Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

" Наследници " пеят и танцуват в памет на Нина Матева

Концерт - спектакъла "Наследници: С песен и любов за Нина Матева" в навечерието на Деня на народните будители организира Народно читалище "Любен Каравелов 1940". Той  ще се проведе на 30 октомври 2018 г., от 18.30 ч., в Културен дом на нефтохимика.  На него  ще бъде почетен един бургаски творец, посветил се на откриването, развиването и популяризирането на детския музикален потенциал.

В спектакъла ще участват Фолклорна формация "Тракийче", създадена от Нина Матева през 1991 г. към Народно читалище "Любен Каравелов 1940", с днешен ръководител Пенка Петрова, Даниела Матева-Станкова - дъщеря на Нина Матева, мениджър на музикална компания "D Stars" - София и ръководител на Трио "ы", творческите формации към читалище "Л. Каравелов 1940", възпитаници, приятели и колеги на музикалния педагог от няколко поколения:

* Цветелина Стойчева, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Екатерина Радева, Петко Янгьозов, Катерина Парашкевова;

* Вокален ансамбъл "Морски бриз" с р-л Емануил Арнаудов;

* Литературно студио "Митични птици" с р-л Роза Боянова;

* Пиано - Ива Тошева

* Танцова формация към ОУ "Любен Каравелов" с р-л Ваня Маврова;

* Танцово студио "ДЮН"  с р-л Петя Стойкова;

* Фолклорен танцов ансамбъл "Никола Гинов" с р-л Димитър Гинов;

* Детски фолклорен ансамбъл "Трите пъти" с р-л Марио Егов;

* Оркестър "Жарава";

* Режисьор на концерт-спектакъла: Христо Симеонов;


Концерт-спектакълът  поставя началото на дарителска кампания за ремонтиране и именуване на музикалната зала, в която е преподавала Нина Матева (днес в нея продължават да репетират последователите й) и откриване на публичен архив с нейни лични вещи в читалище "Л. Каравелов 1940", ул. "Цар Калоян" 24.

Нина Матева  е родена през 1935 г. в гр. Карнобат. Завършва полувисш институт за учители със специалност "Музика", свири на пиано и цигулка. Преподавателската си дейност започва през 1956 г. като учител по музика. В дългогодишната си преподавателска практика Нина Матева става проводник на множество нововъведения в урочното съдържание, които описва в книгите си "Инструменталната музика и децата" и "Децата пеят". Първият й труд влиза в програмата на МОН в направление "Музикално образование".

Дейността си като художествен ръководител започва през 1958 г., като диригент на пионерски хор при Дом на културата "Христо Ботев". През 1982 г.  създава и ръководи  Група за политически песни към същия дом. Междувременно води любителски колективи към Пионерски дом и Профсъюзен дом на културата.

През 1989 г. Нина Матева поставя началото на Група за автентичен фолклор към Народно читалище "Любен Каравелов 1940". През 1991 г. основава детска Фолклорна формация "Тракийче" към същото читалище и работи с деца и младежи до късна възраст. Успоредно с това вокалният педагог Н. Матева се занимава с талантливи деца от Черноморец и Созопол, там е ръководител  и на група за стари градски песни.

 Натрупаният опит и неуморните й творчески търсения я издигат до една от водещите личности в музикалното изкуство в Бургас. Нейни колективи са носители на златни медали от всички национални надпявания. Само Фолклорна формация "Тракийче" е носител на призови отличия от най-големите фестивали и конкурси в България: "Копривщица" - 1995, 2000, 2005; "Странджа пее" - 1995, 2000, 2005; "С песните на Петкана Захариева" - Стара Загора; "Орфеево изворче" - Стара Загора; "С песните на капитан Петко войвода" - Варна и Бургас; "Божура" - Средец, "Върбова свирка" - Болярово и др. Талантливите "тракийчета" са участвали в международни фестивали в Турция, Гърция, Италия и Полша.

Формацията и нейните солисти имат десетки записи за Радио София, направени в студио и по време на конкурси, участия в преки предавания на БНР, СКАТ ТВ, Rent TV; клипове за СКАТ ТВ;  записи за радио Стара Загора, радио Пловдив и други. През 2000 г. ФФ "Тракийче" записа самостоятелен албум  с народни песни "Странджански славеи".

Нина Матева е учител по музика и народно пеене на десетки талантливи изпълнители на народни песни, отличили се през годините като професионалисти, сред тях са Стоян и Красимир Физиеви, Сашка Димитрова, Цветелина Стойкова, Петко Янгьозов, Лазар Налбантов, Ирена Станкова, сестри Балбазанови и др. Освен обичан учител, Нина Матева е и утвърден  общественик: 4 мандата е член на Настоятелството на читалище "Л. Каравелов", член е женско дружество "Самосъзнание", на сдружение "Кварц" и на Националния музикално-фолклорен съюз. Отличена е с медал "Капитан Петко войвода" от Националния съвет на тракийските дружества в България, носител на почетния знак на Община Бургас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Еврохор" с концерт на "Солинария" в Созопол

Най-добрите хористи от Европа излизат на сцената на „Солинария“ в Созопол. Концертът на „Еврохор“ е тази събота на 13 юли от 21.00 ч. Еврохорът предлага възможност на млади певци в рамките на две седмици да репетират предизвикателна програма с двама известни диригенти, да подобрят вокалните си умения и да представят резултатите от работата си на..

публикувано на 12.07.24 в 10:57

Фестивалът "Арт поток" започва в Лозенец и Царево

За девета поредна година жителите и гостите на Лозенец и Царево ще станат свидетели на различни изложби, спектакли и премиери. Те ще бъдат част от превърналия се в традиция фестивал "Арт Поток", който ще се проведе от 12 до 22 юли. За първи път в него се включва и Приморско, където предстоят две музикални събития - на откритата сцена на..

публикувано на 12.07.24 в 09:10

Над 40 филмови заглавия влизат в програмата на BIFF'24

Международният филмов фестивал Бургас е сред най-чаканите летни събития и ще се проведе от 19 до 25 юли. Над 40 филмови заглавия и съпътстващи модули се включват в програмата на събитието. Входът е свободен, а локациите са Културен дом НХК и Културен център „Морско казино”.  Част от гостите, които ще преминат през фестивалната седмица са: Константин..

публикувано на 11.07.24 в 14:53

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в  Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“...

публикувано на 11.07.24 в 14:25

Шедьовърът на Пучини „Тоска“ - на сцената на Летния театър на Бургас

Шедьовърът на Джакомо Пучини „Тоска“ ще се играе тази вечер от 20:30 часа на сцената на Летния театър в Бургас.  Събитието е втората изява от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“ 2024. Трагичния сюжет на „Тоска“ ще бъде пресъздаден п од диригентството на Иван Кожухаров.  В ролята на красивата примадона Флория Тоска, публиката..

публикувано на 11.07.24 в 13:22

Топ професионалисти от Италия идват за конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители

Новият формат на „Бургас и морето“ за млади изпълнители привлече български и италиански участници в състава на журито. Към Михаела Маринова, Дарияна Куманова, Стефан Илчев, Антонио Вандони, Христин Стрижлев, които участваха като жури още на кастингите на формата, се присъединяват Давиде Локатели, Николо Фраджиле и Рита Перота. Ролята на журито..

публикувано на 11.07.24 в 11:40

Вокалната акапелна формация „Спектрум“ с концерт на „Солинария“

Фолклорни обработки и съвременна музика ще представят вокалната акапелна формация „Спектрум“ по време на младежкия арт фестивал „Солинария“ в Созопол. Групата е създадена от четирима младежи през пролетта на 2012-та година и е първата по рода си в България.   Съставът на „Спектрум“ сега се състои от Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел..

обновено на 11.07.24 в 10:16