Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За конституцията и правото -140 години по-късно

 Принципът на разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна,както и компетенциите на висшите държавни органи - президент, парламент и министерски съвет са заложени както в Търновската конституция, така и в четвъртия поред основен Закон, приет от Великото народно събрание на 12-и юли 1991 година. За търновската конституция не знам, но съвременният и вариант започва така -„Ние, народните представители ,от Седмото Велико народно събрание“ . И докато българските народни представители се мислят за народа, то американската конституция казва“ Ние народът на Съединените щати“. Изглежда като игра на думи, но не е. Защото българските народни представители са овластени да изразяват волята на народа,докато в обетованата земя демокрацията е осъзнала, че властта всъщност е на народа. И още една малка, но съществена разлика. Американската конституция от 230 години функционира без редакции, а българската за 140 години модерно съществуване е променяна 4 пъти. Е, ще кажете какво толкова, след като Великобритания пък изобщо няма писана конституция и ще сте прави, ако българската конституция осигуряваше успешно функциониране на обществено -политическия живот. В България ,обаче, успешно функционира само политическата класа, която е окичена с привилегии, имунитети, безнаказаност и апартаментни облаги.

 Мине, не мине година и се появява политик, който се захваща с писането на нова българска конституция. Сега с тази важна задача, се е заел Стефан Софиянски. То всичко е добре, ама защо политик, не трябва ли конституцията да се пише от юристи. Иначе лозунги за промени в конституцията се виждат често и на по-масовите протести. От какво са най-вече недоволни хората. Ами в конституцията ни може и да е залегнал принципа на независимост на властите, но пък ясно се очертава силната политизация на процесите. Защото в уж независимата съдебна власт в най-важния орган ВСС 11 от членовете се избират от НС. Те може да са юристи, но това автоматично ги прави политически кандидатури. Е, как тогава да говорим, че властите са разделени? И докога в страната вместо независими власти, ще има само една власт и тя ще бъде политическа. Но дискусиите за подобряване на Конституцията продължават, те показват желанието на българите да усъвършенстват конституционните  разпоредби , така че те да гарантират демократични институции и а правата на гражданите. Това показва и жизнеността на българската конституция, както и значението и за българското общество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дом на адвоката ще има в Бургас

Дом на адвоката ще има в Бургас. Той ще бъде изграден в терен частна общинска собственост в к-с "Братя Миладинови". Решението за това бе взето на днешното заседание на Общинския съвет. До сега бургаските адвокати не са имали своя сграда. Те са се помещавали в място под наем или предоставяни им, напомниха адвокати, които се събраха пред сградата на..

публикувано на 26.11.24 в 09:46

Днес почитаме свети Стилиян Детепазител

На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..

публикувано на 26.11.24 в 07:50
Снимката е илюстративна

Благотворителна кампания събира средства за болни деца в Ямбол

За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка – спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение.  В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните..

публикувано на 26.11.24 в 07:20

Ремонт на предаватели на БНР

На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателите на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“ и МАЛКО ТЪРНОВО 5 на честота 106.1 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта  binar.bg .

публикувано на 26.11.24 в 07:14

Туристическият информационен център в Несебър ще бъде преместен

Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..

публикувано на 25.11.24 в 17:27

Продължава ремонтът на улици в централната част на Бургас

Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..

публикувано на 25.11.24 в 16:57

Проучиха местообитанията на защитени видове птици в Сакар

Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..

публикувано на 25.11.24 в 16:26