Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 % ръст на посетителите в Бургаския музей за миналата година

През 2018 г. близо 28 000 души са посетили събитията и експозициите на Бургаския музей. Спрямо предходната година ръстът на посещенията е 20%, измерим както в приходите от билети така и в статистиката на безплатните посетители.

Основен фактор за привличане на публика е представянето на елитни изложби. През лятото на 2018 г. в зала „Трезор” на Археологическия музей са гостували Панагюрското златно съкровище, златната маска на Терес, тракийското съкровище от с. Кралево, болярското съкровище от с. Долище и най-старото злато в Европа от Варненския халколитен некропол.

В Историческата и Етнографската експозиция бяха показани две авторски изложби на бургаските музейни специалисти – „Българските светци” и „Забавната музика в Бургас през ХХ в.”.

2018 г. ще се запомни от най-малките посетители с откриването на обновения Природонаучен музей и възобновяване на лятното училище „Приключение в музея”.

През изминалата година РИМ-Бургас участва в 23 гостуващи изложби, представени пред широката публика в Бургас, Карнобат, Средец, Търговище, Казанлък, Камено, София, Созопол, Малко Търново, Шумен, Пловдив. Сред тях са националните„Тайните на Черно море”, „Аполония Понтийска – по стъпките на археолозите”, „Вотиви”, „По шевиците ще ги познаете…” и „Луксът на 19 век”.

Общият брой организирани събития през 2018 г. е 53 – изложби, празници, лекции, чествания, национални и международни научни конференции. Сред тях се открояват: Международната научна конференция „Древният град Акве калиде и скалният манастир Св. Никола – възможности и проблеми пред културно-историческото наследство в трансграничния регион“, Международна научна конференция Digital presentation and preservation of  cultural and scientific heritage DIPP2018, Международна научна конференция в чест на 60 годишнината на проф. д-р Пламен Павлов  „Владетел, държава и църква в Средновековните Балкани“, 56 Национална археологическа конференция, гр. Бургас.

Само за година от печат са излезли 3 собствени издания на РИМ-Бургас – сборник с доклади от научната конференция „Българските бежанци в Бургас и региона 1878-1944 г.“, първа книга за историята на Акве калиде – „Aquae calidae – любимите бани на императори, царе и султани ” и том 6 от „Известията на Бургаския музей“.

Научната дейност на Музея бе свързана както с археологически проучвания, така и с попълване на фонда и неговата дигитализация. Разкопки са извършени на крепостите Акве калиде (юни-ноември, с прекъсвания) и Русокастро (юни-октомври), а теренни обходи в землищата на кварталите Сарафово и Ветрен, както и в с. Богданово, община Средец.

През 2018 година са финансирани и изпълнявани 4 проекта на РИМ-Бургас. Най-големият от тях - “Общото културно наследство без граници – TOGETHER“ CB0005.1.21.139, е финансиран от Програма за трансгранично сътрудничество Interreg—ИПП България — Турция 2014—2020 г.“ с обща стойност 486.735,54 EUR, от които 256.135,91 EUR са за дейностите на Бургаския музей.

Другите три са финансирани от Министерство на културата - „Старите рибари в търсене на онлайн чираци”, Изложба “Българските православни светци” и „Празничен календар за моми и ергени“, чието изпълнение предстои през 2019 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Иванов - кмет на град Каблешково

Решават за референдума в Каблешково на извънредна сесия в Поморие на 11 ноември

За понеделник, 11 ноември в Поморие е насрочена извънредна сесия, на която ще се гласува провеждането на референдум относно каменната кариера в град Каблешково.  Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си   Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково  До..

публикувано на 07.11.24 в 10:43

Украинска кухня и изложба на носии представиха в Етнографския музей

Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на украинската кухня. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионалния исторически музей - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“.    През 2022 г. украинският борш е официално..

обновено на 06.11.24 в 15:31

Община Несебър изгражда нов плувен басейн

Басейнът ще бъде закрит и ще е в ж.к. „Черно море“. „Стартираме изпълнението на проект, който гражданите на община Несебър очакват с нетърпение. Забавянето бе следствие на спор със собственика на съседния парцел – Министерството на отбраната, който бе разрешен, така че строителството на закрит плувен басейн започва!“, обяви кметът на Община Несебър..

публикувано на 06.11.24 в 15:23

Започна кампанията „Абонирай се за природата“ на WWF България

Световният фонд за природата  е една от най-дейните организации по опазване на биоразнообразието в глобален мащаб. Българската им структура провежда различни инициативи и близо два месеца преди Коледа започва нова кампания. Тя се казва „Абонирай се за природата“. Целта е да се съберат средства, които ще бъдат планирани за различни дейности на..

публикувано на 06.11.24 в 15:12

Няма опасност от воден режим за Бургаска област

Няма опасност от воден режим за Бургаска област, категорични са от ВиК дружеството в града. Вчера от МОСВ апелираха за спешни действия заради ограничените водни обеми в няколко язовира в страната, включително и двата бургаски "Ясна поляна" и "Камчия".  Двата язовира са в задоволително балансово състояние, с почти същия обем като от миналата..

обновено на 06.11.24 в 14:49

Изкуството да бъдеш баща или как да засилиш връзката със своето дете

Идеята зад инициативата Седмица на бащата е именно връзката между родителя и детето. Тя се провежда до края на тази седмица в цялата страна. Организатори са Асоциация Родители, а мотото тази година е „Изкуството да бъдеш баща“.  Давид Кюранов от организаторите посочи: „Ролята на бащата не е много лесна. В тази част се включва да..

публикувано на 06.11.24 в 08:40

Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат

Бави се държавно финансиране по ключови проекти, които вече се изпълняват в Карнобат , оповести кметът на общината Георги Димитров. Най-фрапантния случай е с ремонта на площада пред жп-гарата. Той тече от няколко месеца, а фирмата е принудена да плаща от джоба си, заради липса на държавни плащания . Обектите са по Националната..

публикувано на 06.11.24 в 08:20