Кампанията „Рисковете от повишена пикочна киселина- информирай се и се изследвай“ ще се проведе утре в Бургас. Тя започва днес във Варна и е организирана от фондация „Медкънект“. На информационен щанд гражданите ще могат да получат безплатен талон за лабораторно изследване и ще бъдат насочвани към специалисти в града. Събитието ще се проведе от 14 часа в ДКЦ- 2 ,бившата Трета поликлиника, обясни организаторът Божидар Венков. Изследване до края на годината ще могат да направят близо 5 хиляди души в областите Варна и Бургас:
Тези от тях, които отговарят на рисковите фактори-над 45 години , имат заболявания на сърцето, подагра, диабет, наднормено тегло или фамилна обремененост, ще могат да получат талони за безплатно изследване, за да могат да проследят този фактор и евентуално при необходимост да се консултират със специалист.
Специалистите, към които фондацията насочва, са в ДКЦ-тата в Бургас и Варна, както и в университетските клиники- бургаската " Дева Мария" и варненската " Св. Марина".
Талони ще бъда раздадени на лични лекари, а от началото на декември ще могат да бъдат изтеглени от фейсбук и от сайта на организация/https://medconsult.bg//.
Пикочната киселина в кръвта е важен показател, който подобно на другите здравословни показатели като кръвно налягане, сърдечна честота, холестерол и кръвна захар трябва да се проследяват профилактично. Високите нива на пикочна киселина в кръвта или т.н. хиперурекемия крият сериозни рискове от възникване на сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, подагра, метаболитен синдром и др. Кампанията цели да привлече вниманието на хората към сериозните заболявания, които крие хиперурекимията за здравето, и да се предприемат ранни мерки за предотвратяването им. В развитите страни между 5% и 10% от хората страдат от болести, свързани с високите нива на пикочна киселина, като при голяма част проблемът може да бъде управляван, ако бъде открит навреме.
Заболяванията, свързани с повишени нива на пикочна киселина, се развиват основно във възрастовата група над 45 години, като специалистите препоръчват профилактични изследвания на всеки 6 месеца за хора с наднормено тегло, високо кръвно налягане и фамилна обремененост към подагра, диабет и сърдечни заболявания. Според масовата представа основното заболяване, свързано с хиперурекемията е подагра. Тревожната статистика в България сочи, че в повечето случаи при липса на мерки за регулиране на нивата на пикочна киселина в кръвта пациентите развиват сърдечни заболявания като атеросклероза, исхемична болест на сърцето, коронарна болест, бъбречни заболявания или диабет.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..