Започна изграждането на нова сграда към Комплексния онкологичен център (КОЦ) , в която ще бъде разположено Отделението по нуклеарна медицина и сектор "Брахитерапия" към Отделението по лъчелечение.
На церемонията за началото на строителните дейности присъстваха управителят на КОЦ - Бургас проф. Христо Бозов, кметът Димитър Николов, ръководителят на програма "Джесика" - Мартин Заимов, председателят на Общинския съвет Костантин Луков, председателят на Дружеството на онкоболните в Бургас Цонка Тодорова, общински съветници, лекари и медицински служители.
Новият медицински корпус ще бъде оборудван с най-съвременна апаратура. Диагностиката и лечението на онкоболните пациенти ще се извършва в две посоки. Първата ще е насочена към лечението на тумори на меките тъкани. Това ще се осъществява чрез позитронно - емисионна томография, или т. нар. ПЕТ-скенер. Той дава възможност за диагностика дори на най-малките злокачествени образувания и метастази в меките тъкани.
Второто направление в лечебния процес ще е насочено към диагностицирането на тумори и метастази в костите.
ПЕТ-скенерът и SPECT-CT апаратурата ще дадат възможност да се диагностицират и заболявания на мозъка, сърцето, щитовидната жлеза, както и диагностика на белодробната емболия.
В новия медицински център ще функционира и отделение по брахитерапия.
"Тази апаратура ще позволи на целия цикъл от диагностика и лечение в КОЦ - Бургас да бъде завършен и хората да бъдат диагностицирани и лекувани тук при нас. Ние имаме едни от най-добрите специалисти в България, така че с развитието на отделенията по нуклеарна медицина и лъчетерапия ще постигаме едно от най-високите нива не само в региона, но и в страната, за лечение на онкоболни пациенти", каза проф. Христо Бозов.
Кметът Димитър Николов заяви, че реализирането на този проект ще отвори нова страница в здравните грижи.
"Това, което ще се построи тук, няма да има аналог в страната. Досега бургаските пациенти се записваха и чакаха ред с месеци, за да отидат да си направят изследвания и качествена диагностика. Това нещо ще се прекрати. Всички, не само бургаските пациенти, но и тези от региона, ще се преглеждат тук. Специалистите ще правят качествен анализ. По този начин не само диагностиката ще е по прецизна и по-точна, но и самото третиране на раковите клетки ще бъде изключително прецизно, така че да не се увреждат здравите тъкани на човешкия организъм", каза Николов.
"Ние, онкоболните, заслужаваме качествено лечение, което да получаваме в Бургас. Благодаря на всички за изграждането на тази болница с възможности за ранна диагностика. Надявам се всичко това да създаде една среда, в която комуникацията между лекари и пациенти ще стане по-добра", каза Цонка Тодорова - председател на дружеството на онкоболните в Бургас.
Проектът ще се реализира в следващите две години. Той се финансира със средства по програма "Джесика" и КОЦ - Бургас с подкрепата на Община Бургас. На церемонията присъстваха още директорите на УМБАЛ - Бургас - д-р Бойко Миразчийски, РЗИ - Бургас - д-р Георги Паздеров, заместник-кметовете д-р Лорис Мануелян и Красимир Стойчев.
Чуйте повече в звуковия файл.
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с..