“Образованието в Бургас през втората половина на 20 в.” е тема на музейната лектория тази събота, 23.02.2019г. Автор е специалистът по най-нова история Яна Иванова. Тя ще представи развитието на учебното дело и разгръщането на училищната мрежа в Бургас и региона през миналия век.
През втората половина на 20 век значително се увеличава броят на заведенията за предучилищно възпитание и целодневните детски градини. Подемът на образованието е повлиян и от динамиката в икономиката, поради нарасналите изисквания за квалифицирани специалисти. За целта се създават техникуми и средни професионално – технически училища, които дават необходимата професионална подготовка. Не малък е и броят на новопостроените учебни заведения и подновената материална база. През 60-те години се открива и първото академично учебно заведение в града - Висшият химико-технологичен институт „Проф. д-р Асен Златаров“.
Традиционната музейна лектория се провежда всяка събота от 11:30 ч. в Етнографската експозиция (ул. Славянска 69, зад църквата „Св. Св. Кирил и Методий”). Входната такса е преференциална - за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година. Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика..
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд..