Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за Атанасовското езеро разкрива ползите от Натура 2000

Изложбата „Атанасовско езеро - лагуната на живота“ показва ползите от Натура 2000. Тя е инсталирана на площад „Тройката“ върху оградата на неосъществения ГУМ.

Освен впечатляващи кадри от Атанасовско езеро, изложбата представя всички онези повече или по-малко видими ползи, които езерото, а и всички влажни зони около Бургас ни дават.

Едни от „най-продуктивните“, но и най-застрашени природни екосистеми в света са крайбрежните лагуни, чийто представител в България е Атанасовско езеро. Въпреки че заемат едва 13% от бреговата ивица в целия свят, лагуните осигуряват храна, естествена защита от бури и наводнения, място за отдих. Тези екосистеми са застрашени, поради промяната в начина на ползване на земите, замърсяване на водите и урбанизиране. Плитките им води и близостта до морето ги правят уязвими, поради изменението в климата и повишаване на морското равнище.

Ние не винаги виждаме ползите, които тези екосистеми ни предоставят или ги считаме за даденост и не се замисляме колко всъщност е висока цената им. Най-общо екосистемните услуги от езерото са:

Материални - храна, генетични ресурси, суровини за биохимичната и фармацевтична индустрия, хомеопатична медицина, прясна вода и др.;

Регулиращи - регулиране нивото на водите, на ерозията, пречистване на водите и третиране на отпадъците, регулиране на болести и вредители, на природни бедствия;

Поддържащи  - формиране на почвата, фотосинтеза, кръговрат на хранителните вещества и кръговрат на водата;

Културни – образование, вдъхновение, естетична стойност, социални отношения, рекреация и туризъм.

Благодарение на сътрудничеството с Община Бургас, LIFE проектът „Лагуната на живота“ представя на бургазлии и гости на града някои от ползите, които Натура 2000 зоната Атанасовско езеро предлага. То е място за спорт, почивка и лечение, вдъхновяващо със своите ярки цветове и извънземни пейзажи, източник на храна и ресурси, буфер срещу наводнения, важна природна екосистема, топ дестинация за орнитологичен туризъм и модна фотография.

Екипът на Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) е избрал снимки на професионалисти и любители-фотографи. Наред със спиращите дъха въздушни кадри от Иво Данчев (фотограф в National Geographic) и Тодор Божков (участник във фотопленер на езерото), има снимки на хора, работили с БФБ като арх. Галина Милкова (един от авторите на изложбата „симБиотично“), Валентин Колев (доброволец на Фестивала на солта), Димитър Градинаров (БДЗП), Спас Узунов (БФБ). Интересна е историята на снимката „Солта на морето“ (The Salt of the Sea) на Явор Мичев от Русе, която беше избрана за най-добър кадър от фотограф, роден и живеещ в България в раздел Любители на конкурса Sony World Photography Awards и след полученото признание тя доби огромна популярност. Необикновен е и кадъра на младата дизайнерка Диляна Чолакова, която използва езерото за вдъхновение и „интериор“ за своя дипломен проект The Salt of Life в специалност „Мода“ на Националната художествена академия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал за ЛЕГО роботика ще се проведе в Бургас

Ученици от ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ демонстрираха своите проекти, с които ще участват във фестивал за Лего роботика. Той ще се проведе утре в Бургаския свободен университет . Другият отбор ще бъде от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. За събитието ще пристигнат ученици от цялата страна с интерес в..

публикувано на 19.04.24 в 16:12

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в..

публикувано на 17.04.24 в 12:39

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас. Флаери, свързани със събитието, се намират от днес в няколко културни обекта в града, както и в автобусите на градския транспорт, съобщават от Общината.  След като ги откриете и попълнете данните си в брошурите, може да ги пуснете в кутии, които ще бъдат поставени на централния..

публикувано на 16.04.24 в 15:47
Стара картичка от Великден. Лична колекция на Соня Кехлибарева

В Етнографския музей разказват как в Бургас са посрещали Великден

Публична лекция, посветена на  Великденските празници и тяхното отбелязване в морския град в миналото, ще поднесе  Етнографския музей в Бургас . Тя е насрочена за  днес  от 17:30 часа, в презентационната зала. Темата ще поднесе  Соня Кехлибарева, която е краевед, изследовател на историята на стария Бургас. Събитието се организира във връзка с..

обновено на 16.04.24 в 10:43

Ивайло Димитров изработва фотоалбуми и бюджетни подаръци

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 14.04.24 в 17:30

Анна Йончева - фотографът, който разказва за "различните" деца на България

Анна Йончева е фотограф, който организира редица благотворителни каузи. Тя иска и знае как да направи света по – добър и действа в тази посока с ентусиазъм и постоянство. Чрез благотворителни базари реализира идеята за поставянето на люлки за деца в инвалидни колички, помага за създаването на специална база за терапия с коне „Ахил“ и..

публикувано на 14.04.24 в 16:00

Вера Гиргинова обича да кара кайтсърф, да готви и да пътешества в Южна Франция

Вера Гиргинова е оперна прима, сопрано. Интересното за нея е, че е архитект, а след това завършва Музикалната академия и започва активно да се занимава с музика. Всъщност музиката е част от живота й още от дете. В семейството им те са три сестри и трите се занимават с музика, въпреки че родители им са архитекти по професия. В детската..

публикувано на 14.04.24 в 14:00