Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работна група ще решава бъдещето на някогашната авиобаза в Равнец

"Летището - за полети, стадионът е за спорт",  "Да спасим летището в Равнец", "Не отнемайте шансовете за Равнец". С такива плакати граждани и жители на селото се обявиха за запазване статута на пистите в бившата авиобаза.

Полк. Георги Георгиев, последният командир на базата информира, че летището има две полоси, което го прави уникално. Географското му положение също е много добро, защото заради метеорологията, могат да се осъществява кацания, докато условията на други места са лоши.

"Днес всичко е съсипано. То може да се използва и за карго летище, и за т. нар. малка авиация. И като летище и за промишлена зона, има достатъчно терен - над 3000 дка. Призивът ми е да се запази като летище".

Според полк. Георгиев, строежът на сгради до полосите ще попречи за реализирането на такива проекти.

Главният архитект на Бургас Веселина Илиева обясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната именно за изграждане на нова индустриална зона. Според нея, съществуващите две писти ще бъдат запазени изцяло.

"Ние нямаме летище, защото то не е регистрирано. Полосите могат да бъдат ползвани за спорт, без това да пречи на предназначението им. По протежение на пистите и в контактната зона, в прилежащите имоти, няма да има застрояване. Може да се ползва като летище, когато стане такова."

Ангел Божидаров призова кмета Димитър Николов да оттегли докладната, за да се обсъди възможността за запазване на пистите за полети.

Общинският съветник Константин Бачийски припомни, че бившото летище е било прехвърлено от Министерския съвет през 2017 г.

"Най-важното условие е да се запази функционалното предназначение на летателните полета. Те не включват само пистите, но и зоните за рулиране. Трябва да има зона за безопасност, преди и след пистите на разстояние 90 до 320 метра. Там са предвидени сгради. Трябва да има и ленти за безопасност между 60 и 75 метра до пистите, на които да няма нищо. Не са предвидени и зони за рулиране"

Бачийски призова да се оттегли докладната, като се изгради индустриална зона, но да се запазят и пистите. Според него, Министерството не е съгласно с подобни действия и ще обжалват. От БСП подкрепиха това предложение.

След като изслуша дебатите, кметът Димитър Николов оттегли докладната си, за да има време работна група, в която да влизат и други експерти, да изготвят общо решение.

От 11 години се водя разговори с всички военни министри по темата за бившето летище Равнец:

"Предупреждавах да се запази целостта на пистите и сградите. Министерството нехаеше и всичко беше разграбено. Чак тогава държавата реши, че бившето летище не им е в плановете. Дойдоха и експерти от НАТО, които потвърдиха това. За да се случи нещо на тази територия, трябва да има интерес. 30 години такъв не е имало. За да се случи нещо там, в момента тази територия е никаква. Първо трябва да я вкараме в регулация."

Градоначалникът оттегли докладната записка, с която се предлагаше там да бъде изградена нова индустриална зона.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искат извънредна сесия в Приморско заради морски резерват Маслен нос

В Приморско е внесено предложение за свикване на извънредна сесия на Общинския съвет по казуса с обявяване на морски резерват в района на Маслен нос.  Свикване на местния парламент по казуса са поискали председателят на „Възраждане“ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия бранш. Те се опасяват, че морския резерват ще навреди на..

публикувано на 14.11.24 в 09:58

Работодатели и синдикати обсъждат нов механизъм за определяне на минималната работна заплата

Работна група от представители на работодатели и синдикати ще обсъди за първи път конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това се случва ден преди крайния срок за въвеждане  на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз...

публикувано на 14.11.24 в 07:39
ТД на НАП в Бургас, архив

До 15 ноември фирми и граждани коригират декларираните от тях авансови вноски

На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък..

публикувано на 13.11.24 в 13:34
Пазар

Зеленчуците поскъпват на борсите

Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на цените на едро се повиши с 0,94 на сто. Най-много са поскъпнали оранжерийните краставици  -  с 9,1% до 2,78 лева за килограм на едро средна цена в страната. Доматите са по-скъпи с..

публикувано на 10.11.24 в 09:34

По Коридор VIII инвестициите в жп инфраструктура са над 3 млрд. лв.

Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

Няма шивачи, заварчици и кранисти на пазара на труда

Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.  Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..

публикувано на 08.11.24 в 14:03

Квотата на България за улов на калкан в Черно море се увеличава с 10%

През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..

публикувано на 08.11.24 в 10:55