Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Цветан Велинов: Колкото по-рано вкараме студентите в болниците, толкова по-рано ще осъзнаят какво представлява медицината

 Академичната година за университет "Проф. д-р  Асен Златаров" започна с откриването на  нов медицински факултет. 40 души прекрачиха прага му,  за да станат лекари.Декан е известно име в медицинските среди - доцент д-р Цветан Велинов.Той е  лекар с 29-годишна практика в микробиологията и поема управлението  след работа като началник "Лаборатория по микробиология" на УМБАЛ "Александровска" и дългогодишна кариера в Националния център по заразни и паразитни болести. Научните му интереси са в сферата на инфекциозните болести, антибиотиците и тяхното приложение, микробиомите, генетиката и геномиката.

 Доц. Велинов е автор на над 120 научни труда - статии в реферирани международни и наши списания, както и участия в наши и международни научни форуми. Водещ изследовател и участник е в множество научни проекти, свързани с микробиологията и генетиката. Носител е на званието "Лекарите, на които вярваме".

В Бургас ме привлече предизвикателството за изграждането и стартирането на един медицински факултет, каза за предаването " Ден до пладне" на БНР Бургас доц. Велинов.  Това е сериозно предизвикателство, когато трябва нещо ново да започне да се изгражда, а това ново е в една област до момента неразвита в Бургас. Ентусиазмът, с който хората, ангажирани с изграждането на този факултет, са работили до момента, базата, която е построена, е нещото, което ме привлече, за да се захвана с това.

Стратегическите цели, които сме си поставили, за изпълнението им е необходимо ангажирането на абсолютно всички заинтеросовани - преподавателския кадър, студентите, лечебните заведения и обществеността, обясни още доц. Велинов.Пряко в работата си разчитам на ръководството на университета и то в лицето на професор Миткова виждам една сериозна подкрепа, за което искрено съм й благораден. Изградена е прекрасна база, с която да се стартира обучението на студентите по медицина първи, втори и част от трети курс:

Студентите по медицина са ангажирана много с практически обучения. Тук основата, която се натрупва, е по физика, биология, химия, която след това ще прерасне в биофизика, биохимия, физиология и патофизиология, анатомия и патоанатомията. Това са основните дисциплини,с които започват студентите.Когато влязат в клиниките, започва обучението им пряко в медицинските дисциплини.Колкото по -рано влязат в тези клиники, толкова по-добре ще бъде за тях.Говоря го от гледната точка, че и аз съм бил студент. За мен беше много важно да вляза до болен. Другото ми се струваше малко странно. Колкото по-рано вкараме тези деца в болницата, до леглото на болния, толкова по-рано те ще осъзнаят какво представлява медицината, с какво са се захванали. И ще изберат своята специалност. 

ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ ЧУЙТЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17

Има още 70 000 лева за подпомагане на ин-витро процедури в Бургас

Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..

публикувано на 26.11.24 в 13:44

3D биопринтер с изкуствен интелект лекува диабетно стъпало в УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение.  Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...

публикувано на 26.11.24 в 09:35

Представиха 30 доклада на Есенния медицински форум в Бургас

Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас.  Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..

публикувано на 25.11.24 в 10:41
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:56