Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„В девета глуха ли са глухите?“

Под провокативното мото – „В девета глуха ли са глухите,“ фондация „Заслушай" се проведе днес среща, на която бяха представени проблемите на образованието и социалната реализация на глухите хора в страната. Ние не искаме помощ от държавата и обществото, а съдействие, твърдят членовете на организацията. Необходима е промяна и тя трябва да започне от обучението на децата и младежите, както и в допускането на жестовия език до образованието.Близо 3 500 са глухите  деца и младежи до 29 години в страната, над 20 хиляди души ползват жестов език. За да убедят хората около себе си, че активността стои в основата на промяната, глухи младежи  учредяват МОГА - Младежка Организация  на Глухите Активисти. Сред тях е и Дочка Велева от София, която се ражда глуха и днес разказа как е израснала в семейство на глухи родители, но е успяла с усилия, труд и най-вече мотивация да завърши училище и университет със специалност начална и предучилищна педагогика.

Ашод Дерандонян е човекът, основал "Заслушай се" преди 4 години с вярата, че системата може да бъде променена, като се започне от образованието на най-малките. Неговият житейски път преминава  от Хасково през  САЩ, Канада  до София, за да го превърне в първия глух българин, завършил в Америка. Английски език научава в хасковска гимназия от всеотдаен преподавател, който 4 години работи с него доброволно.Загубил слуха си на 2 години, Ашод се учи да говори, чете по устните  и днес, освен че се занимава с фондацията, е и жестов преводач. А такива като него са малцина. В София има не повече от пет-шест жестови преводачи, разказа той. Глухите хора в страната се делят на стари и млади, няма общност, тя е разединена. Ашод остро критикува и Съюза на глухите, в който  десетилетия наред не вижда промяна.

Освен проблема с преводачите, в момента липсват и  обучени педагози, които да предлагат съвременни подходи в  образованието на глухите деца.Три са те, тепърва ще се въвеждат:

Образованието трябва да бъде според потребностите  на всяко дете, а не според това  кое е правилно. Всички сега сме по масовата програма.Такъв филм не работи за глухите деца.Трите подхода са оралният, който е най-рядко срещан, много сме малко тези,които проговаряме.Вторият е на тоталната комуникация.Третият подход е билингвистичният, дуалният, който изобщо не е прилаган в България.При него чрез жестовия език се учи български, така ,както в едно семейство,където родителите говорят на различни езици, те се учат едновременно.

Глухи деца трябва да има както в масовите,така и в специализираните училища, каза още Дерандонян. Проблемът е в приобщаването:

На практика образованието не е приобщаващо, само на думи е. Нямаме ресурсни учители, които да бъдат обучени на жестов език.Трябва специалистите да се появят, те да предадат тези познания на ресурсните учители.Няма приобщаваща среда в масовото образование. Аз смятам, че винаги трябва да има поне едно елитно специализирано училище за глухи, където се преподава всичко на жестов език.Той  не се използва пълноценно.Използва се като помощно средство.Допуснато е през годините, той да не се използва от учителите.Тези, които знаят жестов език, са безкрайно малко.По-голямата част не го знаят, а работят в специализирано училище. Къса се връзката- глухи деца- жестов език и срещу тях учител, който не знае езика и просто пише на дъската и казва " Хайде, преписвайте"!

Чуйте цялото интервю с Ашод Дерандонян 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас ще се проведе днес благотворителен концерт в помощ на Зара

Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и сувенири. Чуйте повече в звуковите файлове: Ако искате и вие да дарите, можете да го направите тук: IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540  SWIFT код: UBBSBGSF Банка: Обединена Българска..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

Протестиращи отново се събират в подкрепа на Природен парк "Сините камъни"

Пореден протест срещу изваждането на 12 декара от Природен парк "Сините камъни" и отделянето на над 700 декара за изграждане на селищни образувания в местностите „Карандила“ и „Даулите“, ще се състои в Сливен.  Протестът е насрочен за 17 часа пред дирекцията на парка.  Протестът ще се проведе под надслов „Спаси природен парк Сините камъни“. От..

публикувано на 17.01.25 в 11:37

Обсъждат преференциално паркиране в поморийския квартал "Свети Георги"

Въвеждането на преференциално паркиране в поморийския квартал „Свети Георги“ ще бъде обсъдено тази вечер с жителите на квартала. Срещата е от 18 часа в читалище „Светлина-1939“. Обсъждането е в отговор на жители на квартал "Свети Георги", които искат платено преференциално паркиране. Един от мотивите досега това да не бъде направено е, че..

публикувано на 17.01.25 в 10:58

До 100 лева е нов водомер с дистанционен отчет от Топлофикация Бургас

Масово домакинствата на парно в Бургас подменят старите си водомери с уреди с дистанционен отчет. Срокът за монтирането им е до 1 януари 2027 година. Абонатите могат сами да си закупят новите радиоводомери, такива предлага и Топлофикация. Цените им са преференциални – между 85 и 100 лева, в зависимост от марката, каза за БНР Бургас изп...

обновено на 17.01.25 в 09:15

Нарушено е водоподаването в част от Карнобат и селата Винарско и Ливада

Ремонтни дейности по ВиК мрежата се извършват в Карнобат в района на улица „Москва“. Това е причината за аномалии във водоподаването от 9 до 13 часа, информират от ВиК. Без вода до 17 часа ще са и жителите на село Кликач. Две села в община Камено също ще бъдат със спряна вода. Това са Винарско и Ливада. Очаква се авариите там да бъдат..

публикувано на 17.01.25 в 09:09
Община Сливен

Събитията в Сливен за 147-ата годишнина от освобождението на града

Сливен ще отбележи 147 години от освобождението си от османско иго от 11 часа в квартал „Клуцохор“. Това е историческото място, където са посрещнати първите освободителни войски в града от поета Добри Чинтулов.  На едноименния площад „17-ти януари“ ще се състои заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен.  Ще бъдат поднесени..

публикувано на 17.01.25 в 09:06
архив

Ямбол отбелязва 147 години от освобождението на града

С празнично шествие по централните улици и поднасяне на венци и цветя пред паметни за Ямбол места ще бъде отбелязана 147-та година от Освобождението на града. Над 100 новопостъпили в редиците на армията ще положат тържествена военна клетва.  По традиция официалната церемония ще се състои пред паметната плоча, поставена на мястото където на 17 януари..

публикувано на 17.01.25 в 08:24