Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският музей ще се включи за 14-та поредна година в Европейската нощ на музеите

Четирите експозиции на РИМ-Бургас – Археологическа, Етнографска, Природонаучна и Историческа, ще работят със свободен достъп от 18:00 до 00:00 ч. на 19 май 2018 г., събота, 

Празничната програма ще започне в 18:00 часа от зала „Трезор“ на Археологическия музей, където ще бъдат открити 4 златни изложби – Български женски накити от средните векове и Османския период, Съкровищата на Варненския некропол, Тракийското съкровище от с. Кралево и Златната маска на тракийския цар Терес. За първи път пред публика ще бъде показана иконата от слонова кост от X век, открита през 2017 година при разкопките на крепостта Русокастро. Официален гост на тържествата ще бъде заместник министърът на културата Амелия Гешева.

От 18:30 часа в Историческия музей ще бъде открита изложбата „Българите светци“, която представя 65 българи, канонизирани от Българската, Вселенската, Сръбската, Румънската и Руската патриаршии. Малко по-късно – от 19:00 часа, Етнографският музей ще представи изложбата „Забавната музика в Бургас през ХХ в.“. Тя ще бъде съпроводена с караоке на български песни, в което участник ще бъде публиката.

Интересен акцент в програмата за Нощта на музеите в Бургас е включването с атрактивни събития на ТК „Акве Калиде“. Програмата там ще започне в 20:00 часа с безплатни прожекции на всеки кръгъл час до полунощ.

Посетителите ще могат да се насладят на мелодичен джаз и евъргрийни в изпълнение на формация Circle в градинката пред Акве Калиде. Точно в 22:00 сред стените на древната баня ще започне огненото шоу „Огънят от древността“, представено от формация „Дивинитас“.

18:00 ч., Археологическа експозиция, ул. Алеко Богориди № 21, зала „Трезор“

Откриване на изложби:

1. Български женски накити от средните векове и Османския период – съвместно с РИМ-Варна

2. Златната маска на тракийския цар Терес – гостува ИМ „Искра“, гр. Казанлък

3. Съкровищата на Варненския некропол – гостува РИМ-Варна

4. Тракийското съкровище от с. Кралево – гостува РИМ-Търговище

18:30 ч., Историческа експозиция, ул. Лермонтов № 31, Изложбена зала:

Откриване на изложба:

„Българите светци“ – собствена изложба на РИМ-Бургас, изготвена с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Представя всички българи-светци, канонизирани от българската, руската и вселенската патриаршия.

19:00 ч., Етнографска експозиция, ул. Славянска № 69, първи етаж:

Откриване на изложба „Забавната музика в Бургас през ХХ в.“

19:15 ч., в двора на Етнографската експозиция

Караоке

20:00 до 24:00 ч. в ТК „Акве Калиде“

Отворени врати за посещение на музея и прожекции на всеки кръгъл час с вход свободен.

20:30 ч., градината на ТК „Акве Калиде“

Музикален спектакъл в– мелодичен джаз и евъргрийни в изпълнение на формация Circle

22:00 ч., градината на Акве Калиде

„Огънят от древността“ – митично и епично огнено шоу, представено от формация „Дивинитас“, амфитеатър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димо Колибаров с изложба навръх 60-та си годишнина

Димо Колибаров представя изложба „Графика“ навръх 60-та си годишнина. Откриването е днес от 17 часа в галерия "Пролет" .  Творецът е утвърдено име в графиката и екслибриса, с многобройни награди и признания както в България, така и в чужбина. Неговите творби се отличават с дълбока символика, майсторско владеене на техниките и богатство на..

публикувано на 27.02.25 в 15:32

"Както и да се нарича онази метална гъба, с която се чегъртат тигани" грабна журито на "Млад разказвач"

Отличаващи се с модерно мислене творби, са сред наградените в  тазгодишното издание на литературния конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. В деветото издание на „Млад разказвач“ взеха участие автори от цялата страна.    Равносметката показва, че тази година повече дами и по-малко младежи се осмелили да..

публикувано на 27.02.25 в 15:17

Възпоменателна сребърна чаша на опълченец може да бъде видяна в Историческия музей в Бургас

Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет е изложен по повод националния празник Трети март. Чашата е от масивно сребро и тежи 72 грама, съобщи главният уредник Иванка Делева: „Тя е една от няколкото запазени сувенирни чаши,..

публикувано на 27.02.25 в 09:20

Удължават срока на конкурса „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”

Център „Алеф” удължава срока за получаване на творби в дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”  до 1 април 2025 година . До промяната се стигна поради големия интерес и многобройните запитвания от страна на учители и ученици в страната и чужбина. В конкурса могат..

публикувано на 26.02.25 в 16:10

Митко Новков представи "Вслушвания" в Бургас

Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез последната си книга „Вслушвания“. Тя съдържа дванадесет културологични и литературоведски есета, които обхващат широк спектър от теми – от Античността до съвременността, от митологията до модерната..

публикувано на 26.02.25 в 11:04

Представят премиера на "Царицата на чардаша" в Държавна опера - Бургас

Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на  хореографията е..

публикувано на 26.02.25 в 10:20

ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР, представянето му е днес

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..

обновено на 25.02.25 в 14:34