Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Флоренция, градът на Медичите

Магията на Италия може да се усети още от момента, в който слезеш от самолета на летището в Рим. Там всеки регион има свое специфично излъчване, атмосфера и дори храна. Ако хванете влака от гара Термини в Рим може само за около час и 40 мин. да се пренесете във Флоренция. Една от гарите се намира точно в старата част на града, така че всеки турист спокойно може да се разходи пеш там. Улиците са тесни, а хората са много. Най-многолюдно естествено е пред Катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Външната страна на сградата е като едно бижу с многобройни детайли. Точно пред нея се намира баптистерията, където едно време ако не си кръстен, е било задължително да се влезе, преди да се посети катедралата. Точно пред баптистерията може да се вземе билет от автомат, включващ няколко обекта. Естествено за един ден не може да се обиколи всичко, но е ценно поне и малко да се докоснеш да атмосферата на града.

Първата спирка от нашата обиколка – Баптистерията „Сан Джовани Батиста“. В изкуството на Ренесанса сградата е от особено значение, тъй като в него се избистрят принципите на флорентинската архитектура. Баптистерият е издигнат на мястото на по-стар християнски храм, датиращ от късноримската епоха. Сегашния си вид добива в периода 12-13 век, когато е облицован с бял и зелен мрамор. В този баптистерий е бил кръстен поетът Данте Алигери. Още при влизането правят впечатление огромните бронзови врати, на които са изобразени библйски сюжети. Вътрешността на сградата е изключително изографисана и цветна. Направена е с мраморна мозайка от геометрични фигури. Куполът е покрит с мозайки във византийски стил. Целият купол представя епизоди от живота на Йоан Кръстител, Христос и Йосиф, както и сцени от книга „Битие“ на „Стария завет“.

Запомнете, че към касовата бележка на билета, който сте взели има посочен час. Той е свързан с посещението на върха на купола на катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Пускат се определени групи на час, за това си пазете касовата бележка. Аз лично я загубих и бях много разочарована, когато чаках около 15 мин. на опашката и охраната не ме пусна.

Почти около 30-40 мин. се чака и за влизането в самата катедрала. Честно казано, очакванията бяха повече от реалността. Имайки предвид външния й вид покрит със зелен, розов и бял мрамор. Отвътре самата катедрала не е толкова изографисана, с изключение на купола, който наистина е впечатляващ. До входа се намира часовник, създаден през 1443 г., който работи и днес. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници. В катедралата се намира и барелеф на Джото, който е погребан там.

Има много истории, свързани с построяването на купола. Флорентинците са искали да създадат нещо невиждано до този момент – по-голяма катедрала от тези в Тоскана, Пиза и Сиена. Санта Мария дел Фиоре е била най-голямата в Европа за времето си с място за 30 000 вярващи. Катедралата е строена около шест века под ръководството на най-малко шест архитекти. Най-трудна задача се оказва изграждането на купола, тъй като разстоянието в основата му е около 40 м и по това време липсва технология, която да осъществи грандиозните амбиции на флорентинския проект. Тогава гилдията на търговците на вълна провежда конкурс за проект на конструкцията на купола. Основните конкуренти са Лоренцо Гиберти и Филипо Брунелески, който се ползва с подкрепата на Козимо Медичи. Може да отгатнете кой е спечелил т.нар. обществена поръчка.

Освен за катедралата билетът включва още посещение на кулата, която се намира в непосредствена близост и галерията, която е точно зад сградата. За тях ще ви разкажем в други материали посветени на Флоренция.

В новата рубрика на БНР - Бургас заедно ще обиколим различни места както в страната, така и в чужбина. Ще ви пренесем в атмосферата на градовете, ще се опитаме да ви покажем различен поглед към историческите забележителност и специфичните вкусове на съответния регион. Рубриката ни се излъчва в сутрешното предаване на БНР – Бургас всеки петък. 

Още по темата чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьор от бургаския театър с номинация за ИКАР

Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025.  В постановката  „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули.  Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..

публикувано на 05.02.25 в 14:00

Студентите на ТК "Любен Гройс" в Бургас с първи изпит пред публика (видео)

Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители. Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и театър. С това е..

публикувано на 05.02.25 в 13:00

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 05.02.25 в 12:30

Лекция, посветена на скулптора Михайло Парашчук, ще бъде представена днес

„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от 17 часа в голямата зала на Областна администрация Бургас. Лекцията е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. Украинският скулптор пристига в страната ни през 1921..

публикувано на 05.02.25 в 10:00

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

Виенска гала в Бургаската опера под диригентството на Деян Павлов

Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е  посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа  на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..

публикувано на 04.02.25 в 16:30

Община Тунджа организира фолклорен празник „Деца играят на кукери“

На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..

публикувано на 04.02.25 в 13:51