Над 50-ина бургазлии излязоха днес на протест срещу мръсния въздух в града. Недоволни от замърсяването му посочиха като едни от причинителите големите предприятия „Лукойл“ и „Кроношпан“ и поискаха мерки:
„…Мръсен въздух, фини прахови частици и какви ли не други замърсители - постоянно превишени нива.
…Много често се усеща миризма на сероводород – на развалени яйца. Тези дни пак имаше изпускания. Това ме навежда на мисълта, че има изпускания, неконтролирани от „Нефтохим“ - а.
…Всички виждаме как денонощно бълват комините на „Кроношпан“. Никой не може да ни увери в обратното, че точно оттам не идва замърсяване.
… 11 млн. тона прахови частици произвеждат производните на „Лукойл – Нефтохим“. „Кроношпан“ произвежда около над 120 000 тона годишно“
Организаторите на протеста Стоян Грозев и Стефан Петров внесоха и конкретни искания към общинския съвет.
За среща между протестиращи, екоинспекцията и здравната инспекция ще посредничи общинската комисия по екология. Решението бе взето след като членовете ѝ разгледаха исканията на гражданите. Повечето от тях са отправени към държавните институции, дори и тези за закупуване на уреди да измерване на въздуха,обясни председателят на комисията д-р Георги Митев:
„Ще напишем писма до тях – до РИОСВ и до РЗИ – Бургас, за да могат да ни отговорят. Тези отговори ще бъдат дадени на протестиращите и на медиите. Обсъдихме ги в комисията. За някои от тези искания трябва да се намерят пътища и начини за решаването им. Част от тези искания са към държавните – компетентни органи. Община Бургас каквото и да закупи, тези уреди трябва да бъдат калибрирани, най-малкото, за да могат да бъдат меродавни техните резултати“
Има различни варианти за закупуване на уреди, може самото предприятие, което замърсява да бъде накарано да ги купи, уточни заместник - председателят на комисията Бойчо Георгиев.Той подчерта, че е трябвало да се постави подобно условие, още през миналата година, когато е разрешено на „Кроношпан“ да увеличи обема на работа с 20 %.
Зам. кметът по екология Руска Бояджиева обясни, че Бургас е единственият град в България с мобилна лаборатория за измерване на чистотата на въздуха. Още три стационарни измервателни станции отчитат в реално време състоянието на въздуха:
"Това, което изпълняваме като ангажимент към нашите граждани, е те да бъдат информирани. Това, което чувам е да можем да мерим фини прахови частици по- малки от 2.5.Не съществува подобен измервателен уред все още."
Подробности можете да чуете в звуковите файлове:
Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Това е становището на министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие. Медийни публикации, според които се наблюдава..
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...
Община Бургас е готова с три проекта за лодкостоянки в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, съобщи кмета Димитър Николов в личния си профил в..