Все по-често представители на бизнеса се оплакват от липсата на квалифицирани служители. Но за да ги има, това означава, че образованието трябва да е достатъчно адекватно към нуждите на бизнеса. В противен случай, тенденцията е да има все повече безработните висшисти. Именно това е целта на провеждащите се ежегодно кандидатстудентски борси в страната. Чрез тях се обработват данни, които постъпват в ресорните министерства и агенции за нуждите от тясно специализирани кадри.
Понякога личният избор няма нищо общо с това, което очакват работодателите от тях. Защото все още университети у нас не са се научили да се адаптират именно към нуждите на бизнеса, коментира днешната ситуация с кадрите доц. Борислав Попов, от сдружение „Кандидатстудентска борса“, която се организира ежегодно и в Бургас:
"В България има пазар на образованието и пазар на труда. За съжаление тези две понятия не са еднакви. Пазар на труда означава тези професии със средно професионално и висше образование, които действително се търсят от работодатели. Те предизвикват този недостиг на човешки ресурси. Докато пазарът на образованието е това - какво решава вкъщи семейният съвет., какво да кандидатства зрелостникът. Резултатът е ясен - безработен висшист. Така нашият национален център прие ролята на медиатор между бизнеса и университетите. От догодина се надявам, че към кандидатстудентските борси ще се включат към нас и местните браншови организации"
А така комуникацията ще се стане още по-лесно, уточни доцент Попов. Той припомни, че Националният център за кандидатстудентска подготовка и информация в Младежкия културен център, също помага много на зрелостниците с информация за всички висши училища в страната:
"Това е Националният център за кандидатстудентска подготовка и информация, който се намира в Младежкия културен център. Зрелостниците вместо да обикалят в страната идват при нас и всичко им е на едно място..."
За всички университети се предоставят справочници и конспекти за конкурсните изпити, посочи още доцент Борислав Попов.
Темата продългжава и в предаването „Булевард Демокрация“, с информация за нови специалности, които предлагат няколко висши училища в страната.
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и профилирани гимназии и средни училища в област Сливен за учебната 2025/2026 година. Той е изготвен на база на направен анализ за последните три учебни години. Предвижда се през следващата учебна година в..
АЕГ „Гео Милев“ с подкрепата на институт "Конфуций" – София отбелязват Китайската лунна нова година с празничен концерт и културна работилница. На 1 февруари (събота) Културен център НХК ще се превърне в сцена на източните традиции, където бургазлии и гости на града ще могат да се потопят в магията на Китай. Празничната програма ще предложи на..
16 отбора участваха в тазгодишното издание на Burgas Game Jam и успяха да създадат 19 игри на тема “Балони” , от които 6 настолни, съобщиха от сдружението BurgasLab, организатор на събитието. Общо над 70 създатели на игри твориха в хакатона. Целта на всеки Game Jam е да събере на едно място хора от всякакви области, които в рамките на..
Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника е първото техническо учебно заведение в Бургас и тази година празнува век от създаването си. Георги Дипчев, син на Райна Княгиня е и първият му директор. Тържествените прояви ще преминат под мотото " Век на растеж и традиции“. Началото ще бъде дадено на 4 март, когато през 1927 година..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев...
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния..