Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ана Джумалиева: Държавата да създаде фонд за средства за съоръжения за хората с увреждания


Проблем с достъпността до сградите  има и той не е само в Бургас, а в цялата страна ,  заяви председателят на Комисията за защита от дискриминация  доц. Ана Джумалиева. В момента ведомството започва кампания, която цели проверка на сгради. Първата бе в Бургас.Ние имаме правомощията да установим нередности и наложим глоби , обясни още тя. В повечето случаи, сградите не са достъпни само  заради липса на средства, а и затова ,че са много стари. В подобна ситуация е била самата Комисия в София, разказа председателят й и уточни:

"Ако може държавата да направи специален фонд или да отдели някакъв финансов ресурс, който да бъде именно за изграждането на такива специални съоръжения.Самите те са много скъпи, има много сгради, които са паметници на културата и е много по-сложно като процедура те да бъдат преустроени и да станат достъпни.В София в сградата, в която се помещава нашата институция, установихме , че асансьорите също са недостъпни.Самите бутони са поставени на такава височина, че човекът с увреждане  в количка не може да ги  натисне и не може самостоятелно да се обслужи."

Освен сградите и плажовете предстои да бъдат проверявани дали са достъпни за хората с увреждания. Комисията ще предложи  това да влезе  като специално изискване към концесионерите , обясни Джумалиева.

За Бургас  координатор на проверките на сградите и служителя към когото директно могат да се подават жалби и сигнали от граждани е Златина Дукова. Според нея проблемът също е финансов:

Има закони, те в момента се спазват и новите сгради, новото строителство е достъпно.Но в Бургас и България има 120 -130 годишни сгради, тях няма как да ги направим. Театрите, кината , булевардите, Морската градина, всичко това може и то е достъпно.Поздравления заслужава проектът " Интегриран градски транспорт", защото автобусите и тролейбусите са достъпни.Има звукови сигнали по светофарите, има дактилни пътеки. Но истината е, че има много хора, които стоят в апартаментите с години не могат да излязат заради асансьора, заради стълбите.

За една година местното представителство е проверило всички училища в града дали имат съоръжения за хора с увреждания .До всички учебни сгради може да се стигне до първия етаж, а само в 4 от тях и до по-горните, обясни Ирина Иванова. Проверени са и други общини, най- трудно достъпни са училищните сгради в селата, там само в някои от тях може да се влезе.


 Повече в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38