Стопани на малки ферми от Бургаска област скочиха срещу указанията на ветеринарите да избият доброволно животните си. В информационната среща с участието на учени от Тракийския университет и ветеринари от Областната агенция по безопасност на храните се включиха кметове на населени места и стопанства от общините Бургас, Поморие и Несебър.
В община Поморие се намира третият по големина свиневъден комплекс важен за развитието на отрасъла в региона – този в Ахелой. Това подчертаха от здравните власти в началото на срещата. Над 30 собственици на малки ферми се отзоваха на поканата, повечето от тях гледат между 100 и 150 животни. Те са изключително притеснени и недоумяват защо след като в бургаска област няма активно огнище на заболяването в момента, а се препоръчва избиването на животните преди да са заразени. Стопаните дори изразиха подозрение, че зад унищожаването им стоят икономически интереси на големите играчи в бранша. Въпрос на време е африканската чумата да стигне до бургаски регион, затова се препоръчва доброволното клане на домашните свине, обявиха Стопаните реагираха бурно. Те настояват за обезщетение и искат разумен вариант за поминъка си:
"Махаме ги, но трябва да имаме някакво обезщетение. Утре детето ми тръгва на училище, трябва да му купя дрехи, маратонки. Като ми вземете животните, ми режете главата, хвърляйте ме направо с тях в дупката. На хапчета сме 15 дни!"
"Имам две прасета, като малки деца ги гледам, сутрин и вечер им мия, със собствен фураж ги храня, сигурен съм, че не са заразени. Заклах ги сутринта, сънувам ветеринарни лекари!"
"Да посочат кланица, ако каже правителството за една седмица ще ги махнем. Ако не хората ще ги пускат в гората и за една седмица ще свалим чумата при нас."
По решение на централната епизоотична комисия 67 кланици в страната ще бъдат наблюдавани при постоянното присъствие на ветеринар и военна полиция, за да не се допусне клане на нерегламентирани домашни свине. Нито една от тях не е на територията на Бургаска област и стопаните не получиха отговор на въпроса къде могат да транспортират своите прасета. Така те влязоха на срещата притеснени, а излязоха гневни.
В малките населени места, където се отглеждат животни от така наречения заден двор, вече е започнало доброволното им избиване. Това съобщи кметът на бургаското село Равнец Христо Колев, където са преброени 140 прасета. До края на седмицата стопаните сами ще ликвидират животните си, уточни Колев.
Повече чуйте в звуковия файл.Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева. Предложението на БСП стана причина за остър спор между..
Започва ремонтът на източното платно на републиканския път I-9 Сарафово - Бургас, в участъка от Гробищния парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовско езеро). В тази връзка от 10:00 ч. на 08.01.2025 г. (сряда) до 28.02.2025 год. се въвежда временна организация на движението. Движението в направление от кв. Сарафово към центъра на града..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва от утре. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..
От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15 януари.
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни мероприятия очакват созополчани още през пролетта. Освен вече завършения ремонт нат.нар. "Магарешки площад" в Созопол, през 2024 година се подготвяха множество проекти, които да стартират още в..
Кампания за набиране средства за възстановяването на читалище „Джон Атанасов“ в ямболското село Бояджик започва община Тунджа. На 19 декември миналата година, при неизяснени засега обстоятелства, изгоря целият покрив на сградата. Щети са нанесени и по втория етаж на сградата заради пожарогасителните дейности и обилните валежи в края на миналата година...
Във връзка с подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий“, от 10.00 часа днес за период от 3 месеца, се въвеждат временни организации на движението. Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Княз Борис I“ с ул. „Св. Патриарх Евтимий“, както и участъка от ул. „Васил Левски“ до ул. „Георги С...
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка. Стотици жители..
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни..
Стотици смелчаци се хвърлиха в морските води по Южното Черноморие за спасяването на Светия кръст на Богоявление. Големият християски празник бе почетен с..