Бургас почита паметта на известния диригент Емил Чакъров с поредица от концерти и събития през юли, август и септември.
Специално от Белгия пристигнаха Йосиф Иванов /цигулка/ и Филип Иванов /пиано/,които представиха произведения от Бетовен, Шуман, Изаи и Прокофиев. Черноморието е тяхната музикална спирка преди гастрола им в Колумбия, Южна Америка. През септември ще свирят във Великобритания, следват участия в Япония и Тайланд. Бащата на музикантите Димитър Иванов е бургазлия, градил кариера като диригент на Кралската филхармония в Антверпен.
Събитията, посветени на маестро Емил Чакъров, ще продължат на 17 юли от 18:00 часа в Морското казино със спектакъла ''Завръщане в къщи'' по стиховете на Мария Кондакова и музиката на Шопен. На 12 август от 18:00 часа в галерията музей 'Георги Баев'' ще бъде показан документалния запис от Реквиема на Верди, дирижиран от Чакъров, със солисти: Мирела Френи /Италия/, Елена Образцова / Русия/, Петър Дворски / Чехия/ и Николай Гяуров / България/. Входът е свободен. Същият Реквием ,но с Бургаската Филхармония, хор ''Родна песен'' и солистите Росица Белчева, Христина Ангелакова, Николае Сасу /Румъния/ и Корнелиу Фанацеану /Румъния/ ще бъде представен на 4 август.
Бургас отново ще бъде домакин на фестивала „СОЛиСиМи“. Музикалният форум събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, и предлага нов поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва на 16 май в залата на „Дома на Нефтохимика“ с рецитал за две флейти и пиано. Турските музиканти Дуру Кючуккьошкер и Али Еркекли ще свирят с..
Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”. Световната премиера на „ Желанието на Гери “ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай,..
Бургаската публика ще има възможност да се наслади днес на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър, Полша, Тайван,..
Предложение за изграждане и поддържане на военни паметници със средства от централния бюджет ще изпрати областният управител на Бургас Мария Нейкова до Министерство на отбраната. Решението е взето на заседание на Областната комисия по военни паметници. Одобрените проекти са на общините Сунгурларе и Созопол. Община Созопол..
23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболска област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата. Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..
Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши..
Ник Картър от Backstreet Boy е отменил участието си в тазгодишното издание на SPICE Music Festival, съобщават организаторите. Датите за европейските му концерти се отменят заради настъпили промени в графика на Backstreet Boys и обявени нови дати за SPHERE концертите им в Лас Вегас през месец август 2025 година. "Продължаваме да обсъждаме други..
Бургас отново ще бъде домакин на фестивала „СОЛиСиМи“. Музикалният форум събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, и предлага нов поглед..