Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

В книга събират " Другарски истории"

Снимка: Алеко Богданов

 На 10-ти  юни ще бъдат отличени победителите в националния конкурс за рисунка и разказ“ Другарски истории“. В него се включиха деца от 5 до 14 години от цялата страна, а едно от условията бе, малките творци да опишат или нарисуват история, свързана с дете от друг етнос или националност, каза един от организаторите Мирела Караджова .

 Конкурсът  се провежда по инициатива на  Let’s humanize и Мулти-Култи Колектив, като  целта е да се  покаже  на света на възрастните, че в детското сърце няма място за расизъм и ксенофобия. Провокацията бе насочена към всички деца, живеещи на територията на България, независимо от статута им на пребиваване. Това позволи на деца -бежанци да разкажат своите вълнуващи  истории от живота в лагера. Рисунките и историите илюстрират  ситуации от реалния живот и са пример за това  как на такава крехка възраст децата вече са осъзнали красотата и магията на човешките взаимоотношения между различните хора. Има истории за приятелството,  подкрепата и безгрижните игри между българчета, ромчета, арменчета, турчета, иракчанчета, сирийчета, виетнамчета, ямайкчета, русначета, африканчета. За най-затрогващите ще има награди, а организаторите планират да оформят и дигитална книжка на български и на английски език, която да се разпространява безплатно.Тя ще бъде показана и на предстоящ фестивал в София.

Част от "Другарски истории":

Петя Димитрова (7г.) от Русе :

 „Едно от любимите ми места е залата по балет. Там се срещнах с талантливи и добри момичета от турски, руски, арменски и индийски произход, с които станахме приятелки.“.

 Асма Дахам (9 г.)  от Ирак 

  „През пролетта в лагера имахме часове по градинарство и засадихме цветя. Всеки ден ги поливахме и гледахме как растат.“

 Алеко Богданов (11 г.) от София споделя приключенията си със свои приятели от Ямайка: „Те са много забавни - постоянно се смеят, правят музика и танцуват. Все едно бях с мои приятели, а Уебстър беше на възрастта на дядо ми!“. 

Александра Цветкова (10 г.)  от Плевен в рисунката си показва своето послание: „Децата нямат цветове! Дали са бели, черни или жълти- това е без значение, когато усещаш, че насреща имаш своя сродна душа, с която можеш да споделяш и добрите, и лошите моменти!“, а  Мария Замфирова от Вършец, която е член на училищен доброволчески клуб „Добротворци“, е посланик на идеята, че „Различията ни обединяват“. Бургаското участие в конкурса е в лицето на Жара Чакърова. Тя разказва впечатленията си от Международния ден на Африка, честван в Бургас преди 2 седмици. Самира Сфук (8 г.) от Сирия с радост си спомня: „Много обичам рождени дни. Има торта, музика и балони. Всички са весели и красиви. Един от рождените дни, които ще запомня беше на нашата учителка Мария в лагера. Имаше бонбони и рисувахме.“, а Мартин Генчев (11 г.) от Тетевен описва една среща, която се превръща в безценно другарство: „Срещата ми с Бисер е история за вяра и толерантност- началото на всяко приятелство.“

Всички истории са на  страницата на Let’s humanize, за тях може да се гласува на https://www.facebook.com/pg/letshumanize/photos/?tab=album&album_id=1889838071060645 . Крайният срок е до 9 юни. 

Повече в звуковия файл:



Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Диомов с две нови песни в изпълнение на „Тоника“ и нов албум

Две нови песни на Стефан Диомов, в изпълнение на „Тоника“ са записани тази година. Една от тях се казва „Ти и аз“, а другата е „Аделина“. „Тази песен я написах за незнайна Аделина. Самото име Аделина е песен“, поясни композиторът. Новият албум на Стефан Диомов с детски песни предстои да бъде представен на 16 ноември в Културния дом на..

публикувано на 01.10.23 в 12:17

Разговор за поезия с Ваньо Вълчев и Яна Вълчева в „Гларуси и шамандури“

„Поезията е нещо, което винаги живее в човека, независимо дали е млад или стара“, каза поетът Ваньо Вълчев в предаването „Гларуси и шамандури“ на БНР- Бургас, което днес е гост в бургаската библиотека. Според него, поезията и лириката могат да се намерят навсякъде. Той разказа за момента, когато е спрял да пише и ръка тогава му подава..

публикувано на 01.10.23 в 11:47

„Поезията в нас“ с награда от проекта "Предизвикателството"

Късометражният документален филм „Поезията в нас“ е обработен в бургаската библиотека. Негови автори са Деница Дойчев, Ния Петрова и Ралица Златева. Наскоро лентата спечели второ място в проекта „Предизвикателството“. Решихме да представим една друга страна на поезията във филма, посочиха те в предаването „Гларуси и шамандури“ на БНР-..

публикувано на 01.10.23 в 11:01

Одобриха проект за нови книги за библиотеката в Малко Търново

Над хиляда и двеста лева ще получи Библиотеката към читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново за закупуване на нови книги. Средствата са осигурени от Министерство на културата по програма „ Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност – 2023 г.” Лесно е кандидатстването и много библиотеки в страната могат по този..

публикувано на 01.10.23 в 11:00

Международен фолклорен фестивал се провежда в Поморие

Днес в Поморие за първи път ще се проведе „Международен фолклорен фестивал“.  Идеята на събитието е да създаде автентична обстановка, която да предразположи публика и участници да се потопят в магията на българския фолклор. В програмата е включено и училище на занаятите, където хората ще могат да учат дърворезба и грънчарство. Събитието се..

публикувано на 30.09.23 в 08:26

Цвети и Мина канят на изложба - хепънинг "Виждали ли сте тези хора?"

Изложба „Виждали ли сте тези хора?“ ще представят Цветелина Вангелова и Мина Митич днес в Бургас. Тя включва портрети, някои измислени, други лица на реални хора. Двете художнички се представят с бързи рисунки от тефтерите си. Запознават се случайно, но откриват много общо по между си и решават да направят нещо съвместно.  Цветелина е на 26..

обновено на 30.09.23 в 07:11