Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„В девета глуха ли са глухите?“

Под провокативното мото – „В девета глуха ли са глухите,“ фондация „Заслушай" се проведе днес среща, на която бяха представени проблемите на образованието и социалната реализация на глухите хора в страната. Ние не искаме помощ от държавата и обществото, а съдействие, твърдят членовете на организацията. Необходима е промяна и тя трябва да започне от обучението на децата и младежите, както и в допускането на жестовия език до образованието.Близо 3 500 са глухите  деца и младежи до 29 години в страната, над 20 хиляди души ползват жестов език. За да убедят хората около себе си, че активността стои в основата на промяната, глухи младежи  учредяват МОГА - Младежка Организация  на Глухите Активисти. Сред тях е и Дочка Велева от София, която се ражда глуха и днес разказа как е израснала в семейство на глухи родители, но е успяла с усилия, труд и най-вече мотивация да завърши училище и университет със специалност начална и предучилищна педагогика.

Ашод Дерандонян е човекът, основал "Заслушай се" преди 4 години с вярата, че системата може да бъде променена, като се започне от образованието на най-малките. Неговият житейски път преминава  от Хасково през  САЩ, Канада  до София, за да го превърне в първия глух българин, завършил в Америка. Английски език научава в хасковска гимназия от всеотдаен преподавател, който 4 години работи с него доброволно.Загубил слуха си на 2 години, Ашод се учи да говори, чете по устните  и днес, освен че се занимава с фондацията, е и жестов преводач. А такива като него са малцина. В София има не повече от пет-шест жестови преводачи, разказа той. Глухите хора в страната се делят на стари и млади, няма общност, тя е разединена. Ашод остро критикува и Съюза на глухите, в който  десетилетия наред не вижда промяна.

Освен проблема с преводачите, в момента липсват и  обучени педагози, които да предлагат съвременни подходи в  образованието на глухите деца.Три са те, тепърва ще се въвеждат:

Образованието трябва да бъде според потребностите  на всяко дете, а не според това  кое е правилно. Всички сега сме по масовата програма.Такъв филм не работи за глухите деца.Трите подхода са оралният, който е най-рядко срещан, много сме малко тези,които проговаряме.Вторият е на тоталната комуникация.Третият подход е билингвистичният, дуалният, който изобщо не е прилаган в България.При него чрез жестовия език се учи български, така ,както в едно семейство,където родителите говорят на различни езици, те се учат едновременно.

Глухи деца трябва да има както в масовите,така и в специализираните училища, каза още Дерандонян. Проблемът е в приобщаването:

На практика образованието не е приобщаващо, само на думи е. Нямаме ресурсни учители, които да бъдат обучени на жестов език.Трябва специалистите да се появят, те да предадат тези познания на ресурсните учители.Няма приобщаваща среда в масовото образование. Аз смятам, че винаги трябва да има поне едно елитно специализирано училище за глухи, където се преподава всичко на жестов език.Той  не се използва пълноценно.Използва се като помощно средство.Допуснато е през годините, той да не се използва от учителите.Тези, които знаят жестов език, са безкрайно малко.По-голямата част не го знаят, а работят в специализирано училище. Къса се връзката- глухи деца- жестов език и срещу тях учител, който не знае езика и просто пише на дъската и казва " Хайде, преписвайте"!

Чуйте цялото интервю с Ашод Дерандонян 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни Радка Памукова - биографът на маестро Емил Чакъров

Напусна ни изтъкнатият учител и културен деятел Рад к а Памукова. Нейната личност бе дълбоко свързана с културния живот на Бургас.  До последния си дъх тя  бе отдадена на своята лична мисия да популяризира творчеството и наследството на големия български диригент  маестро Емил Чакъров . „Приносът на Радка Памукова  към културния живот на..

публикувано на 17.02.25 в 14:00

Земеделски стопани от Болярово бяха запознати с промените в нормативната уредба и сроковете

Земеделците бяха запознати  с промените в нормативната уредба и актуални срокове по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и в правилника за прилагането му. „До 1  март е срокът в който Министърът на земеделието и храните съгласува предложените от директорите на областните дирекции “Земеделие“ списъци със свободните пасища, мери и..

публикувано на 17.02.25 в 13:30

Зимен ски базар за деца тази неделя в Ченгене скеле

Зимен ски базар за деца ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване, ски..

публикувано на 17.02.25 в 12:30

Започва цялостно обновяване на административната сграда на Община Болярово

Със символична първа копка започват  строително-ремонтните дейности по обновяване на административната сграда на Община Болярово. Те се реализират с проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата. Ремонтните дейности трябва да приключат в рамките на 4 месеца. Проектът е финансиран от Националния план за възстановяване и..

обновено на 17.02.25 в 09:01

Две бургаски училища днес са в онлайн режим заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка", учениците на двете училища ще учат днес в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Фирмата, отговаряща за поддръжката на централата работи..

обновено на 17.02.25 в 08:33
Архив

22 машини обработват пътищата в Бургаска област, няма затворени участъци

22 снегопочистващи машини обработват пътищата в Бургаска област.  Сняг в момента вали в общините М. Търново, Карнобат и Айтос. Заснежени участъци има и по АМ "Тракия". Пътната настилка е мокра, видимостта е добра. Няма затворени пътища в региона, информираха от Областното Пътно управление в Бургас. На проходите "Шипка" и "Република"..

публикувано на 17.02.25 в 08:16

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30