Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощни чапли в бургаската Морска градина

Неочаквано откритие на млад природолюбител в Морската градина в Бургас.

Струпване на нощуващи нощни чапли откри 8 годишният Христо Карапенчев в Морската градина в Бургас. Докато се разхождал с баща си по една от алеите близо до Флората, чули силни крясъци на птици, които наподобявали лай на куче. Заинтригувани от странния шум двамата обикалят района, но една на третия път успяват да видят птиците и дори да ги заснемат. Така чрез различни онлайн приложения разпознават, че това е нощна чапла.

Първоначално младият природолюбител останал малко разочарован, защото очаквал по-екзотично откритие от тази леко „грозновата чапла“, но след като майка му се свързала с Българска фондация биоразнообразие и станало ясно, че наблюдението на „денуващи“ нощни чапли в Морската градина се случва за първи път, разбрал че е направил интересно откритие.

Христо е второкласник от ОУ „П.Р. Славейков“, който се интересува не само от природата, но и от география на света, астрономия и др. Наскоро беше активен участник в Нощта на прилепите в Културен център „Морско казино“.

Нощната чапла е един от видовете чапли, които гнездят в Бургаските влажни зони (единственото постоянно гнездовище е в защитената местност „Пода“), преминават по време на миграция, а една част остават да зимуват. Този вид е по-активен през вечерните, нощните и сутрешните часове, когато ловува, а почива през деня (денува) на групи в по-спокойни места, често в короните на дървета, в храсти или в тръстиката по бреговете. Нощната чапла се храни с дребни рибки и други гръбначни животни, както и с безгръбначни животни по бреговете на водоемите. Ловува неподвижно сгърбена на брега и при преминаване на потенциална жертва я улавя с човка с бързо движение.

През последните години около Бургас гнездят 30 двойки в защитена местност „Пода“, в смесена колония с други видове чапли, бяла лопатарка, блестящ ибис и малък корморан. По време на прелет преминават стотици индивиди (342 през пролетта на 2002 г., 332 на струпване през есента на 2019 г.), но вероятно общият брой за сезон е много по-голям. Зимуващите нощни чапли са също повече от сто през последните по-топли зими.

Това са данни от епизодични проучвания, тъй като специално цялостно проучване на вида е трудно, предвид нощния му и сумрачен начин на живот. Именно затова всяка информация за него е особено ценна, за да могат да бъдат установени и опазени всички места, от които зависи вида в района на Бургас.

Много е важно данните за наблюденията на нощни чапли (а и на другите видове птици) да бъдат въвеждани чрез мобилното приложение на Българското дружество за защита на птиците SmartBirds Pro (https://smartbirds.org/dashboard) в базата данни, която се използва за природозащитни цели. Това ще се случи и с интересното наблюдение на малкия Христо в Морската градина в Бургас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години от пресичането на Атлантика от Дончо и Юлия Папазови с лодка

Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил. Историята на мореплавателите тръгва преди..

публикувано на 11.07.24 в 13:47

Пощенска кутия за приказки започва лятото си турне от Царево

"Пощенска кутия за приказки" отбелязва своята 14- та годишнина с лятно турне. Комедийният формат ще премине през летните театри на Царево, Созопол, Бургас, Варна и Пловдив. Събитието за ценителите е в Царево на 13 юли. "Събираме се хора, които се тук и ни е приятно да се срещнем на сцената. С мен ще бъдат Красимира Хаджииванова, която познавате..

публикувано на 10.07.24 в 13:53

платена публикация
Как можем да подобрим съня си чрез магнезий и ашваганда

В днешния забързан свят, качественият сън е от съществено значение за поддържане на доброто здраве и благосъстояние. За съжаление, много хора изпитват проблеми със съня поради стрес, напрежение и други фактори. Две природни съставки, които могат значително да подобрят съня ви, са магнезий и ашваганда . Ето как тези добавки могат да ви помогнат да..

публикувано на 10.07.24 в 12:55

Започнаха археологическите проучвания на Акве калиде

Начало на новия археологически сезон, бе дадено в най-прочутите антични и средновековни бани по българските земи – Акве калиде. Те се намират в бургаския квартал „Ветрен”. Проучванията са финансирани и тази година от Община Бургас през Регионалния исторически музей в града. През следващите месеци усилията на научните ръководители доц. д.н.а. Димчо..

публикувано на 10.07.24 в 11:31

Черна чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 09.07.24 в 13:20

Тибетски монаси изработиха мандала за мира и спокойствието на България

Близки до Далай Лама тибетски монаси изработиха пясъчна мандала за мира и спокойствието на България. Делегацията пристигна в Бургас от индийския град Дарамшала по покана на Фондация “Калпатару”. За няколко дни жителите и гостите на морския град имаха възможност да се докоснат до древни практики, свързани с духовността и изкуството на Изтока...

публикувано на 09.07.24 в 13:08

Приключиха подводните проучвания в залива Ченгене скеле до Бургас

През месец юни са проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле. Те бяха организирани от Регионален исторически музей – Бургас със средства на Общината. Проучванията са извършени от екип на Националния исторически музей под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Изследвани са 5 зони, разположени на различни..

публикувано на 09.07.24 в 11:07