Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трети март трябва да ни обединява, а не да ни разделя"

Трети март трябва да ни обединява като народ. В това бяха категорични капитаните  на отборите - финалисти в състезанието по история „Влез в час с БНР – Бургас“.

Събитията на трети март ни връщат отново на картата на Европа, а този празник трябва да е обединителен за нас. Това казаха в предаването „Ден до пладне“ Алекси Костадинов от Професионалната търговска гимназия и Мария Андреева от ППМГ "Акад. Никола Обрешков":

"А: За мен, трети март би трябвало да ни обединява като народ, като българи. Да го честваме като нещо наше, като нашето Освобождение. Но много често, в последно време срещам как хората по-скоро се разделят. Просто трябва да се радваме на това, че днес имаме свое правителство, говорим своя език и изповядваме религията, която искаме.

М: Когато имаме един такъв обединителен празник, чиято цел е точно такава, не виждам наистина защо да не го празнуваме..."

Алекси и Мария са капитани на отборите – финалисти, които ще премерят сили на последното състезание „Влез в час с БНР – Бургас“. То ще се проведе на 9 март в Дома на Нефтохимика от 18 ч., заедно с концерта „140 години свобода“

Участието им в предаването "Ден до пладне" можете да чуете в прикачения файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник "Конете на българите" се провежда в крепостта "Туида" (снимки и видео)

Сливен посрещна Тодоровден с демонстрации на средновековна бойна езда и бойни сцени от живота на българите от тази епоха под надслов „Конете на българите“. Демонстрациите се състояха в античната и средновековна крепост „Туида“, която се счита като мястото от където е възникнал съвременния Сливен.  Конен дуел със саби, стрелба с лък от кон,..

публикувано на 08.03.25 в 16:00

"Тренд": Над 60% от българите смятат, че 8 март е остарял празник

Над 60 на сто от българите са на мнение, че днешният Осми март няма социално значение или е остарял празник. Това показва социологическо проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа". Само 1/3 от анкетираните са на мнение, че Денят на жената има социална функция отвъд празничния дух. Отбелязваме Международния ден на жената Въпреки че..

публикувано на 08.03.25 в 12:00

Какви стъпки трябва да предприеме Европа, за да подобри способностите си за отбрана?

Кой можеше да си представи, че още преди да се разберат за съвместно управление, двете най-големи партии в Германия ще постигнат пробив по най-тежкия проблем в момента за Европа - сигурността. Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите обявиха безпрецедентен инвестиционен пакет в отбранителните способности в размер на 400 милиарда евро и се..

публикувано на 08.03.25 в 10:30

Бургас отчита най-нисък брой жертви при пожари за последното десетилетие

През 2024 г. в Бургаска област е регистриран най-ниският брой загинали при пожари за последните десет години. Това стана ясно след среща на екипа на „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас с кмета на града Димитър Николов. „Винаги сме разчитали на бургаските огнеборци и работим в тясно сътрудничество както при бедствени ситуации, така и..

публикувано на 08.03.25 в 10:00

Тодоровден в Сливен с конни демонстрации и възстановки на традиции

„Конете на българите“ – под този надслов Сливен ще отбележи Тодоровден – празник на коневъдите и конния спорт. Празникът ще се проведе в крепостта „Туида“ от 11.00 часа. Пред публиката ще бъде претворена древната българска традиция, свързана с конете, отглеждането и обучението им. Ще има конни демонстрации от епохите на Античността и..

публикувано на 08.03.25 в 09:30

Анкета сред бургазлии: Цветята са най-предпочитаният подарък за 8-ми март (видео)

Цветята са най-предпочитаният подарък за 8-ми март, смятат бургазлии. Символичните жестове и уважението също са за предпочитане.  "Един букет е напълно достатъчен. Даже си ги правим подаръците и сами, създаваме си настроение. Дори един шоколад да ти е купил, да ти повдигне настроението, е достатъчно. Малко внимание, да ти направи кафе сутрин - стига..

публикувано на 08.03.25 в 08:00

Отново протест в Сливен в защита на ПП "Сините камъни"

Пети пореден протест в защита на Природен парк „Сините камъни“ се проведе тази вечер в Сливен. Протестиращите настояват община Сливен да обяви за нищожни решенията си за обявяването на местностите „Даулите“ и „Карандила“ за селищни образувания. Освен това те настояват да не бъдат извадени от парка 12 декара земя, за което настоява частен..

публикувано на 07.03.25 в 21:26