Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Цветан Велинов: Колкото по-рано вкараме студентите в болниците, толкова по-рано ще осъзнаят какво представлява медицината

 Академичната година за университет "Проф. д-р  Асен Златаров" започна с откриването на  нов медицински факултет. 40 души прекрачиха прага му,  за да станат лекари.Декан е известно име в медицинските среди - доцент д-р Цветан Велинов.Той е  лекар с 29-годишна практика в микробиологията и поема управлението  след работа като началник "Лаборатория по микробиология" на УМБАЛ "Александровска" и дългогодишна кариера в Националния център по заразни и паразитни болести. Научните му интереси са в сферата на инфекциозните болести, антибиотиците и тяхното приложение, микробиомите, генетиката и геномиката.

 Доц. Велинов е автор на над 120 научни труда - статии в реферирани международни и наши списания, както и участия в наши и международни научни форуми. Водещ изследовател и участник е в множество научни проекти, свързани с микробиологията и генетиката. Носител е на званието "Лекарите, на които вярваме".

В Бургас ме привлече предизвикателството за изграждането и стартирането на един медицински факултет, каза за предаването " Ден до пладне" на БНР Бургас доц. Велинов.  Това е сериозно предизвикателство, когато трябва нещо ново да започне да се изгражда, а това ново е в една област до момента неразвита в Бургас. Ентусиазмът, с който хората, ангажирани с изграждането на този факултет, са работили до момента, базата, която е построена, е нещото, което ме привлече, за да се захвана с това.

Стратегическите цели, които сме си поставили, за изпълнението им е необходимо ангажирането на абсолютно всички заинтеросовани - преподавателския кадър, студентите, лечебните заведения и обществеността, обясни още доц. Велинов.Пряко в работата си разчитам на ръководството на университета и то в лицето на професор Миткова виждам една сериозна подкрепа, за което искрено съм й благораден. Изградена е прекрасна база, с която да се стартира обучението на студентите по медицина първи, втори и част от трети курс:

Студентите по медицина са ангажирана много с практически обучения. Тук основата, която се натрупва, е по физика, биология, химия, която след това ще прерасне в биофизика, биохимия, физиология и патофизиология, анатомия и патоанатомията. Това са основните дисциплини,с които започват студентите.Когато влязат в клиниките, започва обучението им пряко в медицинските дисциплини.Колкото по -рано влязат в тези клиники, толкова по-добре ще бъде за тях.Говоря го от гледната точка, че и аз съм бил студент. За мен беше много важно да вляза до болен. Другото ми се струваше малко странно. Колкото по-рано вкараме тези деца в болницата, до леглото на болния, толкова по-рано те ще осъзнаят какво представлява медицината, с какво са се захванали. И ще изберат своята специалност. 

ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ ЧУЙТЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В петък представят втория медицински хеликоптер

Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия.  По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..

публикувано на 23.02.25 в 14:44

Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на онко лекарства

Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК  и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..

публикувано на 21.02.25 в 16:43
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..

публикувано на 21.02.25 в 10:30

Откриха нов ангиографски център към УМБАЛ-Бургас

Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..

публикувано на 20.02.25 в 16:48
снимката е илюстративна

За денонощие 37 души са минали през ортопедията на УМБАЛ Бургас

37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите  23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40