ за продажбата на артикули с името на Несебър и изображения на местни паметници на културата, е неточна, непълна и създаваща предпоставки за противоречиво прилагане. Това в сигнал до Районната прокуратура в града твърдят Мартин Богданов от ГЕРБ и Ивайло Ляхович от ДСБ. Двамата настояват за проверка на наредбата.

„Първото, което ни направи впeчатление от нея, е че тези 20 ст., които се изискват от търговците за един брой холограмен стикер, не са изписани правилно. Няма такава парична единица -0.20 ст. Консултирахме се с хора, които се занимават с финанси, подобно цифрово изписване на размера на таксата както в наредбата, така и в изготвените договори, води до единствения възможен извод, че стойността на таксата за брой предмет, се изразява в несъществуваща парична единица, която като стойност се равнява на 1/5 от 0.01 лева. Може да е техническа грешка, но заради нея трябва да има ново решение на общинския съвет и корекция“, обясни пред радио Бургас Ивайло Ляхович.

Тълкуване на това какво казва закона - кой трябва да поставя хоголграмните стикери на сувенирите - търговците или производителите искат още от съда двамата несебърлии. Настояват и към наредбата да бъде приложен списъка с паметници на културата, възоснова на който се сключват договорите.

Морската община стана първата, която се възползва от възможността, дадена в Закона за културното наследство, да изисква плащането на такса за възпроизвеждането върху сувенири на паметници на културата, които са общинска собственост. Така всеки, който продава артикули с името "Несебър" и изображения на крепостните стени, мелницата и други обекти, трябваше да сключи договор с общината като заплати 20 ст. за изделие и сложи предоставения стикер. Проверка на радио Бургас показа, че търговците недоволстват не срещу размера на таксата, а времето, което ги ангажира да приведат сувенирите в изисквания от наредбата вид - само в един търговски обект те са стотици, а тъй като това е най-оборотната стока за туристите, непрекъснато се зареждат нови. От общината коментираха, че въвеждането на таксата тази година е пилотно и няма да се гони финансов успех, но предупредиха, че има предвидени и глоби за онези, които не изпълнят изискването. Приходите от постъпленията ще отиват за ремонта и поддръжката на паметниците на културата.

До две седмици Районната прокуратура в Несебър трябва да даде становище -намира ли сигнала за основателен и ще бъде ли придвижен той по съдебен път. 

чуйте в звуковия файл интервюто на Петя Янакиева








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40
снимката е илюстративна

Втора среща за подмяната на дървета в центъра на Поморие

Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“.  Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..

публикувано на 05.02.25 в 08:00

Шофьорите да се движат с повишено внимание по пътя Лозарево-Прилеп в област Бургас

От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..

публикувано на 05.02.25 в 07:40

Затварят пътя за село Бродилово поради полагане на асфалт

Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..

публикувано на 05.02.25 в 07:20

В Сливен се откри изложбата "Сините камъни с любов"

Изложба „За  Сините камъни с любов“, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ бе открита във фоайето на зала „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и е част от събитията, целящи да наклонят общественото мнение в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 17:42
архив 2024

Затварят за 2 седмици кръстовището на улиците "Сливница" и "Патриарх Евтимий"

Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението  ще е в сила от 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..

публикувано на 04.02.25 в 17:00

Част от бургаската улица „Пробуда“ ще бъде затворена за 2 месеца

Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.

публикувано на 04.02.25 в 13:20