Принципът на разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна,както и компетенциите на висшите държавни органи - президент, парламент и министерски съвет са заложени както в Търновската конституция, така и в четвъртия поред основен Закон, приет от Великото народно събрание на 12-и юли 1991 година. За търновската конституция не знам, но съвременният и вариант започва така -„Ние, народните представители ,от Седмото Велико народно събрание“ . И докато българските народни представители се мислят за народа, то американската конституция казва“ Ние народът на Съединените щати“. Изглежда като игра на думи, но не е. Защото българските народни представители са овластени да изразяват волята на народа,докато в обетованата земя демокрацията е осъзнала, че властта всъщност е на народа. И още една малка, но съществена разлика. Американската конституция от 230 години функционира без редакции, а българската за 140 години модерно съществуване е променяна 4 пъти. Е, ще кажете какво толкова, след като Великобритания пък изобщо няма писана конституция и ще сте прави, ако българската конституция осигуряваше успешно функциониране на обществено -политическия живот. В България ,обаче, успешно функционира само политическата класа, която е окичена с привилегии, имунитети, безнаказаност и апартаментни облаги.
Мине, не мине година и се появява политик, който се захваща с писането на нова българска конституция. Сега с тази важна задача, се е заел Стефан Софиянски. То всичко е добре, ама защо политик, не трябва ли конституцията да се пише от юристи. Иначе лозунги за промени в конституцията се виждат често и на по-масовите протести. От какво са най-вече недоволни хората. Ами в конституцията ни може и да е залегнал принципа на независимост на властите, но пък ясно се очертава силната политизация на процесите. Защото в уж независимата съдебна власт в най-важния орган ВСС 11 от членовете се избират от НС. Те може да са юристи, но това автоматично ги прави политически кандидатури. Е, как тогава да говорим, че властите са разделени? И докога в страната вместо независими власти, ще има само една власт и тя ще бъде политическа. Но дискусиите за подобряване на Конституцията продължават, те показват желанието на българите да усъвършенстват конституционните разпоредби , така че те да гарантират демократични институции и а правата на гражданите. Това показва и жизнеността на българската конституция, както и значението и за българското общество.
В Айтос започва изпълнението на дейности по проекта „Въвеждане на енергоефективни мерки чрез реконструкция, модернизация и интелигентно управление на уличното осветление на 17 населени места от Община Айтос“. За изпълнението му бе подписван договор за финансиране между кмета на Община Айтос и Министерството на енергетиката през ноември миналата..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
В Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент е станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел "Гранд Картал". Потушен е с..
На свещеническа конференция на бургаското духовенство, състояла се в енорийския център при бургаския храм “Св. Атанасий Велики” Сливенският митрополит Арсений представи новоназначения архиерейски наместник на околията и протосингел на Сливенска света митрополия, архимандрит Димитрий Драганов. Той ще бъде и председател на бургаския храм „Света..
Промени ще настъпят в маршрута на автобусна линия №6 в Бургас. Причината е строително-ремонтни дейности в кв. „Рудник“. От Бургас автобусите ще пътуват през ул. "Кирил и Методий" - ул. "Пеньо Пенев" - ул. "Жечка Карамфилова" - до спирка „Яна Лъскова“, която отново ще бъде крайна/начална за линията. Спирка "Кирил и Методий" няма да се обслужва...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на днешния Бабинден. С ритуал акушери отбелязаха деня на родилната помощ. Над 1 400 бебета са се родили в отделението през 2024 година, като само за изминалото денонощие на бял свят са се..
Бургас се включва в мащабната кампания "Хайде: по-добри". Днес на площада пред Общината жителите и гостите на града ще бъдат изненадани с флашмоб. Началото е 17, 45 часа. Организатор на кампанията е асоциация "Хайде", чиято цел е да превръща различията в мост към приятелство и да показва, че промяната към един по-добър свят започва от подадена ръка...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на..
Затварят за ремонт кръстовището на улиците „Св. Климент Охридски“ и „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на..
Изработен е нов Подробен устройствен план за улична регулация на булевард „Мария Луиза“ в Бургас, съобщават от общината. Целта е там да се обособят..