Християните почитат свети Архангел Михаил.Църковният празник е един от най-големите през годината и е наричан от народа Архангеловден. Също днес е и празник на българската полиция.
Архангеловден събира в себе си вярванията за безсмъртието, както и за справедливата подредба на света. Организират се общоселски курбани и събори. Трапезата в чест на Архангел Михаил е празнична – коли се курбан и се пекат така наречените рангеловски хлябове, които са два вида: боговица и рангелово блюдо. Освен това, в задължителните ястия на софрата се включват и овнешко или шилешко, варено жито, фасул и червено вино
Седем са първенствуващите ангели, наречени Архангели, които стоят край Бога и всеки един от тях има своя мисия. Един е „известител на тайните човешки“, друг е „церител на недъзите“, а Архангел Михаил е „пазител на душите и борец против злото“.
Затова често е изобразяван с огнен меч и копие, с което пробожда дявола. Няма друг божи хранител с толкова много длъжности: „вожд на небесните сили“, „борец против духовете на тъмнината“, „защитник на християните от дявола“, „предводител на христовите армии срещу езичниците“, „пазител на нашите души“ и „душевадец“. Ето тази, последната, като че ли е една от най-важните му мисии – Архангел Михаил е пратеник на Бога, който прекъсва земния ни път, той прибира душата на човека.
Днес празнува и община Стралджа.
Празничните събития започват с литургия в храма „Св.Архангел Михаил“ рано сутринта. След ритуала по издигане знамената на РБългария, на община Стралджа и на ЕС ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметниците на загиналите за свободата на България стралджанци. От 11,00ч. в салона на обновеното преди няколко години читалище “Просвета “ кметът на общината Атанас Киров ще произнесе слово за празника. Предвиден е голям концерта на Силвия Кацарова.
Димо Колибаров представя изложба „Графика“ навръх 60-та си годишнина. Откриването е днес от 17 часа в галерия "Пролет" . Творецът е утвърдено име в графиката и екслибриса, с многобройни награди и признания както в България, така и в чужбина. Неговите творби се отличават с дълбока символика, майсторско владеене на техниките и богатство на..
Отличаващи се с модерно мислене творби, са сред наградените в тазгодишното издание на литературния конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. В деветото издание на „Млад разказвач“ взеха участие автори от цялата страна. Равносметката показва, че тази година повече дами и по-малко младежи се осмелили да..
Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет е изложен по повод националния празник Трети март. Чашата е от масивно сребро и тежи 72 грама, съобщи главният уредник Иванка Делева: „Тя е една от няколкото запазени сувенирни чаши,..
Център „Алеф” удължава срока за получаване на творби в дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” до 1 април 2025 година . До промяната се стигна поради големия интерес и многобройните запитвания от страна на учители и ученици в страната и чужбина. В конкурса могат..
Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез последната си книга „Вслушвания“. Тя съдържа дванадесет културологични и литературоведски есета, които обхващат широк спектър от теми – от Античността до съвременността, от митологията до модерната..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на хореографията е..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата..
Димо Колибаров представя изложба „Графика“ навръх 60-та си годишнина. Откриването е днес от 17 часа в галерия "Пролет" . Творецът е утвърдено име в..
Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си..