Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мажоретни състави и духова музика на шествието за 24 май в Сливен

С празнично шествие на всички училища и филиали на университети в Сливен бе отбелязан Денят на българската просвета и култура и славянска писменост. Десетки ученици, студенти, преподаватели, бивши учители и граждани се включиха в шествието, което бе предвождано от мажоретни състави и военна духова музика. Официалната церемония по издигането на националния флаг се състоя на площад „Хаджи Димитър“.

По традиция учениците от сливенските гимназии поднесоха венец от цветя пред паметника на войводата Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.

В празничното си слово кметът Стефан Радев подчерта голямата отговорност на учителите, да научат и възпитат учениците си в българските и европейски ценности.

„Защото те не са дадени. Подложени са на голяма атака на множество фалшиви новини, на език на омразата, на създаване на нови разделителни линии в Европа, каза той.

Учителите, участващи в празничното шествие отбелязаха, че това е най-българския празник.

"Единствения български празник - Празника на буквите. "

"Най-хубавият, най-българският празник. "

На централния площад „Хаджи Димитър“ проявите по случай 24-май продължиха с концерт на Николина Чакардъкова и Неврокопския танцов ансамбъл.

репортаж може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Аманда и Марая се срещнаха с черния "Ерген"

 Двете полярни вълчици Аманда и Марая, които обитават зоопарка в Бургас, "излязоха" на индивидуална среща с черния "Ерген", красив мъжки вълк, който живее извън страната. Женските са на 4-годишна възраст и са готови да създадат потомство, съобщиха от бургаски зоокът.  Младият мъжкар пристигна специално за тях от европейски зоопарк за краткосрочно..

публикувано на 22.02.25 в 16:30

Община Поморие приема заявки за засаждане на дърво на адрес

Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията.  Документи се приемат на имейл mayor@pomorie.bg или чрез деловодството на администрацията, като задължително трябва да се посочат адрес и телефонен номер. Експерт на отдел „Озеленяване“ ще прави преценка..

обновено на 22.02.25 в 10:32

Месопустна Задушница е, полицаи контролират трафика около Гробищния парк

 Месопустна Задушница е, една от трите, на които почитаме починалите. Тя  предшества Великия пост и утрешните Месни заговезни. Въведена е реорганизация на движението на автомобили в района на Гробищния парк в Бургас.  Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк..

публикувано на 22.02.25 в 08:31

Районен съд - Бургас е гледал 95 дела за трафик на мигранти за 2024 г.

Ръст в броя на делата в Районния съд в Бургас – 16 039. От тях 14 020 са свършени, от които със съдебен акт по същество са 11 440 и 2580 са прекратени. От всички свършени в срок до три месеца са 12 546, т.е. 89 %. По 90% от тях съдебните актове са окончателни. Това стана ясно от проведено общо събрание , на което бе представен отчет за дейността..

публикувано на 21.02.25 в 18:30

Информационни срещи на зрелостниците с представители на университети

Информационните срещи  на зрелостници с представители на университети в Община Бургас ще продължат до 15 март.  За шеста поредна година Община Бургас и кариерните консултанти към  ЦПЛР – Бургас организират   поредица от  информационни срещи, в които ще вземат участие преподаватели  от Бургаски свободен университет, Държавен университет „Проф. д-р Асен..

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..

публикувано на 21.02.25 в 14:05

Футболен турнир събира средства за лечението на майка на две деца

Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..

публикувано на 21.02.25 в 14:01