Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общински терени изплуваха покрай последните случaи на застрояване по Черноморието

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празнуват граничните полицаи

На днешната дата всяка година Главна дирекция „Гранична полиция“ отбелязва професионалния си празник.  Днес се навършват 137 години от приемането на първия Закон за пограничната стража, обнародван в Държавен вестник на 22 декември 1887 г. „ В сравнение с миналата година през тази  нелегалната миграция е спаднала със 70 %", каза кметът на пограничната..

публикувано на 22.12.24 в 11:00

Засилен контрол по празниците и в Сливен

Във връзка с коледните и новогодишните празници в Сливен са извършени 73 проверки от инспектори на пожарната за спазване на нормите за пожарна безопасност. Проверени са основно храмове, заведения и зали. Съвместно с полицията се правят и проверки за продажба на фойерверки на малолетни непълнолетни.  Инспектор Милен Русев от Регионалната дирекция..

публикувано на 21.12.24 в 14:51

За седмица има трима блъснати на пешеходни пътеки в Сливен

Само за седмица в Сливен са ударени трима пешеходци на пешеходна пътека. Последният случай е от днес на булевард „Стефан Караджа“. От полицията обявиха, че от днес до 2 януари затягат мерките по пътищата в областта.  И при трите случаи на блъснати пешеходци става дума за отвличане на вниманието на шофьорите, каза комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 20.12.24 в 17:24

Полицаи задържаха мъж откраднал златни накити от бижутерски магазин в Бургас (ОБНОВЕНА)

Часове след днешния старт на антитерористичните патрули в централната част на Бургас бе предотвратена дръзка кражба на близо килограм златни накити, от магазин на ул. "Богориди". Около 14:30 ч. в търговския обект влязъл мъж, който заявил, че търси златни накити за подарък. Поводът бил предстоящите коледни празници. От предоставените му табли..

обновено на 20.12.24 в 15:25

Изгоря покривът на читалището в село Бояджик

Покривът на читалището в село Бояджик е изгорял при пожар, пламнал малко след 18 часа в четвъртък. Десетки пожарникари с четири специализирани автомобила са гасили огъня повече от час. Покривната конструкция на читалище „Джон Атанасов“ е изцяло унищожена, днес се описват щетите, уточни кметът на община Тунджа Станчо Ставрев: „В момента служители..

публикувано на 20.12.24 в 14:17

Няма опасност за изплащането на пенсиите дори и без удължителен закон за Бюджета

Дори Народното събрание да не приеме удължителен закон за тазгодишния бюджет, няма законодателна пречка пенсиите на над 2 милиона пенсионери да продължат да се плащат. Текстове от Кодекса за социалното осигуряване уреждат изплащането на пенсиите в хипотеза на неприет бюджет. Член 19 от Осигурителния кодекс казва, че в случай, че бюджетът на..

публикувано на 20.12.24 в 13:43

Марин Киров изпрати отрицателно становище до институциите по повод резерват "Маслен нос"

Кметът на Община Царево Марин Киров изпрати позицията на местната власт относно предложеното чрез доклад обявяване на строго защитена морска акватория в Черно море, публикувано в сайта на Грийнпийс България. В позицията се посочва: „Докладът е разработен по силата на договор между Фондация „Грийнпийс“ – България и Институт по океанология – БАН...

публикувано на 20.12.24 в 13:22