Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етрополе – една (не)обичайна дестинация

Какво е първото впечатление, което имаш, стъпвайки в тази отдалечена от Бургас територия? Отговорът е чист въздух, равни полета, заобиколени от планини и много коне. По това време на годината все още преобладава зеленият цвят, макар и по дърветата да започват да се прокарват жълтия и червен цвят на есента.

Много красива и добре обозначена екопътека отвежда до Етрополския манастир „Света Троица“. Любопитно е, че това най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 век след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа. Ако решите да се разходите до манастира, определено трябва да изберете екопътеката. Няма как да объркате посоката през гората, тъй като на много места има карти, има и места за почивка. Точно преди да стигнете нейния край се намира и водопадът, който по това време на годината не е толкова пълноводен. В самия манастир в момента се доизгражда хотелската част, така че има възможност да се остане на тишина сред природата за по-дълго време. Ако решите да прекарате по-активно почивката си, имате възможност да го направите, тъй като на това място има достатъчно конни бази. Освен да подобрите уменията си на манеж, може да направите и разходка с коне сред природата.

Самият град Етрополе също е интересен. В него се преплитат съвременния облик и този от времето на Възраждането. За това напомнят старите къщи на Историческия музей и Арнаудовата къща. Една от забележителностите на града е и Часовниковата кула, от която точно в 12 часа на обяд прозвучава българска песен. Местните обясниха, че всяка сутрин в 6 часа идва човек, който настройва механизма на часовника. Смята се, че камбаната на върха на кулата е пренесена там от разрушената църква на манастира “Свети Атанас”. Връщайки се по улицата към центъра на града може да посетите антикварният магазин, който съвместява и функцията на книжарница. Там можете да видите стари радиоапарати от Германия, България и  Америка. Най-старият от тях е от 1921 г. И не забравяйте да опитате местните рецепти. В региона правят много хубава ракия от круши и ябълки. На някои  места предлагат и босненска кухня. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паднали клони и наводнени улици след дъжда в Бургас (ВИДЕО)

Интензивният дъжд, който за 40 минути се изсипа над Бургас, наводни улици и затрудни трафика в града.  Наводнено е кръговото кръстовище на "Трапезица" и подземната улица.  Има изтръгнати дървета, а паднали клони нанесоха материални щети върху автомобили. Екипи на пожрната и общинските фирми режат и отстраняват дървета из целия град...

публикувано на 22.07.24 в 18:48

Към момента пожарът в община Болярово е овладян и локализиран

Към момента пожарът в крайграничната община Болярово е овладян и локализиран. На място остават десетки дежурни екипи, които ще следят за обстановката. Вече са монтирани и първите фургони за хората, останали без домове. За трайното решение на жилищния проблем  местната власт ще настоява за отпускане на  средства  от държавния бюджет.   Пожарът, който..

публикувано на 22.07.24 в 17:33

В сряда тръгва от Бургас нов бус с дарения за Воден

Бургазлии продължават да събират храна, вода и техника за пострадалите във Воден. В сряда ще тръгне нов бус към боляровското село, обясни за БНР Бургас  Делчо Карабялов, който е израснал  във Воден и познава тези, които са пострадали. В неделния ден той лично занесе първите дарения. Към момента хората имат достатъчно храна, поясни той. Имат нужда..

обновено на 22.07.24 в 16:43

Удължават до края на годината проекта "Грижа в дома в община Болярово"

С още пет месеца се удължава проектът „Грижа в дома в община Болярово”.  Предоставянето на здравно-социални услуги на включените потребители  ще продължи до 1 януари 2025г.  Запазват се и осигурените 16 работни места за лични асистенти и специалисти, информират от общината.  Проектът се финансира от Европейския социален фонд+ чрез Програма..

публикувано на 22.07.24 в 15:32

АПИ: Устройствени и екологични процедури бавят ремонта на надлеза на Черноморец

За ремонт на надлеза на пътния възел Черноморец настояват от местната власт. За обекта има изготвен технически проект от април 2022 година, който предвижда основна реконструкция на пътя и ново мостово съоръжение. Предвидените дейности са част от рехабилитация на 53 км от второкласния път Бургас - Созопол – Царево. От 2018 насам се срещнахме..

публикувано на 22.07.24 в 15:26

Задръстване по АМ "Тракия" край Карнобат

За задръстване на автомагистрала „Тракия“ съобщават от полицията. Причината е разсипан чакъл в района на 343 км., в посока Бургас. Колоната от автомобили е около 2 км. След съгласуване с Областно пътно управление от пътен възел Карнобат движението към Бургас ще бъде пренасочено по главен път I-6 Карнобат – Бургас. 

публикувано на 22.07.24 в 10:19
Село Воден след пожара.

Организира се още една кампания в помощ на пострадалите от пожара във Воден

Екипът на Сдружение „Усмивка“ организира кампания за набиране на различни продукти, които биха помогнали на пострадалите в село Воден. Сред тях са дрехи, бельо, чаршафи,  хавлии,  домашни потреби, посуда, обувки, пакетирани хранителни продукти, лекарства,  минерална вода и парични средства. Акцията по събиране на средствата и продуктите..

публикувано на 22.07.24 в 09:56