Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почина големият кавалджия Матьо Добрев

Снимка: фейсбук

Днес, на 62 - години внезапно почина големият кавалджия Матьо Добрев. Това съобщи преди минути във фейсбук народната певица Катя Георгиева, тя е написала на своята страница:

"Много рано ни напусна,приятелюИмаше още много музика да изсвириш и да топлиш нашите души ! Ще останеш завинаги в нашите сърца !Никога няма да забравим добрините ти! Обичаме те и сме сигурни,че ще бъдеш на по-добро място! ПОЧИВАЙ В МИР❤"

Матьо Добрев е роден на 24 март 1957 г. в Стралджа. Баща му е един от най-добрите кавалджии, учил се е от „класиците“ Драган Карапчански и Никола Ганчев.Матьо започва да свири още от дете, сериозно с музика започва да се занимава при създаването на оркестър „Стралджа“. На 12 години прави и първите си записи в радиото. Творческият му път се свързва с различни групи и състави.

Известно време е бил учител по кавал в СМУ “Филип Кутев“ в Котел. Там той сериозно работи с новото поколение музиканти. От 1996 г. Матьо Добрев свири в оркестър „Тракия“ на Иво Папазов – Ибряма. Участва и в интересната формация „Виртуозите на Тракия“, с която са поканени да участват в Коледен концерт в Брюксел, организиран от Фондация „Йехуди Менухин“.

ПОКЛОН ПРЕД ПАМЕТТА МУ!
БНР - Бургас изказва съболезнования на близките му!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С редица събития Сливен ще отбележи 3 март

Община Сливен организира редица събития по повод 3 март – Националния празник на Република България и 147 години от Освобождението на страната от османско иго. В 11 часа на площад „Хаджи Димитър“ ще се проведе официална церемония, на която ще бъде издигнато националното знаме на България. Ще бъде извършен благодарствен молебен за здраве и добруване..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Държавата даде буната на Ахелой на Община Поморие

Община Поморие получава управлението върху имот -публична държавна собственост на плаж „Ахелой“. Решението е от днес на Министерския съвет.  В терена от  8757 кв. метра има буна. Община Поморие планира дейности по ремонт и поддържане на брегоукрепителното съоръжение. Решението изключва ново строителство на мястото.  В този програмен период..

публикувано на 26.02.25 в 16:30

Областната организация на БЧК - Бургас отчете успешен мандат 2021 - 2024 година

Областната червенокръстка организация в Бургас проведе отчетно – изборно събрание за периода 2021 – 2024 година. Измина един много успешен мандат, въпреки че периода не беше никак лесен, посочи областният председател на БЧК – Бургас Татяна Минкова: „Основните направления в дейността на организация бяха повлияни от ковид..

публикувано на 26.02.25 в 15:41

Спомени за… бъдещето: БНР – Радиото на поколения българи!

В Мраморното фоайе на БНР бе представена документална изложба и специален брой на списание "ЛИК", посветени на 90-годишнината на БНР. На събитието пред Първо студио присъстваха представители на образователни и културни институции, общественици и журналисти, свързали живота си с националното радио. Изложбата "90 години БНР – Радиото на..

публикувано на 26.02.25 в 10:00

"Бюджет 2025" влиза за обсъждане и в Комисията по образование

Законопроектът за Бюджет 2025 ще бъде разгледан и в Комисията по образование и науката в парламента. Предвижда се да се запази политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование, както и заплатата на учителите да достигне 2800 лева. Възнагражденията на академичният състав през 2025 г. също ще бъдат..

публикувано на 26.02.25 в 09:44
Иван Кичев, кмет на Средец

Нова спортна зала се очаква в Средец, решението ще стане ясно на сесията днес

Нова спортна зала се планира в Средец. Теренът за проекта е ясен, но трябва да бъде изцяло предоставен на общината от частник. Това ще бъде гласувано на днешното заседание на местния парламент, което ще започне в 9:30 часа. Припомняме, че на последната сесия в Средец, граждани изразиха недоволството си към заместник-председателя на Общинския..

публикувано на 26.02.25 в 08:40

Тази седмица: Парад на планетите - рядък феномен в астрономията

При ясно небе могат да се наблюдават тази седмица седем планети. Явлението е известно като "парад на планетите", което ще може да се види отново чак през 2040 година. Най-добрият шанс да се видят планетите Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун, Меркурий и Сатурн е малко след залез слънце, до петък включително. Четири от планетите - Меркурий, Венера,..

публикувано на 26.02.25 в 08:27