Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бургас отделение по изгаряния ще има, въпросът е кога

| обновено на 25.02.19 в 14:06

 Само за два месеца - два смъртни случая  -млада жена от руенско село почина след като пострада при пожар,  възрастен мъж от св.Влас  почина  на първи януари, след като дни наред се бори за живота си след инцидент с пропан-бутан. И двамата се лекуваха във варненска клиника по изгаряния към ВМА. Тя поема от години  всички подобни случаи, след като в Бургас бе закрито отделението по изгаряния. Така пострадалите се водят първо до спешния център в бургаската болница и  след обработка на раните, с линейка се транспортират до другия морски град. В зависимост от сезона, метеорологичните условия и трафика, времето, което се губи в оказване на специализирана помощ, са около два часа. Естествено, изходът за всеки  един пациент е строго индивидуален, лечението зависи от степента на изгаряне, хроничните заболявания, имунитета, тъй като опасността да се развият  инфекции е голяма.
Близките на пострадалите също попадат във водовъртежа на здравната система. На първо място  да  осигурят кръводарители.Това трябва да стане само във Варненския кръвен център, даряване не може да бъде направено в Бургас. След като пациентът бъде изведен  от реанимация и преведен  в самата клиника,в тежките случаи, е задължително да бъде осигурен придружител.
 Не за първи път БНР- Бургас повдига темата кога ще има отделение в бургаската болница, която е сред най-натоварените в страната.През 2013 година, след инцидент с пострадали,  депутатите от ГЕРБ бяха направили официално запитване за отделението до тогавашния министър на здравеопазването Таня Андреева. През 2014 от здравното заведение бяха обявили, че се работи и такова ще има.
 Позицията на община Бургас е ясна, ние подкрепяме  разкриването, каза зам.- кметът е д-р Лорис Мануелян. Реализацията обаче е в дългосрочен план:
Това е въпрос, който в краткосрочен план не може да бъде решен, искат се средства и кадри. Трябва  специализиран персонал, за съжаление част от тези, които имахме си отидоха от този свят, други напуснаха. Това също ще представлява проблем.Но е заложено в дългосрочната стратегия. Трябва внимателно планиране на дейностите и на финансите.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

За да бъде създадено отново отделение, трябва да се намери лекар с тази специалност. По стандарт трябва да има двама такива, обясни д-р Бойко Миразчийски, директор на бургаската болница.Трябва да им бъдат създадени много добри условия на работа, което означава оборудване, а ние нямаме финансиране за такова, уточни той:

Миналата година водихме разговори с едни колеги, цял екип бяха.Те бяха готови да дойдат в Бургас от една софийска, водеща болница.Но в крайна сметка те се отказаха,защото нямаме никакво оборудване.Ние няма как да го закупим, ако го получим като дарение, ще е много добре.Трудно се хващат дарители на големи суми.Тук говорим за много големи суми. Отделението трябва да бъде модерно оборудвано.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ 


През 2013 година, след инцидент с няколко души, депутатите от ГЕРБ направиха официално запитване до тогавашния министър Таня  Андреева ще помогне ли държавата да бъде разкрито отделение.През 2014 идва обещанието да се намери решение. 5 години по-късно потърсихме отново народните представители.  Димитър Бойчев се ангажира да направят ново питане, тъй като отделението е важно  за бургаска област.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас отбелязва Световния ден за борба със СПИН с мобилни лаборатории за анонимно изследване

За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..

публикувано на 29.11.24 в 13:48

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17

Има още 70 000 лева за подпомагане на ин-витро процедури в Бургас

Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..

публикувано на 26.11.24 в 13:44

3D биопринтер с изкуствен интелект лекува диабетно стъпало в УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение.  Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...

публикувано на 26.11.24 в 09:35

Представиха 30 доклада на Есенния медицински форум в Бургас

Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас.  Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..

публикувано на 25.11.24 в 10:41
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10