Увеличават се приходите на регионалния исторически музей в Бургас за изминалата година. Най –много са били посетителите на археологическата експозиция.
Променената концепция на музей да привлича повече посетители и да печели от продажба на сувенири е успешна, обявиха от ръководството на ведомството. Нараства интересът към музейните експозиции и се разширява кръга от други дейности, които се реализира.Повечето от тях задържат нивата на приходите си , някои отчитат спад, причината обаче е, че са били затворени за ремонт. Най-голям е напредъкът за историческия музей,който е увеличил приходите си с почти 70% в сравнение с 2016 г. през 2014 г. Тази експозиция имаше целогодишен приход от под 1 000 лв. 40 процента ръст на приходите има и Етнографския музей. Рязък спад с 45 процента се отчита от изложбата „Живи тропически пеперуди. Причината според ръководството е, че тя се прави за четвърта поредна година.Резултатите са от работата на трите експозиции, тъй като Природонаучната все още е в ремонт.Там след големия ремонт през 2016 г., през 2017 г. се монтираха съвсем нови витрини с ново LED осветление. Подготвят се за представяне и съвсем нови експонати, които до този момент не са излагани в музея. Официалното откриване се планира да бъде осъществено през м. март 2018 г.
В Регионален исторически музей-Бургас през 2017 г. са организирани 28 временни изложби. Това са както гостуващи, така и собствени експозиции, част от които са гостували в Асеновград, Камено, В. Търново, Казанлък, Морско казино-Бургас, Генерал Тошево, Карнобат, Велинград, София, Виена.Осъществени са мащабни археологически разкопки на крепостите Акве калиде (периода юни-ноември}, и Русокастро (в периода юни-октомври ).
Проведено е едно теренно обхождане на част от землищата са кварталите Рудник, Черно море и Ветрен.Проведено е едно издирване на археологически обекти в землището на с. Зидарово.
През изминалата година във фондовете на музея са обработени 264 новопостъпили движими културни ценности, от които 96 бр. исторически, 115 бр. археологически и 53 бр. етнографски.
През 2017 г. Бургаският музей е спечелил 4 проекта: “Общото културно наследство без граници - TOGETHER“ CB0005.1.21.139, финансиран от Програма за трансгранично сътрудничество Interreg—ИПП България — Турция 2014—2020 г.“ по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП II) на обща стойност 486.735,54 EUR, от които 256.135,91 EUR са за дейностите на Регионален исторически музей Бургас и 230.599,64 EUR за Дирекцията по култура и туризъм в Къркларели. Проектът „Старите рибари в търсене на онлайн чираци”, финансиран от Национален фонд „Култура” е на стойност 3 000 лв.Изложба "Българските православни светци" се финансира от сесия на Министерство на културата за дейности в областта на музейното дело и изобразителните изкуства с 3 720 лв.По проект „Осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания в Етнографски музей - гр. Бургас“, Агенцията за хора с увреждания финансира с 12 280 лв. социализацията на сградата.До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..
Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева. Заявки за..
Спектакълът „Златната гъска“ ще бъде игран днес в Бургаския куклен театър. Това е мюзикъл за цялото семейство по приказката на Братя Грим. „Ако сте тъжни или отегчени, ние ще направим опит да ви разсмеем театрално и да прогоним лошото ви настроение с музика и песни. „Златната гъска“ е шеговит музикално-куклено-театрален опит за присмех над..
За втори път Бургас ще кандидатства за ,,Европейска столица на културата“. Целта е това да се случи през 2032 г. За да се организира и проведе успешна кампания, е нужно учредяването на фондация. Създаването й се обсъжда в момента на заседания на общинските комисии и трябва да бъде гласувано на предстоящата сесия в края на месеца. Идеята за..
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа...
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо..