Много въпроси останаха без отговори относно масовата евтаназия на животни в засегнатите с чума по дребните преживни животни в Ямболско и Бургаско. Наистина ли убиването на всички кози и овце в селата е решение? Опитахме се да потърсим отговори като неспециалисти, без да претендираме за експертност*.
В интервю пред сайта Агроновините, доц. д-р Геновева Стайкова дава доста интересна насока на темата. Тя работи в секция „Генетика и селекция“ по научна специалност „Овцевъдство“ в Земеделски институт – Шумен. Доц. Стайкова отклони поканата ни за интервю, пояснявайки, че няма какво ново да каже.
Относно случая в Кости, при който бяха умъртвени около 400 животни, тя пояснява, че там са липсвали основни клинични симптоми, например типичната за чумата диария. Нямало е смъртност, а козите първи биват покосени от този вирус. При последвалата аутопсия също не са открити характерните за болестта промени. Геновева Стайкова пояснява, че клиничната картина на чумата е много сходна с тази на шапа, шарката и други подобни заболявания. Докато в първия случай, в ямболското село Воден, мерките са били адекватни, според нея, в Кости е избързано и не са изчакани резултатите от кръвните проби. И остава съмнението дали животните наистина са били болни от чума. А алтернатива на избиването има, твърди доц. Стайкова – пълна изолация, оборно отглеждане, забрана за водопой в общи източници и други. Но прави важно уточнение:
„Нашите ветеринарни лекари са били притиснати от Европейската комисия – ние сме входната врата за проникване на зарази в ЕС, а Европа иска бързи, твърди и рестриктивни мерки. Действително от нас зависи дали една зараза ще плъзне и към другите страни членки, но е спорно нашето безропотно съгласяване с твърдостта на тези мерки. Да, вероятно ще бъдем похвалени от Европа, но въпросът е цената, която ще платят нашите фермери“
В „Практическо ръководство за борба с чума по дребните преживни животни“ има описани интересни моменти. Смъртността, например, настъпва 7 до 10 дни след появата на клиничните признаци, но тя не е 100 – процентова, възможно е и възстановяване на заболелите животни. Относно мерките, които се предприемат при доказване на болестта, в ръководството е описано:
а) всички животни от възприемчиви видове в стопанството се умъртвяват на място, без отлагане.
Обърнете внимание – „в стопанството“, а не в населеното място. Въвеждат се, разбира се, и редица мерки, в това число и надзорна зона в радиус от 10 километра.
Иначе, от няколко дни се разпространяват и други интересни материали по този повод. Единият е доклад на Националния център по биотехнологична информация към Американската национална медицинска библиотека (National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine). В него е описана опасността от тази чума и как тя може да засегне целия свят. В заключителната част са описани и възможните мерки като сред тях са и изолация и умъртвяване на заразените животни, както и карантина на тези, които могат да бъдат заразени, но не показват признаци за това.
Организацията по прехрана и земеделие към ООН също описват опасносните от чумата в специално видео. В него се посочва, че един от начините тя да бъде ограничена, е ваксинация и се пояснява, че ваксината струва 50 американски цента.
„Ваксцинацията е забранена от ЕК“ е едно от обясненията, които чуваме напоследък.
В Директива 92/119/ЕИО НА СЪВЕТА от 17 декември 1992 година за въвеждане на общи мерки на Общността за борба с някои болести по животните и на специфични мерки относно везикулозната болест по свинете е записано:
„като има предвид, че предотвратяването на болести в Общността следва обикновено да се основава на политика на неваксиниране; като има предвид обаче, че е важно да се предвиди ваксинация, когато сериозността на ситуацията налага такова действие…“
Правилата, по които тя евентуално може да се извършва, са сложни и процедурите никак не изглежда да са бързи. Те са описани в чл. 19, където е уточнено:
„Ваксинация срещу болестите, изброени в приложение I, не може да се провежда, освен като допълнение към взетите мерки за борба при избухване на болестта в съответствие със следните разпоредби…“
Чумата по дребните преживни животни е сред забранените за ваксиниране заболявания.
А в чл. 5, точка 1, буква „а“ е описано:
„всички животни от възприемчиви видове в стопанството се умъртвяват на място, без отлагане“
В чл. 7, точка 1, се прави уточнение:
„В случаите на стопанства, които включват две или повече самостоятелни производствени единици, компетентният орган може да дерогира от изискванията на член 5, параграф 1, буква а) по отношение на производствените единици в заразено стопанство, при условие че официалният ветеринарен лекар е потвърдил, че структурата и големината на тези единици и дейностите, изпълнявани в тях, са такива, че единиците са напълно самостоятелни по отношение на подслон, гледането на животни, персонал, съоръжения и хранене, така че разпространението на агента на болестта от една в друга единица се предотвратява“
Тоест, ако правилно тълкуваме, решение на официалния лекар е дали да се умъртвят животните в цялото село, ако има опасност от контакт на едни животни с други.
Което ни връща към цитата на доц. Стайкова:
„Да, вероятно ще бъдем похвалени от Европа, но въпросът е цената, която ще платят нашите фермери“
Защото, колкото и да търсихме в гореописаните официални документи, никъде не видяхме мерки, каквито се прилагат в момента - евтаназиране на здрави животни, само защото са в същото село.
-----
*Авторът не претендира с експертиза на специалист. Ако в материала има допуснати неточности, БНР - Бургас ще предостави възможност за опровержение или уточнение на засегнатите страни.
Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията. Документи се приемат на имейл mayor@pomorie.bg или чрез деловодството на администрацията, като задължително трябва да се посочат адрес и телефонен номер. Експерт на отдел „Озеленяване“ ще прави преценка..
Месопустна Задушница е, една от трите, на които почитаме починалите. Тя предшества Великия пост и утрешните Месни заговезни. Въведена е реорганизация на движението на автомобили в района на Гробищния парк в Бургас. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк..
Ръст в броя на делата в Районния съд в Бургас – 16 039. От тях 14 020 са свършени, от които със съдебен акт по същество са 11 440 и 2580 са прекратени. От всички свършени в срок до три месеца са 12 546, т.е. 89 %. По 90% от тях съдебните актове са окончателни. Това стана ясно от проведено общо събрание , на което бе представен отчет за дейността..
Информационните срещи на зрелостници с представители на университети в Община Бургас ще продължат до 15 март. За шеста поредна година Община Бургас и кариерните консултанти към ЦПЛР – Бургас организират поредица от информационни срещи, в които ще вземат участие преподаватели от Бургаски свободен университет, Държавен университет „Проф. д-р Асен..
Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..
Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..
Започна обновяването на сградата на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Средец. Стартът бе даден официално от директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Бургас старши комисар Николай Николаев. В проекта е предвидено подобрявате на енергийното управление и потребление..
Подробностите в звуковия файл.
Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първи път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час...
По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и..