Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Малко Търново предстои изграждането на специализиран център за хора с умствена изостаналост

През лятото в Малко Търново трябва да започне изграждането на Център за грижа за лица с умствена изостаналост.  На 16 май ще бъдат отворени офертите на фирмите, които  участват в избора за изпълнител на строителните дейности. Капацитетът на самия център е за 15 лица, а стойността на проекта е малко над 553 хиляди лева.

24 месечен е проектът за изграждане на Център за грижа за хора  с умствена изостаналост. Той е свързан с извеждането им от социални домове за лица  с подобни увреждания. За необходимостта от изграждането му в Малко Търново, ръководителят на проекта Ирина Апостолова обобщи така:

"На територията на община Малко Търново имаме специализирана институция, която е за лица с психични разстройства. Домът е разположен в село Заберново, където тели хора са лишени от достъп до здравни и културни институции. Дори е затруднено намирането на човешки ресурс, както и придвижването на хората до лекар, зъболекар. Това е целта на националната стратегия за дългосрочна грижа, тези хора да бъдат част от обществото, а не изолирани, така те ще бъдат изведени в Центровете за грижа. По този начин ще им се даде възможност да имат достъп до по-разширен кръг социални, културни, здравни и други институции", допълни тя.

Първата копка се очаква да бъде направена през юли или август, ако няма обжалвания на тръжната процедура, коментира още Ирина Апостолова. Близо 83 хиляди лева е националното финансиране, а средствата от Европейския фонд за регионално развитие са малко над 470 хил.лв. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинският съвет гласува цените за платеното паркиране в Созопол

Общински съвет Созопол прие промени в Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Созопол, които касаят цените за паркиране в град Созопол в режим на „Локално платено паркиране“. Промяната се отнася до броя на автомобилите, притежавани от едно семейство.  Цената за всяко първо паркомясто..

обновено на 04.03.25 в 12:13

Пенсиите за месеца ще се изплащат от 7 март

Изплащането на пенсиите за март в пощенските станции ще започне в петък, съобщават от Националния осигурителен институт. Хората, които получават средствата по банков път, ще получат средствата си на 7 март. Ден по-рано ще се изплащат обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на дете за февруари, а обезщетенията за безработица ще се изплащат на..

публикувано на 04.03.25 в 12:00

60% от възрастните и една трета от децата ще бъдат с наднормено тегло до 2050 г.

Близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки, показват данните на ново мащабно проучване. В изследването, публикувано в медицинското списание Lancet, са използвани данни от 204 държави, за да се очертае мрачната картина на едно от най-големите здравни..

публикувано на 04.03.25 в 10:05

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание на 4 март

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание по искане на кмета Димитър Николов. Поводът е да се разгледа негова докладна записка, която трябва да бъде одобрена, за да се реализира важна инвестиция за града. Проектът е пряко обвързан с реализирането на инвестиционна инициатива на „Електра Транс Глобъл" ООД за изграждане на хангарен..

обновено на 04.03.25 в 08:33

В Болярово искат промяна в срока за почистване на пасищата

Земеделски производители от крайграничната община Болярово настояват да бъде променен срокът за почистването на ливади и пасища. Рискът от пожари в региона е изключително висок, категорични са и от общинската администрация. Вероятна причина за големите пожари през лятото на миналата година, в землищата на селата Воден и Крайново е почистването на..

публикувано на 04.03.25 в 07:45

Сливен отбеляза 147 години от Освобождението на България

С ритуал по издигане на националното знаме Сливен отбеляза 147-години от Освобождението на България от османско иго. Негово Високопреосвещенство сливенският митрополит Арсений отслужи благодарствен молебен за здраве и добруване на българския народ. Венци и цветя в знак на признателност бяха положени пред паметника на войводата Хаджи Димитър и..

публикувано на 03.03.25 в 16:30

В Болярово почетоха паметта на героите, загинали за свободата на България

Граждани на Болярово развяха националния флаг по повод 147 години от Освобождението на България от Османската империя. И големи и малки боляровци поднесоха венци и цветя пред паметника на освободителите, за да почетат паметта на загиналите български и чуждестранни войници.  Всички присъстващи паднаха на колене в знак на уважение и дълбоко  преклонение..

публикувано на 03.03.25 в 16:00