От Регионалната дирекция за национален строителен контрол в Бургас не установиха нарушения на строителния обект в местността "Алепу", по-известна като Шофьорския плаж. В момента там строителна фирма изгражда укрепително съоръжение за спиране на свлачищните процеси.
Въпреки че конструкцията, която се намира на метри от плажната ивица, прилича на двуетажна сграда, оказа се, че всъщност това е геозащитно съоръжение. Директорът на Регионалната дирекция за строителен контрол инженер Милен Ненчев пристигна на място, за да извърши проверка. Той заяви категорично, че строителството, което се извършва в момента, е разрешено, защото то е първият етап от проекта за строеж на курортния комплекс „Алепу вилидж“.
Какво всъщност е построено?
Фундаментна бетонова плоча, кубове, които спират и подпират свлачището, а сега се работи по вертикалните елементи на второто ниво. Всичко това представлява обемна пространствена конструкция, а не жилищна сграда, заяви Милен Ненчев. Днес строителството тук е спряно, но фирмата-инвеститор обяви, че утре строителните дейности ще бъдат подновени. Те ще продължат до 15 май, когато със заповед на Регионалната екоинспекция в Бургас влиза в сила строителна забрана заради периода на гнездене на птиците.
Строежите край къмпинг “Арапя“ в местността Алепу трябваше да бъдат спрени със заповеди на общинските администрации в Созопол и Царево след проверка на Дирекцията за национален строителен контрол преди седмица, заради установени нередности в техническата документация и неспазване на последователността на проекта.
Строителните дейности обаче продължават дори и през празнични дни с аргумент, че се извършват укрепителни дейности на плажа, твърдят хора от региона.
Тази сутрин в местността Алепу отидоха инспектори от Районната дирекция за национален строителен контрол в Бургас, заради сигналите за възобновено строителство.
На 3 места по Южното Черноморие, в най-студения месец януари, започна строителството на ваканционни селища и строителни бази. Това бяха местностите Алепу и Арапя. Бетон се изля и в района на село Синеморец. Тогава на къмпинг “Смокиня“ бяха заравнени пясъчните дюни.
Огромно възмущение предизвикаха поредните строителни безобразия по морето. Едно от тях – изграждането на 3 жилищни сгради на метри от брега в местността Алепу на шофьорския плаж, също стана през януари. Преди 3 години пътят за този плаж в разгара на летния сезон беше затворен с бариери по разпореждане на кмета на Созопол Панайот Рейзи, тогава той категорично заяви, че в района не се предвижда никакво строителство, но 3 години по-късно се оказа не само че там ще се строи, но и че общината участва в проекта.
Инженер Иван Несторов – директор на Националната дирекция за строителен контрол, каза преди месец:
“Инвеститорът твърди едно, документите ще покажат в понеделник какво е допуснал като нарушение, защото аз – благодарение на вашия видеоматериал – се вижда с просто око, че е изградена част от конструкцията на една от сградите, което е недопустимо“.
“Бетонната плоча е геозащитно съоръжение“, каза Цветанка Павлова, технически експерт на фирмата-инвеститор.
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..
Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..
Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие. Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..
Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..
Общинският съвет прие изменение на такса смет и данък сгради в Бургас. През 2025 година такса битови отпадъци вече ще е не 1,3 промила, а 2 промила. Данък-сгради ще е около 30%. Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги. Част от мотивите за повишението са инфлацията,..
Българската агенция по безопасност на храните е запозната със случая в карнобатското село Сигмен, където собственикът на животновъдна ферма Веселин Янев днес алармира, че животните му са заразени със смъртоносна болест, но официалните власти не вземат мерки срещу разпространението й. Сигналът за завишена смъртност в стадото с 1823 овце е подаден на..
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..
Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на..