В рубриката „Знаете ли, че…“ днес ви разказваме една любопитна история. Мнозина са чували песента на „Тангра“, „Богатство“, в която хазяйката носеше „виенска кифла с каничка кафе“ на своя наемател. Е, едва ли много от вас са имали подобни хазяи, но е интересна историята (или легендата) за този продукт на сладкарството и комбинацията му. Ето какво разказва евродепутатът Ангел Джамбазки:
„Когато османската армия за втори път обсажда Виена. Когато идва Ян Трети Собиески, полският крал, разбива османците при Виена, оставя огромен обоз от какао, кафе… Което, до това време, не е било познато на европейците. И тогава управителят на виенската крепост заповядва да опекат сладкиш, който да наподобява полумесеца, който е бил издиган на крепостите, когато идват османците. На всяка една крепост, когато са идвали, се е вдигал такъв знак, за нашествието, за да се крият в крепостните стени. И управителят на крепостта заповядва да раздадат на всички кифли и кафета. И оттам, всъщност, „виенска кифла и каничка кафе“ е символ на победа над исляма, над нашествието“
Според друга версия, пекарят Георг Франц Колшицки, виенски гражданин с полски корени, е бил куриерът, повикал полския крал Ян Собиески. Колшицки отказал златото за своята работа, а в замяна поискал едни черни зърна, които били плячка от завоевателя. Георг пътувал в Изтока и знаел за значението на кафето, напитка все още непозната дотогава в Западна и Централна Европа. Той станал родоначалник на виенските кафетерии, които предлагали кифлички във формата на полумесец и кафе.
Според друга легенда виенски хлебари, които месели хляб с последното брашно за гладуващото население на града, докато били нощна смяна дочули странен шум от пода. Предупреждавайки гарнизона, те спрели нахлуването на османците в тила. След това виенските хлебари започнали да произвеждат кифлички с формата на полумесец. Виенчани демонстрирали по този начин, че ще изядат нашественика за закуска.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..
Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари (с църковния празник), а други – на 14 февруари. Тази година членовете на Тракийския Културен Клуб в гр. Царево зарязаха лозите в село Кости, съобщават от морската община. С домашна пита, вино и мезета..
Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят въвеждането на..
Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника. Очаква се в най-скоро време те да бъдат обявени официално от Инициативния комитет. Мястото, където ще..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към избитите от Народния съд на 1 февруари 1945 година. С минута мълчание и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на жертвите на комунизма в центъра на града политици и граждани дадоха заявка,..
С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител. В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище „Пробуда“, където преди десетилетие беше засадена лоза от местен сорт, за поредна година се събраха..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците „Цар Калоян“ и „Цар Самуил“ и е държавна собственост. Темата бе повдигната от общинските съветници на "Възраждане". Преди месец Областната администрация е обявила търг, с който иска да учреди право на..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Стартира инициативата за изграждане на църква в Траурния парк на Бургас, обяви в социалните мрежи кмета Димитър Николов. Това е уточнено на срещата с..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците..