Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изключително ценно откритие в замъка на средновековния български град Русокастро

Последното откритие на бургаските археолози, проучващи замъка на средновековния град Русокастро, е може би най-важното до този момент от началото на разкопките през 2006 г. В продължение на повече от месец екипът от Регионален исторически музей -Бургас проучва монументална сграда, построена при най-високата точка на скалния хълм. Там археолозите разкриват огромна кула, дълга 15 и широка 12 м, чиито стени са с широчина 1,9 м. Лицата им са били изградени от внимателно изработени квадри – камъни с формата на куб или паралелепипед, споени с хоросан.

По план кулата е хексагон – шестоъгълна, и не е свързана с крепостните стени на замъка. Подобни археологически обекти се наричат „донжони“. Това са главните кули на замъците, които често са и домове на владетеля на крепостта или на неговия управител. Понякога под донжон се разбира и цитаделата, тоест най-укрепена част на средновековния град. На Балканския полуостров подобни обекти се наричат пиргове или самостоятелно отбраняващи се кули.

„По същество, това е владетелската кула, тук е резидирал местният владетел – кефалия или кастрофилакс, назначен от владетеля на държавата. Входовете на подобни кули са били поне на 3 м височина и до тях се е стигало по вървени стълби, които в случай на обсада се прибирали от защитниците. Кулите са били три-, четири-, пететажни. Височината им е била от 1.5 до 2 пъти спрямо тяхната ширина. Тоест, кулата в Русокастро вероятно е достигала, а може би и надвишавала 20 м. В тях е имало складове за оръжия, хранителни припаси, спални, водохранилище. Така, в случай на обсада, дори градът и замъкът да бъдат превзети, последните защитници и местният аристократ със семейството си могат да се защитават още дълго време, докато пристигне външна помощ или докато свършат хранителните припаси“, обясняват  ръководителите на проучването д-р Милен Николов и Васил Мутафов.

Тепърва ще се уточнява хронологията на новооткритата кула в Русокастро, но засега се смята, че би следвало да се датира от XIII в.

В България и Балканите подобни свободно стоящи полигонални или многостенни кули са много рядко срещани. Пример за това е крепостта Цепина в Западните Родопи – столицата на деспот Алексий Слав докъм 1215 г., но тази кула е октагон, тоест осмоъгълна. Такава е и кулата в крепостта Платемон в Северна Гърция.

На този етап от проучванията, единствената шестоъгълна кула, която може да се даде като най-близък аналог до Русокастренската, е в крепостта Цареви кули, при дн. град Струмица, в Република Северна Македония.

За съжаление, изключително хубавият строителен материал – квадрите, са привлекли вниманието на много от местните жители още отпреди стотици години и те са били изнесени от обекта, като на място са останали дори няколко депа от тях. Запазени са част от вътрешните стени на владетелската кула, но външните почти напълно са разрушени и материалът, с който са били изградени – изнесен.

Предстои проучването на вътрешността на владетелската кула. То ще започне през последната седмица на август.

За поредна година, археологическите проучвания на средновековния български град Русокастро се провеждат от бургаския музей и са финансирани от Община Камено и от Министерството на културата на Република България


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 нови младежи са включени в менторската програма "Скритите таланти на България"

Операция „Плюшено мече“ и тази година продължава да реализира менторската си програма в подкрепа на даровити младежи в неравностойно положение. Те са лишени от родителска грижа или живеещи в рискова среда. Програмата предоставя достъп до уроци, курсове, ментор, психологическа подкрепа, материали, пособия, екипировка, участия в различни..

публикувано на 06.10.24 в 17:30

Кампанията "От мама за мама" зарадва с дарения десетки семейства в неравностойно положение

Кампания "От Мама за мама" за поредна година реализираха две бургазлийки с големи сърца – Кристина Иванова и Теодора Златева. Те организират и провеждат специализираното търговско изложение за бебешки стоки и продукти "Бебе Зона" в Бургас. Част от него е и дарителската кампания за вещи и консумативи, които предоставят безвъзмездно..

публикувано на 06.10.24 в 17:00

Цветан Панайотов - майсторът на бижута от анодиран алуминий

Цветан Панайотов е интересен творец, професионален лютиер, открил удоволствието да пресъздава и въплъщава със забележителна изтънченост и съвършенство инструменталната форма в бижута. Те се отличават със съвременен дизайн, изчистена линия и перфекционизъм. Панайотов е завършил училище по приложни изкуства, специалност „Дърворезба”. По-късно..

публикувано на 06.10.24 в 13:00

Красив графит преобрази фасадата на още една сграда в Бургас

Сдружение „Посока Бургас“ и графити артистът Esteo за трети път обединиха усилията си за облагородяване на градската среда в Бургас. Този път фасадата зад спирка „Гладстон“ на бул. "Сан Стефано" е преобразена с ново цветно изображение.   „Проектът е част от инициативата „Изкуство за изкуството“, която цели не само да разкраси обществените..

публикувано на 06.10.24 в 11:00

Над 200 възстановчици и стотици гости на средновековния събор в Сливен

Осмият средновековен събор „Помни славата“ в Сливен събра над 200 възстановчици и стотици гости от страната и чужбина.  Атрактивното събитие се провежда на крепостта „Туида“ и ще продължи и утре. Откриването бе съпроводено с грандиозни сценични изяви на група „Freija“, изпълнителката DJ Monitta и артистите от огнено и светлинно шоу „Палячи“...

публикувано на 05.10.24 в 15:38

В крепостта "Туида" започва съборът "Помни славата"

Осмият тридневен средновековен събор „Помни славата“ започва днес в крепостта „Туида“ в Сливен. Фестивалните дни ще бъдат наситени с много демонстрации на средновековни битки, конна езда, оръжие, бит и храни.  В първият фестивален ден основно вниманието ще бъде насочено към младите хора, каза управителят на крепостния комплекс Мая Иванова. „На..

публикувано на 04.10.24 в 12:28

Кашпи с фрази на известни бургазлии са разположени из морския град

Върху 24 кашпи, които са по проект GoGreenRoutes, в който Община Бургас е партньор, финансиран от програма HORIZON 2020 са поставени табели с вдъхновяващи фрази на известни наши съграждани.  Инициативата е на Клуба на философите в Бургас. Визията на табелите е създадена от творците на Филиала на НХА в морския град.  На всяка табела има философски..

публикувано на 04.10.24 в 09:35