Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите български радиоапарати „Тулан“, произвеждани в Бургас са били конкуренти на повечето световни марки

Днес, 7-ми май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник.

Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. . Тя се нарича "ТУЛАН", а неин основател е инж. Светозар Пренеров. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас.

Първите произвеждани у нас радиоапарати „Тулан“ били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиопарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови.

Фабрика „Тулан“ е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст.За фабрика „Тулан“ и нейния създател има отредено достойно място в двутомната „История на българското радио“ на проф. В. Димитров. Там е цитирана и кореспонденция на автора със сина му инж. Емил Пренеров, сега покойник, с която се уточняват факти от историята на „Тулан“.

Един от наследниците на фамилията е бургаският общински съветник и председател на комисията по култура в местния парламент Веселин Пренерв.

"Името „ТУЛАН“ е абревиатура, означава  „Трудолюбието и упоритостта лансират активност и напредък“ и е девиза на фамилията, който и до днес спазвам и аз, разказва Веселин Пренеров.

Въпреки промените, Веселин Пренеров си спомня как някои порядки в семейството му си останали от онова време. За детството, свързано със слушане на радио и още любопитни факти за фамилия Пренерови, чуйте от интервюто в прикачения файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо

Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо тази вечер. Осветен е мостът в Бургас, сградата на общината в Руен и Общинският детски комплекс в Средец. Поводът е отбелязването на 35 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Мотото на кампанията е „Световен ден на детето 2024. Чуйте бъдещето - децата!“. У нас..

публикувано на 20.11.24 в 19:35
Министър инж. Виолета Коритарова

Министър Коритарова: Няма опасност от водна криза в Бургас

Няма опасност от воден режим в Бургаско , а до две години поморийските язовири Ахелой и Порой ще станат част от деривация Камчия. Това стана ясно по време на инспекция на регионалния министър инж. Виолета Коритарова. Тя е на посещение в областта, за да проследи ремонта на ключови инфраструктурни обекти в региона, сред които на язовирите..

публикувано на 20.11.24 в 16:21
Село Трънак

Започват археологически проучвания в землището на руенското село Трънак

На горска територия в землището на село Трънак, община Руен ще се извършват теренни проучвания и археологическа консервация, реши правителството днес.  Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Айтос” към Държавно предприятие „Югоизточно държавно предприятие” - Сливен.  За срок от 3 години там ще се..

публикувано на 20.11.24 в 15:59
Бронзовата скулптура ще се издигне в близост до плажната ивица.

Скулптура на древен аполониец ще има на плаж „Харманите“

Скулптура на древен аполониец ще има на плаж „Харманите“. Общинският съвет в Созопол прие предложението на СНЦ „Фарът на Аполония“ да се постави бронзова скулптура на древен жител на града, който свири на арфа, в близост до ивицата. Тя ще бъде ситуирана върху П-образен постамент, който ще служи за рамка на снимки, които туристите могат да си правят..

обновено на 20.11.24 в 15:21

Здравни инспектори разговаряха с боляровски ученици за вредата от цигарите

Здравни инспектори от РЗИ-Ямбол гостуваха на боляровски ученици от СУ “Д-р Петър Берон", в кампания насочена срещу тютюнопушенето. Тя е под надслов  „НЕ! На цигарите" и е по повод Международния ден без тютюнопушене. С учениците от седмите и осмите класове специалисти на  здравната ямболска инспекция разговаряха за вредните последици от употребата на..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Бургазлии с подписка срещу многоетажен паркинг до улица "Дебелт"

Живущи в района на бургаските улици „Дебелт“ и „Сливница“ се обявиха с подписка  срещу бъдещо изграждане на пететажен надземен паркинг. Подписката им изненада общинските съветници, които при разглеждането й на комисии обявиха, че не знаят за подобен проект. Подписката-възражение е внесена до Общинския съвет и кмета и днес бе разгледана в..

публикувано на 20.11.24 в 14:46

Общинският съвет на Бургас е пример за публичност и отчетност

Общински съвет Бургас и местната администрация получиха висока оценка в изследването на Асоциация "Прозрачност без граници“ за Индекс на местната система за самооправление. Специално внимание бе обърнато на сайта на местния парламент като изключително информативен и лесно достъпен. Сериозен акцент изследването поставя върху прозрачността и..

публикувано на 20.11.24 в 13:25