Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Странджанският чай-възможност за развитие на природосъобразен бизнес

Странджа, освен манов мед и бял кукер, има и своята чудодейна билка. Уникалният кримски чай, познат доскоро само на местните хора, става все по- популярен и търсен. Как да бъде опазен той в дивото си състояние, а в същото време да се култивира и произвежда, обсъдиха  днес на форум представители на различни организации, местната и държавна власт. 

Много от хората сравняват странджанската билка с  мурсалския чай и вярват в лековитата й сила. Човекът, който има голяма заслуга за това, е Киро Проданов. Той  популяризира растението чрез книга, сега  продължава напред като  полага усилия да започне масово култивиране и производство:

Чаят има лечебни свойства, профилактични, засилващи имунната система.Те са доказани при много експерименти, при много химични анализи.Той предотвратява всички болестотворни организми, които попадат в човешкия организъм.Запазва дихателната и храносмилателната системи. Изключително ценна и полезна билка.

Въпросът сега е да създадем организация, постепенно да започне за година -две масово да се култивира. Вече сме намерили фирма,която да произвежда разсада за билката, а нейното култивиране не е никак трудно.

Подходящите почви и терени за култивиране на билката се намират  в пет общини - Община Малко Търново (гр. Малко Търново и селата Близнак, Бръшлян, Бяла вода, Визица, Граматиково, Евренозово, Заберново, Звездец, Калово, Младежко, Сливарово и Стоилово;  Община Приморско (Ново Паничарево, Китен, Веселие); Община Созопол  (Вършило, Индже войвода, Крушевец);  Община Средец (Близнак, Богданово, Варовник, Граничар,Тракийци, Факия);  Община Царево (Българи, Кондолово и Кости).

В село Стоилово Евгени Берчев вече две години отглежда култивираното чая:

Отглеждането, бих казал, че е лесно, тъй като растението в естествените условия е доста непретенциозно.Издържа на суша, аз не го поливам.За две години, откакто започнах, много бързо и добре се разрастват насажденията.

Трудно е да се каже, че човек може да се издържа от това, особено в настоящите икономически условия в България.Че има перспектива, има.То в България като бизнес още не е развит. В Турция растението е доста по-популярно.

Трябва да се опази билката и дивите й  находища, категорична  е Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие". Още през 2005 година организацията, заедно с парк "Странджа", е започнала  процеса на култивиране на билката:

Подкрепяме култивирането, по този начин хем ще бъдат опазени находищата, хем ще има възможност за местните хора. Негативен е опитът ни  за това как се случват нещата в Родопите с мурсалския чай.Едно от находищата беше тотално унищожено.Трябва да се разчита на съзнателното отношение на хората, а пък то невинаги е такова. Кримският чай много лесно се изтъргва заедно с корените от естествената си среда.Рискът за унищожаването му е много голям.Намирането на баланса е най-специфичната част.Развитието на билката със същите качества, които тя има в природата, би била една полезна алтернатива.Подкрепяме да се култивира, но да не се изземва от естествените находища, което, за съжаление, с набирането на популярност се случва.

Скоро наш колега бе на терен из Странджа и беше срещнал човек с един наръч билка.Тя дори не беше кримски чай, беше друга,която той си мислел, че е чаят.И питал това ли е ... Билката е забранена да се бере в диво състояние, включена е в закона за биологичното разнообразие и закона за лечебните растения.

Бодър съм и работлив защото пия странджански чай и ям манов мед, призна областният управител Вълчо Чолаков:

Всяка една алтернатива на някакъв бизнес, която може да бъде реализирана, колкото и безумно на пръв поглед да изглежда, като представител на държавата и като човек съм винаги склонен да подкрепя и да съдействам. Мисля, че пример затова е регистрацията на мановия мед в Европа.Пожелавам и на тази инициатива да успее.

Една от целите на  местните хора е кримският чай да получи  статут „Защитено наименование за произход“ от ЕК

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е спирка от Националното роуд шоу "Пътят към твоя успех"

Бургас днес е втората спирка от националното роудшоу “Пътят към твоя успех” на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. В рамките събитието представители на учебни заведения се срещат с мениджъри в сферата на аутсорсинг и технологичната индустрия. Инициативата се провежда за трети път. Събитието започна с кръгла маса с..

обновено на 24.04.24 в 15:19

Кметове и институции на среща за готовността за летния сезон

Новият областен управител на Бургас проф. Мария Нейкова се срещна с кметовете на общини и председателите на общинските съвети в област Бургас. На срещата присъстваха и директорите на териториалните дирекции на МВР, РЗИ и Областна дирекция по безопасност на храните. Подготовка за летен сезон 2024, организация на изборите за евродепутати и народни..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Трима инвеститори с интерес към Бургас (ОБНОВЕНА)

Общинският съвет в Бургас определи представител на Общото събрание на акционерите на Индустриалния и логистичен парк в Бургас. Това ще е общинският съветник Тодор Йосифов. Докладната записка беше изтеглена в началото на сесията по молба на кмета Димитър Николов. Като мотив той посочи, че се касае  за стартирането на три инвестиции на територията..

обновено на 23.04.24 в 15:40

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с..

публикувано на 22.04.24 в 12:27

С писма и обаждане по телефона, НАП напомня за декларирането на доходите

НАП изпраща имейли или се обажда по телефона на физическите лица, за които има информация, че през 2023 година са получили хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в Интернет и др., като им напомня, че трябва да декларират и платят данъка върху доходите от тези дейности в срок до 30 април. Данните са вписани в предварително..

публикувано на 22.04.24 в 11:57

Обсъдиха решения за облекчаване наемането на работници от трети страни

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе работна среща с Изпълнителния директор на Агенцията по заетостта г-н Смилен Вълов, Старши комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Миграция“ в МВР, експерти от Държавна агенция национална сигурност, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи и Агенцията по заетостта,..

публикувано на 20.04.24 в 12:00

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавна помощ

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавната помощ в подкрепа на разходите за стабилизиране на транспортния отрасъл. Документите могат да се внасят в деловодството на Агенция „Пътна инфраструктура“ и  в офисите на областните пътни управления, Националното тол управление, както и електронно чрез системата за сигурно..

публикувано на 20.04.24 в 11:00