Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Право на отговор на наемателя на Южен Плаж - Несебър

Относно статията на БНР - Бургас "Спорна забрана на южния плаж в Несебър", от фирмата - наемател на ивицата изпратиха на редакционната поща на медията право на отговор. Длъжни сме да уточним, че тяхната позиция беше потърсена на 13.07.2017 г., но до момента на публикуването на материала на нашия сайт (15.07.2017 г.), такава не бе получена. Все пак, БНР - Бургас ще публикува правото на отговор без редакторка намеса:

"Изнесените в публикация със заглавие „Спорна забрана на южния плаж в Несебър” факти не отговорят на истината. Забраната за разполагане на чадъри и плажни принадлежности върху зона със защитени дюни, категорично не е спорна, а изцяло съобразена със разпоредбите на няколко Закона, касаещи опазването на природните ресурси и биоразнообразието.

За пореден и последен път уточняваме, че императивно задължение на наемателя е да опазва защитените пясъчни дюни, които попадат в концесионната територия, да полага грижи за тях, както и да почиства територията въпреки, че няма право да разполага в тази зона нито платени, нито безплатни чадъри, шезлонги, масички и др. Това бе изрично и официално потвърдено, и то не еднократно от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Южният плаж в Несебър бе посочен като един от малкото примери, където се полагат грижи за опазването на дюните по време на международния семинар „По западния път на коприната”, проведен на 27 юни 2017 г в София.
В публикувания материал във вашия сайт се твърди, че пясъчните дюни са отбелязани върху схемата на плажа като свободна зона. По този повод разясняваме, че цитираната схема е само пояснителна, а не подробна и в нея не са отбелязани схематично границите на дюните. Във въпросната схема с бял цвят е маркирана площта за платени чадъри и шезлонги, а в жълт цвят са обозначени свободната зона за разполагане на безплатни чадъри и принадлежности и териториите със защитени дюни. Разграничителната линия оказваща границите на дюните присъства единствено в подробната схема и специализирани карти на МОСВ.
Свободната зона на южния плаж в активната й част е повече от 50 процента. Така че има достатъчно място за свободно плажуване.
Стопанисващата фирма на южния плаж в Несебър „Ауто фактор” е спазила стриктно изискванията  на Закона и се е съобразила със специализираните схеми, които оказват  границите на разрешената за свободно плажуване площ и тези на защитените дюни, на които е забранено разполагането на хавлии, чадъри, шезлонги и др.
Дали дюните са зараждащи или от друг вид, това няма абсолютно никакво значение. Наемателят няма право на лична преценка да определя дали върху маркираната като дюни територия има растителност.
От началото на сезона до момента, инспектори от РИОСВ са извършвали многократни проверки, които са констатирали, че Законът се спазва стриктно по отношение опазването на дюните. Припомняме, че една от причините да бъде прекратен договора с предишния концесионер бе именно неспазване на задължението за опазване на дюните върху ивицата.
За неспазването на Закона са предвидени сериозни финансови санкции, които обаче не са за туристите, а за стопанина на плажа.  Във  тази връзка на информационните табели , поставени близо до дюните коректно са цитирани предвидените в Закона санкции, които отново подчертаваме са за стопанина, а не за плажуващите.
Допускаме, че некоректните и неточни факти  съдържащи се в публикувания материал са свързани единствено със непознаването на Закона поради, което отправяме настоящите разяснения. Вярваме, че дълг и отговорност на медиите като коректив на обществото е да алармират за нарушения и нередности. Неведнъж медиите са давали гласност на недопустими посегателства върху защитените пясъчни образувания  и са пресичали редица случаи на нарушения. В конкретния случай обаче е налице парадокс -  да се изразява съмнение, когато Законът се спазва стриктно и се полагат всички възможни усилия да се защитят и опазят дюните.
Кирил Спасов

наемател на морски плаж Несебър - юг"

Все пак е редно да уточним, че така и не става ясно по кой закон е забранено полагането на хавлия върху пясъка. Както и не се разбира дали зоната зад платените чадъри все пак е активна плажна ивица или са защитени дюни и защо по схемата (която се оказва само пояснителна) е разрешено за плажуване, а с табели - забранено. Публикуваме и въпросите, които изпратихме към наемателя преди качването на новината на страницата на БНР - Бургас:

"1. В посочената от Вас схема, само част от дюните, на които сте сложили табели, че е забранено плажуването, са описани като "зараждащи се". В този смисъл - защо ограничавате поставянето на плажни принадлежности върху тях?
2. В посочената от Вас схема, забранената с табели част е отбелязана като зона за свободно разполагане на плажни принадлежности. Защо в схемата Ви е разрешено, а чрез табели - забранявате тази дейност?
3. В защитената зона Ахелой - Равда - Несебър, в която попада плажът, е забранено "увреждането и унищожаването на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни, извън активната плажна площ, освен в случаите на почистване от инвазивни и неместни видове; увреждане или унищожаване на дюни чрез разораване, разкопаване, засипване, подравняване, утъпкване, паркиране и др.". Съгласно Вашата схема, обаче, това би следвало да е "активна плажна площ". Нещо повече - на видимата част от нея, която е в близост до платената зона на ивицата, няма растителност. Защо налагате подобна забрана?"






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Миризма на нефт в Бургас заради претоварване от един на друг танкер

Извършена е процедура по претоварване на нефт на рейда на пристанище Бургас, това е причината  за осезаема миризма на нефтопродукти в ранния следобед в града. Десетки са били сигналите на гражданите, съобщи във фейсбук профила си кметът Димитър Николов. След разговори с Морска администрация и РИОСВ, е установено, че се касае за разрешена от Морска..

публикувано на 15.07.24 в 17:54

Да помогнем на малкия Алекс в тежката му битка с рака

Малкият Алекс се нуждае от помощ, за да пребори раково заболяване. Детето е диагностицирано с тумор в мозъка. Майката е учител в бургаското училище СУ „Петко Росен“ и колегите й се обръщат към всеки, който има възможност да помогне в тежката битка, която им предстои. Алекс се нуждае от операция в Турция, а необходимите средства за нея са..

публикувано на 15.07.24 в 17:01

Обновиха местността „Краставото кладенче“ край Стефан Караджово

Община Болярово и кметство Стефан Караджово обновиха местността „Краставото кладенче“.  Там са поставени нови пейки и маси. Има обособен кът за децата. Чешмите, от които тече лечебната вода срещу кожни заболявания, са почистени.  Съществува легенда, че водите извират от античен нимфеум. Красивото кътче в боляровската община се посещава почти ежедневно,..

публикувано на 15.07.24 в 16:41
ГКПП Малко Търново

Възстановяват дезинфекцията на граничните пунктове с Турция

Заради влошаване на епизоотичната обстановка от днес Агенцията по храните (БАБХ) възстановява профилактичната дезинфекция на граничните пунктове с Турция.  Дезинфекцията на превозните средства, влизащи в страната от Турция, беше спряна в началото на миналата година след поредица от скандали и след преценка, че няма риск от влизане на заразни..

публикувано на 15.07.24 в 16:37
Сухи треви горят до Твърдица

Сухи треви горят до Твърдица и широколистна гора край село Габър

В ранния следобед е получен сигнал за пожар малко преди село Твърдица, посочи старши комисар Николай Николаев, началник Областната служба Пожарна безопасност. Горят сухи треви и храсти, има опасност за селскостопанска постройка и конюшни, но не и за населеното място. Три екипа работят на място, очаква се и водоноска от Бургас. Горски пожар..

публикувано на 15.07.24 в 16:07
снимката е илюстративна

Все още не е изцяло ликвидиран пожарът между ямболските села

Все още не е изцяло ликвидиран пожарът между ямболските села Мелница и Гранитово, който избухна на 12 юли. Засегнати от огъня са около 8 000 декара, от които 2500 широколистна гора.  Два противопожарни екипа са разположени до селата, като се следи за възпламеняване на загасени огнища. В целия регион рискът от възникване на пожари е екстремен-..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Бургас отбеляза 111 години от кончината на Коджакафалията

Бургас отбеляза 111 години от кончината на най-големия дарител на морския град Александър Георгиев – Коджакафалията. Той е роден в село Зидарово през 1830 година. В знак на признателност към делото му, граждани и представители на общината поднесоха цветя пред паметника му на ул. „Цар Симеон I”.  Сред гостите на събитието бе и родственицата..

публикувано на 15.07.24 в 14:10