Първият етап от днешното състезание започна с атрактивна сумо битка между роботи. Машините бяха разположени в черен кръг, а целта – чрез по-добрите програмирани настройки, а може би и с малко късмет, да бъде избутан противникът. Друга част от това състезание е следенето на робота по определена линия. За тези задачи отборът на деветокласника Недялко Тенев от Математическата гимназия се е подготвял няколко дни:
„Роботът разполага със сензори. Чрез тях трябва да забележим дали роботът се намира на линията и по този начин да го закараме до финала“.
Оказва се, че роботиката и програмирането не са само мъжка работа. Две осмокласнички от Гимназията по иновации представиха свой проект – робот пчела. Програмирахме го да работи с всичките си сензори, поясни Радина Величкова:
„Също така го програмирахме да изпълнява различни песни, звуци, както и да върви. Идеята ни дойде от това, че училището ни се намира в края на града. Там има много различни насекоми, сред които и пчели. Решихме да направим пчелата, защото те са един от изчезващите видове насекоми. Те са важни за съществуването на нашата планета.“
Няколко проекта представиха и учениците от отбора на гимназията по електротехника и електроника. Повечето от тях са свързани с подобряване на начина на живот на хората, обясни Янко Тенев.
„Направили сме воден датчик, който да се използва във водни басейни. Когато прелива водата и докосне повърхността на сензора се активират звукова и светлинна аларма.“
Роботиката е креативност и бъдеще, посочиха бургаските ученици.
„… Харесва ми това, че можеш във всеки проект да оставиш нещо свое, някакъв отличителен белег. Ако в бъдеще преуспея, мога да помагам на хората с технологията, която създавам…“
„… В това е бъдещето! Всичко в скоро време ще се извършва с роботи и те ще ни помагат във всекидневието…“
Учениците допълниха, че ще продължат да се занимават с роботика и програмиране и след като завършат средното си образование. Причината – защото бъдещето е именно в новите технологии.
Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър Николов с декана на Факултета по класически и нови филологии на ВУЗ-а проф. д-р Гергана Петкова, директора на бургаския филиал проф. Теодор Седларски и ресорния заместник Михаил Ненов. Двата..
Изложбата „Фантастични умове“ представя в Бургас успехите на българските олимпийски отбори по математика и други природни науки от най-престижните международни олимпиади. Тя е специално издание на проекта „Моите будители“ и може да бъде разгледана до 15-ти февруари във фоайето на дома на НХК. Експозицията представя олимпийските отбори от 2024..
В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. Тя ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК и представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика,..
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството. Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева от длъжност е след получена най-ниска оценка на годишното оценяване – „неприемливо изпълнение“, се казва в..
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър..
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това..
Изложбата „Фантастични умове“ представя в Бургас успехите на българските олимпийски отбори по математика и други природни науки от най-престижните..