Първият етап от днешното състезание започна с атрактивна сумо битка между роботи. Машините бяха разположени в черен кръг, а целта – чрез по-добрите програмирани настройки, а може би и с малко късмет, да бъде избутан противникът. Друга част от това състезание е следенето на робота по определена линия. За тези задачи отборът на деветокласника Недялко Тенев от Математическата гимназия се е подготвял няколко дни:
„Роботът разполага със сензори. Чрез тях трябва да забележим дали роботът се намира на линията и по този начин да го закараме до финала“.
Оказва се, че роботиката и програмирането не са само мъжка работа. Две осмокласнички от Гимназията по иновации представиха свой проект – робот пчела. Програмирахме го да работи с всичките си сензори, поясни Радина Величкова:
„Също така го програмирахме да изпълнява различни песни, звуци, както и да върви. Идеята ни дойде от това, че училището ни се намира в края на града. Там има много различни насекоми, сред които и пчели. Решихме да направим пчелата, защото те са един от изчезващите видове насекоми. Те са важни за съществуването на нашата планета.“
Няколко проекта представиха и учениците от отбора на гимназията по електротехника и електроника. Повечето от тях са свързани с подобряване на начина на живот на хората, обясни Янко Тенев.
„Направили сме воден датчик, който да се използва във водни басейни. Когато прелива водата и докосне повърхността на сензора се активират звукова и светлинна аларма.“
Роботиката е креативност и бъдеще, посочиха бургаските ученици.
„… Харесва ми това, че можеш във всеки проект да оставиш нещо свое, някакъв отличителен белег. Ако в бъдеще преуспея, мога да помагам на хората с технологията, която създавам…“
„… В това е бъдещето! Всичко в скоро време ще се извършва с роботи и те ще ни помагат във всекидневието…“
Учениците допълниха, че ще продължат да се занимават с роботика и програмиране и след като завършат средното си образование. Причината – защото бъдещето е именно в новите технологии.
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст. Достъпът до качествено образование в малките населени места е..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..