Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвят законодателни промени за професионалното образование

Промени се подготвят от министерството на образованието  в законодателството  и стратегията за развитието на професионалното образование в страната. Част от тях са  училищата сами да правят учебната си програма, да има регистър на работодатели, които да стават партньори  в дуалното обучение  и да се създаде консултативен съвет към министъра, който да решава проблемите в осигуряването на кадри за пазара на труда. В момента училищата не предлагат кадри, които се търсят от бизнеса. Това е основният извод и  препоръка на Европейската комисия, заявиха експерти от МОН.

Близо 50 процента от учениците след 7- ми клас избират да продължат образованието си в професионална гимназия, това са близо 117 хиляди души .Тези проценти са по –ниски спрямо предходни десетилетия, когато пазарът на труда беше презадоволен от специалисти както на най- ниско, така и на най- високо ниво. Делът на малките фирми  у нас е бил през 2016 година  67 процента. Това е т. е семеен бизнес, затова е  логично,че повечето ученици  се ориентират  професионално там, където са родителите им, отчитат от Националната агенция за професионално образование и обучение. Най-голямо търсене има в сферата на услугите, на учители и най-вече на машиностроители.  
Тази година приемът в професионалните гимназии е 54процента, това е завишен процент, ще бъде обновено и учебното съдържание на програмите, заяви Ваня Тивидошева , старши експерт в МОН:
Организацията по тяхното създаване ще бъде на ниво училища. Те кандидатстват по професионални направления, правят партньорства с висши училища и работодатели.След това като направят учебна програма ще я предоставят на вниманието на министерството за одобрение.
Чуйте повече в звуковия файл:

Промени трябва да има и във висшето образование, твърдят проф. Милен Балтов от БСУ и доц. Маруся Любчева от университет проф. д-р "Асен Златаров". В момента университетите следват утвърдената традиция   да се приемат студенти в тесни специалности. Приемът трябва да е в по- общо професионално направление, правят се опити в тази насока, обясни той и  даде за пример УНСС.

Подкрепям предложението за прием по професионално направление, то не трябва нито да е на най- широко, нито най раздробеното, заяви доц. Любчева .

Повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Ямбол отбелязва 147 години от освобождението на града

С празнично шествие по централните улици и поднасяне на венци и цветя пред паметни за Ямбол места ще бъде отбелязана 147-та година от Освобождението на града. Над 100 новопостъпили в редиците на армията ще положат тържествена военна клетва.  По традиция официалната церемония ще се състои пред паметната плоча, поставена на мястото където на 17 януари..

публикувано на 17.01.25 в 08:24

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник. Свети Антоний или авва Антоний е египетски монах-аскет, считан за основател на монашеството. Първият от т. нар. отци пустинници и духовен наставник на стотици отшелници. Роден около 251 г. в Среден Египет в семейство на заможни копти християни...

публикувано на 17.01.25 в 07:39
Валентина Станкова и Магда Манолова (вдясно)

50 бургазлии ще имат дигитален асистент от февруари

Към комплексните услуги за възрастните хора в Бургас Общината прибавя още една - от месец февруари самотно живеещите хора ще имат дигитален асистент или така наречената "умна гривна" . 50 души ще могат да се възползват от новата услуга, като до края на годината ще бъдат закупени още 100 устройства . Те наподобяват на ръчен часовник и измерват..

публикувано на 16.01.25 в 17:00

Откриха обновения "Магарешки площад" в Созопол /СНИМКИ/

Ново място за игра си имат децата от Созопол. Това е т.нар. „Магарешки площад“ в новата част на морския град, който бе обновен. Ремонтът му стартира през есента на миналата година и приключи малко преди Нова година. Проектът на община Созопол е на стойност над 900 000 лева.  Днес обновеното пространство бе официално открито с водосвет за..

публикувано на 16.01.25 в 14:14

Бургаският омбудсман е получил най-много жалби през 2024 заради дългите улични ремонти

Изминалата 2024 година е изравнена по брой жалби с 2023 година подадени към бургаския общински посредник Тодор Стамболиев. Разликата е 45 сигнала, обясни той в предаването "Булевард Демокрация". "552-ма граждани са потърсили съдействие от мен. 337 са били писмените жалби.220 са били устните питания и молби за съдействие. Повечето жалби са в..

публикувано на 16.01.25 в 13:10

Напусна ни кметският наместник на Миролюбово Павлина Пехливанова

На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът Димитър Николов изказа съболезнования на близките, приятелите и колегите на Павлина Пехливанова.  „Скръбна новина за всички нас. Павлина Пехливанова беше истински професионалист в своята работа, човек..

публикувано на 16.01.25 в 12:02

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..

публикувано на 16.01.25 в 11:22