Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корозията на "Мопанг" може да е причината за мазутния разлив край Созопол

От началото на лятото мазутното петно в акваторията на созополския залив постепенно се увеличаваше, твърди Стефан Цинцарски от сдружение "Приятели на морето" в Бургас. Първоначално съмненията на институциите са били за разлив от преминал кораб. Впоследствие се оказва, че причината е в потъналия преди почти 100 години американски кораб „Мопанг“. 

Имаше сигнали от колеги  леководолази, че мазутните петна, които се появяваха периодично са именно от "Мопанг", допълни той:

:"Корозията започва да казва своето и корабът започва да губи своята цялост, от това което съм виждал , включително и със собствените си очи. . Процесът не е от ден-два. От началото на лятото, колеги и приятели водолази, което са споделяли и от видео в социалните мрежи. Подозренията си попаднаха именно върху "Мопанг". За мен лично трябва да се предприеме изпомпване на останалото количество гориво, но това трява да бъде изпълнено със съответната техника. Нефтосъбирачи за събиране на разлив в акваторията има, но за тази дейност от потънали кораби и изпомпване на горива не съм сигурен, че в България има такава техника..."

Стефан Цинцарски обяснява и как е позициониран в момента потъналият американски плавателен съд:

"Корабът е паднал на десен борд. При излизане от акваторията на бургаския залив. Доста е запазен за времето, което е прекарал под вода, почти 100 години. За съжаление водите в бургаския залив са доста мътни. И разположението до него е много трудно, достъпът е относително ограничен, с оглед на корабния трафик. Там винаги този потънал плавателен съд може да бъде посетен с туристическа цел след разрешение от държавните органи. В резервоарите на кораба, които са оцелели  при взрива на мината през 1921 година, на изхода от залива край Бургас, корабът се натъква на свободно плаваща мина, останала от Първата световна война и относително бързо потъва. За щастие няма жертви. Повредена е силно носовата част.  Останалата част е доста добре запазена. напълно е възможно към резервоарите на машинното отделение да е останало съответно количество мазут, и да е преседяло близо 100 години..."

Преди няколко години Стефан Цинцарски и група водолази повдигнаха темата за потъналите кораби в наши териториални води, да се запазят от нарязване, "Мопанг" също е трябвало да бъде предаден за скрап,  посочи още Стефан Цинцарски.  Той допълни, че такива плавателни съдове са обезопасени от съответната държава, в чиято акватория се намират, за разлика от България. 

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между..

публикувано на 07.01.25 в 16:34