Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна предварителното записване за изпити в Университет "Проф.д-р Асен Златаров"

Снимка: БГНЕС





Три факултета, спокойна обстановка и равномерна натовареност на спудентите предлага техническият университет в Габрово. Също и съвместно обучение с двойни дипломи с университети в Германия. А русенският „Ангел Кънчев“ има над 50-ет специалности и три филиала в Разград, Силистра и Видин. А от днес започва предварителното записване за изпитите, които ще полагат зрелостниците в новия медицински факултет на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Какви специалности привличат студентите и какво предлагат базите?

Най-предпочитани  от зрелостниците са машинните специалности, защото има такова търсене и от работодателите. Това е така, тъй като има недостиг на инженери в момента. Остава и по-големият интерес към компютърните специалности, коментира Цвятко Върбов – главен асистент в университета:

"Имаме взаимоотношения с много висши учебни заведения в Европа. Предоставяме дипломи, които важат и в Германия и в България. Предлагаме специалности свързани с електроинженерство, машинно инженерство и съответно социални дейности, административно управление, индустриален мениджмънт. Имаме постоянно студенти от Бургас. Предимството на Габрово е, че градът е по-малък от Бургас, има и задочна форма на обучение..."

Кандидат-студентските изпити са през юли в техническия университет в Габрово, има и предварителни, а подробната информация е в сайта на учебното заведение, допълни  Цвятко Върбов

А за най-старото висше учебно заведение - Русенският университет „Ангел Кънчев“ разказва доц.Тодор Деликостов:

"Имаме 73 годишна история. Имаме 5 инженерни факултета, юридически, педагогически, здравен факултет. Зрелостниците се насочват към икономическите специалности, търсенето на инженерни кадри при нас също е голямо, IT специалисти...."

Търсени са също и педагогическите специалности, допълни доц.Тодор Деликостов.. Има 19 клуба за различни спортни и културни дейности, ок които могат да се възползват студентите на русенския университет. 

От днес започва предварителното записване за изпитите, които ще полагат зрелостниците в новия медицински факултет на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас. Още какво предлага най-голямото висше учебно заведение в югоизточна България, сподели пред БНР Бургас Донка Бъчварова, от учебния информационен център в университета:

"От тази година имаме прием за медицински сестри и акушерство. 4 години е срокът на обучение, което ще се извършва в медицинския факултет. Има голям интерес към медицинските специалности. Който иска и има интерес да кандидатства трябва да знае, че приемният изпит е по биология и тест. От 18 март  до 11 април започна предварителното записване за прием,  от 10 юни до 4 юли трябва да се запише и подаде документи, за да може да участва в класирането..."

Донка Бъчварова уточнява още за бъдещите кандидат-студенти, че предварителните изпити са следващия месец, в дните между 13 и 21 април. 

ЧУЙТЕ ПОВЕЧЕ В РЕПОРТАЖА И ИНТЕРВЮТО:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00