Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общината ще дофинансира със 192 000 лв. маломерните паралелки

Снимка: Botevgrad.com

25 маломерни паралелки в 8 училища в община Бургас имат нужда от дофинасиране, за да продължат да съществуват. Броят на учениците в тях е по -малък от уставенония минимум, като недостигат общо 108 деца. Финасовият ресурс, който трябва да бъде отпуснат от общинския бюджет е близо 192 хиляди лева, съобщи зам.-кметът по образованието Йорданка Ананиева:

"Маломерните паралелки са предимно в съставните селища, в някои от кварталите в Бургас, маломерни паралелки има в с. Маринка, в Равнец, в Българово, във Ветрен, те са с малък брой ученици, т.е. малко са децата, които дофинансираме, нормативното изискване е да са най-малко 18 ученика в клас, някъде са 14, другаде 15, тоест дофинансираме  за две или три деца в паралелките, където не достига броят на децата."

Две са професионалните паралелки, които имат нужда от дофинасиране - едната е специалност „Горско и ловно стопанство“ в Професионалната гимназия по дървообработване , а другата е паралелка, специалност „Фризьорство“ в училище „Петко Росен“.

Отпускането на нужните средства може да стане след одобрание на искането от Общинския съвет. Предстои докладната записка да бъде обсъдена и гласувана на предстоящата сесия в края на месеца. 

чуйте в звуковия файл интервюто на Стефка Бакърджиева





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Радев

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационен заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг.  С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем.  Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:40

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас.  На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..

публикувано на 05.02.25 в 14:20

Около половин милион лева е получила община Карнобат по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:30

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40
снимката е илюстративна

Втора среща за подмяната на дървета в центъра на Поморие

Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“.  Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..

публикувано на 05.02.25 в 08:00

Шофьорите да се движат с повишено внимание по пътя Лозарево-Прилеп в област Бургас

От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..

публикувано на 05.02.25 в 07:40

Затварят пътя за село Бродилово поради полагане на асфалт

Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..

публикувано на 05.02.25 в 07:20