Парламентът въведе нов разрешителен режим за газовите оръжия и за тези, използвани при възстановки. Така в Закона за оръжията и боеприпасите се променят и категориите за огнестрелно оръжие. Газовите оръжия ще бъдат вече със сертификат, без да имат право да бъдат преработвани. Без дебати народните представители въведоха забраната за придобиване, съхранение, носене и употреба на автоматични огнестрелни оръжия, преработени в полуавтоматични, както и употребата на пълнители с голям капацитет. Ограничението не касае фабрично произведеното полуавтоматично оръжие, както и вече регистрираното, преработено от автоматично.
С новите изменения понятието "предупредително и сигнално оръжие" заменя досегашното "газово и сигнално оръжие". Въвежда се и понятието "салютно и акустично оръжие", с което се обозначава огнестрелно оръжие, специално преработено единствено за нуждите на театъра, киното, за възстановки, шествия, спортни събития и обучения.
За участие във възстановки на исторически събития и за спортни цели с оръжия ще се уведомява началникът на районното управление на МВР, на чиято територия се провежда мероприятието. Той ще издава и разрешение за придобиване и съхранение на до 1000 грама димен барут и 500 броя капсули за преднозарядни оръжия за участия във възстановките и в спортните мероприятия.
С други изменения се разреши спортните клубове по стрелба да могат да ремонтират оръжията си с разрешение на МВР.
С промените се въвежда и ред за временно ползване на ловно оръжие от чужденци при ловен туризъм.
Седем служители на НК „Железопътна инфраструкутра“ бяха задържани при мащабна полицейска акция на ж.п. гара Карнобат за източване на гориво . В акцията са участвали служители на „Криминална полиция“, „Икономическа полиция“, сектор „Специализирани полицейски сили” и служители от РУ-Карнобат. На място са задържани 7 души. Групата е наблюдавана..
Министърът на електронното управление Валентин Мундров проведе среща с Александър Костадинов и Таня Груева, представители на ръководството на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България. Акцент в разговора беше надграждане в Портала за електронно управление на министерството, с което собствениците на..
Огромно количество части за вейпове, между които близо хиляда изпарители, са открити на Граничния пункт "Лесово". Те са били облепени по телата на шестима български граждани, пътуващи за Турция. Трима мъже и три жени са опитали да преминат българо- турската граница вчера с 1730 опаковки с 15 електронни цигари и над 1700 части за вейпове...
20 години затвор при първоначален строг режим присъди Бургаският окръжен съд на сирийския гражданин с хуманитарен статут Омар Аднан. Той е обвинен за смъртта на двама бургаски полицаи Атанас Градев и Йордан Илиев. Случаят е от 25-и август 2022 година, когато Аднан, като шофьор на пътнически автобус пълен с мигранти, блъсна полицейски автомобил на..
Близо 20 души, сред които и работещи в БДЖ, са задържани при мащабна специализирана операция в района на жп гара Карнобат. Полицаите са установили кражба на голямо количество дизелово гориво. Акцията е започнала тази сутрин, около 4 часа. По първоначални данни е установена кражба на между 6 и 7 тона дизелово гориво от цистерна,..
Окръжният съд в Бургас ще се произнесе с присъда по делото срещу сириеца Омар Аднан, обвинен за смъртта на полицаите Йордан Илиев и Атанас Градев. Присъдата ще бъде прочетена в 10:45 часа. Вчера магистратите изслушаха пледоариите на адвокатите. Държавното обвинение поиска доживотен затвор за сириеца. Прокуратурата и адвокатите на близките..
Двама 16-годишни младежи от Сунгурларе са задържани за кражби от магазини и автомобил, съобщават от пресцентъра на бургаската полиция. При кражба от магазин в града те откраднали дрехи и маратонки. В търговския обект проникнали като счупили прозорец. От друг магазин в Сунгурларе откраднали сумата от 100 лева. Разбили и стъкло на лек..
Автобус е горял в близост до село Просеник, община Руен, съобщава полицейската хроника. Няма пострадали хора. Инцидентът е от вчера. Превозното..
Прокуратурата в Бургас поиска доживотен затвор за Омар Аднан, който вряза автобус с мигранти в полицейска кола през 2022 година. Тогава..
20 години затвор при първоначален строг режим присъди Бургаският окръжен съд на сирийския гражданин с хуманитарен статут Омар Аднан. Той е обвинен за..