Община Ямбол отлага временно инвестиционната си програма, предвидена да бъде финансирана чрез дългосрочен облигационен заем. Това стана ясно след днешната сесия на ОбС – Ямбол, на която по предложение на кмета Георги Славов бе прието решение действията по отпускане на заема да бъдат преустановени до конституирането на новия местен парламент след изборите.
Причина за това са продължаващите действия от страна на общински съветници от БСП и недоброжелателни граждани за осуетяване на процедурата по емитиране на дълга и неоснователните им спекулации по темата. Това са мотивите, изложени от кмета Георги Славов при внасянето на предложението и потвърдени от него по време на сесията. Той припомни, че процедурата за заема е протекла абсолютно законосъобразно. Доказва го фактът, че всички подадени жалби са отхвърлени от съда. „Единствената цел на тези жалби бе да се провали строителната програма на общината и инвестициите в общинската инфраструктура, за да може от това да се извлекат политически дивиденти“, категоричен бе кметът. По думите му, така в крайна сметка се нанася вреда не толкова на кмета, а на самите граждани, защото ги лишава от възможността да ползват подобренията в града.
Клеветническата кампания, все по-ожесточена с наближаването на местните избори, ясно показа координираните усилия на опозицията, един измислен „инициативен комитет“ и местни корпоративни медии. „Обективно няма законови пречки процедурата да бъде продължена и дългът да бъде изтеглен, още повече, че за част от обектите има проведени обществени поръчки и строителството може да започне веднага. За да бъдат обаче категорично опровергани лансираните спекулации, считам за свой морален дълг да предложа на ОбС да вземе решение за прекратяване на процедурата до конституирането на новия местен парламент“, заяви по време на заседанието Георги Славов.
Още в края на 2017 г. местният парламент прие решение за емитиране на дългосрочен общински дълг от 17 млн. лв. Целта на заема е финансиране на десетки инфраструктурни проекти, включително цялостна подмяна на уличното осветление в града, въвеждане на видео наблюдение, ремонти на главни пътни артерии и обособяване на велоалеи, благоустрояване на междублокови пространства, корекции на възлови кръстовища. Решението на съвета бе неколкократно обжалвано, но съдът отхвърли мотивите на противниците на дълга. В 2018 г. Общински съвет – Ямбол гласува повторно решение за заема, което обаче отново бе атакувано по същия начин от опозицията.
„Ако не беше това протакане, досега част от проектите щяха да са вече реализирани. Нека се знае кой е виновен да се стопира развитието на града. Сегашното отлагане на заема е мой морален избор, за да спрат лъжите и политическите заигравки с интересите на ямболлии“, категоричен бе кметът.
Предложението му бе подкрепено от 24-ма общински съветници, „против“ бяха седмината съветници от БСП – същите, които настояваха заемът да не се тегли.
Нов опит да минат промените в правилника за работа на Общинския съвет в Средец, макар и с корекции, бе направен днес . Заради тях на заседанието преди месец се стигна до напрежение, внесени бяха и протестни подписки. С тях жители на Средец, Дебелт, Драчево, Дюлево, Росеново и Зорница спряха премените, предложени от председателя на..
Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на "Възраждане", в..
Държавният бюджет беше внесен в понеделник за разглеждане в Парламента, днес предстои той да бъде обсъден в пет комисии, съобщи за БНР Бургас бургаският депутат от БСП –Обединена левица Петър Кънев. Най-важното от тях е съвместното заседание на комисията по бюджет и финанси, на здравната и на социалната. То се очаква да започне днес след 14.30..
Под риск е усвояването са половината от средствата от Националният план за възстановяване и устойчивост, обяви вицепремиерът Томислав Дончев. България няма за получи второ плащане заради неизпълнени реформи. Малка е вероятността до август следващата година да се разплатят всички договорени проекти с европейско финансиране. До две седмици, анализ..
Нов протест организира партия „Възраждане“ пред сградата на Народното събрание „в защита на българския лев“. Той ще се проведе утре и към него ще се присъедини и бургаска група от привърженици на партията, за която има осигурен транспорт. Това става след проведената в събота демонстрация до сградата на ЕК в София, където последваха физически..
Областният съвет на ДПС-област Бургас проведе второто си заседание за годината. Председателят на партията за област Бургас - Христо Широков е запознал присъстващите с организационното състояние на структурата в региона. „ Над 1 000 души от 70 населени места, официално са станали членове на ДПС през последните два месеца, при засилен интерес..
Поскъпване на платеното паркиране в Бургас от 1,30 на 2 лева предстои да гласува днес Общинският съвет . Предложението е на администрацията и цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска част. Докладната записка е под номер едно в дневния ред, в който са включени общо 41 точки и 16 питания. Два лева за синя и зелена..
Нов опит да минат промените в правилника за работа на Общинския съвет в Средец, макар и с корекции, бе направен днес . Заради тях на заседанието..
Поскъпване на платеното паркиране в Бургас от 1,30 на 2 лева предстои да гласува днес Общинският съвет . Предложението е на администрацията и цели..
Нов протест организира партия „Възраждане“ пред сградата на Народното събрание „в защита на българския лев“. Той ще се проведе утре и към него ще се..