Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 5 млн. лв. ще струва независимата мобилна лаборатория, измерваща качеството на въздуха

Снимка: е-burgas

Над 5 млн. лв. ще бъде разходът за извършването на мониторинг на качеството на въздуха от независима мобилна лаборатория. Това са прогнозните стойност на фирми, експерти в тази област. Оказва се, че тази сума надвишава значително предвидените средства за тази дейност в бюджета на Община Бургас за тази година. Те са в размер на 450 000 лв. Поради тази причина зам.-кметът Руска Бояджиева е внесла писмо в Общинския съвет в Бургас за търсене на решение на проблема.

През януари Общинският съвет в Бургас реши да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, който да извърши изследване на въздуха. Бяха добавени нови 3 точки за мониторинг, с което общият им брой стана 8. Независимата акредитирана лаборатория трябваше да изготви и пълен анализ на качеството на атмосферния въздух.

През март беше публикувана Покана за пазарни консултации, за да се установи колко ще струва въвеждането на мярката, преди да бъде обявена обществената поръчка. Постъпили са две предложения от софийски фирми. „Орион Инвайърмент“ ООД посочва, че за извършването на мониторинг за една година в една точка, за определените в Техническото задание замърсители на въздуха. ще са необходими над 540 000 лв. Докладът и анализа след това ще бъде на стойност 60 000 лв. без ДДС. Изпълнението на поръчката общо ще струва над 5 млн. лв. „Лабексперт“ ООД пише, че за всяка точка на мониторинг ще са необходими около 1 млн. лв, а общото изпълнение ще над 12 млн. лв.

Според местната администрация, трябва да се потърсят външни източници за финансиране на проекта. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага да се случва Добро

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

Обявиха жълт код за валежи и студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...

публикувано на 16.02.25 в 16:50

Две бургаски училища преминават утре в онлайн режим заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..

публикувано на 16.02.25 в 16:27

"Бъди човек" - Айтос събраха над 6 хиляди лева в подкрепа на Виктор

Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност.  Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица  в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..

публикувано на 16.02.25 в 16:00

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05